Balkon – najlepsze pomysły i inspiracje

Zdecydowana większość balkonów ma bardzo małe wymiary. Ale nie szkodzi, wystarczy odrobina inspiracji i trochę wyobraźni, by przemienić je w bardzo wygodne miejsce relaksu. Aranżacja małego balkonu nie jest wcale łatwiejsza niż urządzenie tarasu, wręcz przeciwnie – wymaga więcej kreatywności. Jedno i drugie miejsce może być maksymalnie komfortowe, ładne i bardzo kolorowe.

Aranżację balkonu należy rozpocząć od wyboru balustrady, płytek i tynku zewnętrznego. Od tego przecież zależy wystrój balkonu i to, czy urządzisz go bardziej w stylu nowoczesnym, czy rustykalnym. Warto zastanowić się także nad osłonami, zwłaszcza, jeśli balkon jest zwrócony w stronę ulicy. Pleksa lub agrotkanina są bardzo często wykorzystywane, jeśli jednak zastanawiasz się nad tym, jak urządzić balkon naturalnie, zdecyduj się na wiklinowe maty lub naturalną osłonę z niewielkich iglaków.

Dopiero kolejnym krokiem jest wybór mebli. Mały balkon nie jest miejscem do urządzania przyjęć i grillowania, dlatego tutaj wystarczą wygodne fotele i mały stoliczek – to idealne miejsce na kawę i spędzanie czasu przy czytaniu książki lub relaksowaniu się. Taras natomiast może już być wykorzystywany jako miejsce na przyjęcie. Przyda się stół z krzesłami, parasol i oczywiście przestrzeń na grill.

Jak urządzić balkon? Możesz zdecydować się na metalowe, bardzo nowoczesne i minimalistyczne meble. Do mieszkań w stylu skandynawskim świetnie pasują meble zrobione z palet i pomalowane na biało. Bardzo ładnie się prezentują, a jednocześnie nie zajmują także zbyt dużo miejsca. Najlepiej sprawdza się jednak rustykalny pomysł na balkon w bloku – wiklinowe i rattanowe meble, które przywodzą na myśl ganek babci, zawsze dobrze się sprawdzą.

Pomysł na balkon w bloku – niewielki ogródek

Mały balkon w bloku to także jedyna szansa dla mieszkańców na uprawę wielu roślin. Inspiracji jest mnóstwo. Jakie kwiaty na balkon wybrać? To zależy od tego, czego oczekujesz od balkonu. Balkon najczęściej jest obstawiony doniczkami z roślinami ozdobnymi. Wystrój balkonu będzie bardziej radosny i kolorowy, jeśli na poręcze puścisz pędy roślin pnących. Nasturcja, thunbergia, groszek pachnący lub wilec bardzo długo kwitną i oczarowują swoim wyglądem.

Nie można zapomnieć także o standardowych roślinach balkonowych, bez których każdy balkon będzie wyglądał pusto – petuniach i pelargoniach. Między nimi w skrzynkach warto posadzić komarzycę lub inne rośliny odstraszające owady – wtedy wieczorny relaks na balkonie będzie jeszcze przyjemniejszy.

Wiele osób traktuje balkon jako miniogródek. To świetne miejsce do uprawy ziół w doniczkach i skrzynkach. Dzięki temu zawsze pod ręką będziesz mieć świeże listki, które wykorzystasz w kuchni. Warto zainteresować się także balkonowymi odmianami warzyw i owoców. Kolumnowa jabłoń lub wiśnia nie tylko dostarczą ci owoców, lecz także będą się przepięknie prezentowały. Możesz także posadzić truskawki o zwisających pędach we wzniesionych koszykach. Na balkonie wspaniale udają się także pomidory, zwłaszcza te koktajlowe, ponieważ krzewinki są niewysokie. Latem całe obwieszają się czerwonymi kuleczkami o wspaniałym smaku. W takim wydaniu balkon nie tylko wspaniale się prezentuje, lecz także daje okazję do posiadania własnych plonów.