Balustrady i poręcze oraz barierki – rodzaje

Pierwszym i najprostszym kryterium podziału balustrad jest rozróżnienie na wewnętrze i zewnętrzne. Balustrady i barierki tarasowe czy balkonowe powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie takich czynników zewnętrznych, jak deszcz, mróz czy słońce. Podobne, wysokie parametry wytrzymałościowe powinny posiadać balustrady na schody zewnętrzne. Te wewnątrz budynku nie muszą być aż tak trwałe, ale poczyniona droższa inwestycja na pewno będzie niosła ze sobą większą trwałość.

Drugie kryterium podziału to rozróżnienie ze względu na materiał wykonania. Popularne są barierki i balustrady ze stali nierdzewnej, czyli balustrady chromowane czy balustrady z kwasówki, ale spotkać można także balustrady kute, ze zwykłej stali, drewniane, a nawet szklane.

Barierki balkonowe, tarasowe czy schodowe zewnętrzne bezwzględnie powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Zastosowanie jej podatnej na korozję odpowiedniczki będzie się wiązało z nieestetycznymi zaciekami w rdzawym kolorze – na ścianach czy płytkach. Zniszczeniu ulegną nie tylko same barierki, ale także inne elementy wykończeniowe, gdyż plamy z rdzy nie są łatwe do wyczyszczenia. Zamiast narażać się na takie konsekwencje, lepiej zainwestować nieco więcej i wybrać balustrady chromowe czy też balustrady z kwasówki.

Materiał na barierki na schody wewnętrzne to, obok balustrad ze stali nierdzewnej, także drewno. Kute balustrady czy szklane systemy balustrad (balustrada całoszklana) to rozwiązania wybierane na balkony i tarasy. Popularnością cieszą się także balustrady aluminiowe imitujące drewno.

Balustrady ze stali nierdzewnej i inne wraz z cenami

Jeśli chodzi o popularne balustrady ze stali nierdzewnej, ceny zależą od stopnia skomplikowania wzoru i zawierają się w przedziale od około 200 do 500 zł za metr kwadratowy. Cena tańszej odpowiedniczki, czyli balustrady ze zwykłej stali, nieodpornej na korozję to wydatek rzędu 200-400 zł za metr kwadratowy. Jak już wspomniano, te rozwiązania nadają się idealnie jako barierki na schody zewnętrzne czy jako balustrady tarasowe i balkonowe. Ze znacznie większym wydatkiem należy się liczyć w wypadku droższego materiału, jakim jest szkło. Tutaj ceny wahają się w granicach od około 350 do nawet 700 zł za metr kwadratowy. Taki sam przedział cen obowiązuje dla balustrad kutych. W te ostatnie warto zainwestować, zwłaszcza gdy pasują do płotu wykonanego z tego samego materiału.

Balustrady chromowane czy balustrady z kwasówki nadają się także do wnętrz, ale równie popularnym materiałem wykonania jest drewno. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by drewniane balustrady zastosować także na zewnątrz, ale wówczas trzeba się liczyć z koniecznością impregnacji. Ceny tego typu rozwiązania zaczynają się od blisko 200 zł do około 400 zł za metr kwadratowy. Jest to zatem tańsze wykończenie niż szkło czy kucie, ale także mniej odporne. Z tego powodu drewniane balustrady częściej można znaleźć w domach jako podnoszące bezpieczeństwo balustrady schodowe. To, o czym bezwzględnie warto pamiętać przy zakupie balustrad, to także zwrócenie uwagi na materiał wykonania wszelkich elementów montażowych, jak wsporniki czy zaślepki. Przez nieuwagę łatwo kupić produkty ze zwykłej stali, a te – zwłaszcza w konfrontacji z czynnikami zewnętrznymi – przegrają walkę z rdzą.