Balustrada francuska i jej cechy

Z balkonem francuskim mamy do czynienia w sytuacji, kiedy budynek wyposażony jest jedynie w okno balkonowe i balustradę. Zwykle nie ma natomiast klasycznej płyty balkonowej ani podestu. Wbrew pozorom to rozwiązanie posiada szereg zalet:

 • balkon francuski zapewnia bezpieczeństwo domownikom
 • dzięki niemu do wnętrza wpada duża ilość światła (większa niż w przypadku balkonu tradycyjnego)
 • stanowi ciekawą dekorację elewacji budynku
 • balustrada francuska ma niższą cenę niż klasyczna
 • wybór modeli jest bardzo duży
 • idealnie sprawdza się w przypadku wąskich pomieszczeń
 • ta okienna balustrada jest łatwa w montażu
 • zapewnia dobry widok

Warto jednak podkreślić, że balustrada francuska nie jest również pozbawiona wad. W opiniach użytkowników tego typu barierki na balkon mają ograniczone w dużym stopniu możliwości aranżacyjne. Nie da się wystawić na balkon francuski kompletu mebli ogrodowych wraz parasolem chroniącym przed promieniami słonecznymi czy też imponujących, dużych donic z kwiatami.

Balkon francuski wybrać można z katalogu lub na wymiar. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jego szerokość powinna być o 20 cm większa od wnęki okiennej, w której ma być on zastosowany. Tego typu barierki na balkon warto dobrać do stolarki okiennej, by wraz z nią stanowiły spójną całość. Odpowiednie ich dopasowanie do elewacji budynku także ma niebagatelne znaczenie. Podnosi bowiem walory estetyczne całości budynku. Jeśli szukasz trwałych rozwiązań, sprawdź także ten artykuł o balustradach nierdzewnych.

Nowoczesne okienne balustrady dla wymagających, balustrady kute

Chociaż wielu kojarzyć może tego typu barierki na balkon raczej z dawnym stylem budownictwa, okazuje się, że nowoczesna jego odmiana również bardzo chętnie z tego rozwiązania korzysta. Relatywnie niedroga opcja, dzięki której wyeliminowane zostaje ryzyko wypadnięcia domowników (a zwłaszcza dzieci) przez okno balkonowe. Jednocześnie poprawia ona ogólną estetykę budynku – wydaje się, że balustrady w stylu francuskim nadal będą chętnie stosowane.

Z czego wykonuje się zwykle tę ochronę drzwi balkonowych? Zdecydowana większość producentów wybiera do ich stworzenia wysokiej jakości stal nierdzewną. Bardzo dobrze znosi ona niekorzystne warunki atmosferyczne, charakteryzując się trwałością i wytrzymałością. Metoda lakierowania proszkowego daje bardzo dobre rezultaty, zapewniając niezawodność konstrukcji oraz możliwość upodobnienia jej choćby do litego drewna. Niekiedy wykorzystuje się w procesie ich produkcji także aluminium.

Klienci ceniący rozwiązania o dużym stopniu ozdobności wybierają często balustrady kute w stylu francuskim. Takie zabezpieczenie okna balkonowego kosztuje nieco więcej niż opcja standardowa ze stali nierdzewnej, szlachetnej. Wielbiciele balustrad kutych podkreślają fakt, że stanowią one ciekawy mariaż walorów natury estetycznej oraz praktycznej, choć i stal nierdzewna jest bardzo popularna.

Promocje na balustrady - sprawdź!

Wielbiciele nowoczesnych rozwiązań wybierają dla siebie z chęcią po balkony francuskie ze szkła. Tego typu portfenetry (bo i tak się je niekiedy nazywa) tworzy się z podwójnej warstwy szkła hartowanego ze specjalną folią w środku, dzięki czemu spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa. Balkony francuskie ze stali nierdzewnej to eleganckie rozwiązanie.

Balkon francuski i okienne balustrady w stylu francuskim – cena

Ceny balkonów francuskich są zróżnicowane i zależą między innymi od materiału ich wykonania. Ile trzeba za nie zapłacić?

 • cena egzemplarza ze stali nierdzewnej wynosi średnio 500 – 800 złotych
 • ceny barierek na balkon ze szkła hartowanego wynoszą zwykle powyżej 1000 złotych
 • za modele balustrad kutych (cynkowanych ogniowo, malowanych proszkowo) trzeba zapłacić powyżej 800 złotych

Jak dzielą się te specyficzne barierki na balkon? Prócz podziału ze względu na materiał ich wykonania można jeszcze wyróżnić modele:

 • z wypełnieniem pionowym
 • z wypełnieniem poziomym

Ich wybór uzależniony jest zwykle od indywidualnych preferencji i potrzeb kupujących. Modele stanowiące zabezpieczenie drzwi balkonowych można wbrew pozorom z powodzeniem zamontować w przypadku różnych typów budynków. Choć zwykle stosowane są w budownictwie wielorodzinnym, w domach jednorodzinnych również spełniają swoje zadanie bardzo dobrze.

Warto podkreślić, że zastosowanie barierek na balkon francuskich ze stali nierdzewnej, kutych czy szklanych jest w stanie w dużej mierze poprawić estetykę zewnętrza budynku. Nie wyklucza się wszak umieszczenia na nich różnego typu dekoracji. Funkcja ozdobna tego zabezpieczenia stosowanego na drzwi balkonowe podkreślona być może choćby przez kwiaty w doniczkach albo nowoczesne światełka. Dzięki ich pojawieniu się wygląd balkonu francuskiego wiele zyska! Balkon francuski ze stali nierdzewnej to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny