Eleganckie balustrady kute

Zewnętrzne balustrady ozdobą elewacji domu

Wykonywane na zamówienie balustrady kute są dostępne w nieograniczonej w zasadzie liczbie wzorów oraz w zaskakująco szerokim wyborze kolorystyki, zatem można wybrać dla siebie egzemplarz idealnie wpisujący się w gusta domowników i pasujący do elewacji budynku oraz ogrodu.

Na terenie naszego kraju działa wiele firm zajmujących się tworzeniem kutych modeli na balkon. Zwykle proponują one klientom gotowe wzory ze swoich katalogów, jednocześnie tworząc też realizacje na specjalne zamówienie.

Choć zwykle kute balustrady na schody zewnętrzne i balkony wyróżniają się sporą liczbą elementów dekoracyjnych, nabyć można również ich wersje znacznie bardziej nowoczesne, pasujące do minimalistycznych, prostych brył budynków.

Balustrady na balkon i taras – zalety

Podkreślić warto rozliczne zalety tego popularnego w naszym kraju rozwiązania:

  • balustrady kute stanowią połączenie praktyczności z walorami estetycznymi, co czyni je ciekawym z rozwiązaniem z punktu widzenia inwestora
  • optycznie powiększają balkon, nadając mu lekkości
  • wykonane ręcznie z dużą dbałością o detale
  • dostępne w wielu wariantach do wyboru oraz z możliwością wcielenia w życie własnego projektu klienta
  • trwałe i wytrzymałe
  • zabezpieczone warstwami ochronnymi

Promocje na balustrady - sprawdź!

Najczęściej pojawiającą się w opiniach klientów wadą tych balustrad na balkon i na taras jest ich relatywnie wysoka cena. Istnieją wszak możliwości tańszego zapewnienia ochrony schodów i tym samym zagwarantowania bezpiecznego na nich przebywania, trzeba jednak przyznać, że te dostępne w niskich cenach nie dorównują modelom kutym pod względem estetycznym.

Podkreślić jednak warto, że mamy w tym przypadku do czynienia z inwestycją na lata, taką, która zagwarantuje nie tylko bezpieczeństwo w przestrzeni balkonowo-tarasowej, ale i będzie jednym z wiodących elementów dekoracyjnych zewnętrza domu. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych balustradach na schody zewnętrzne.

Kute poręcze balkonowe dla wymagających

W projektach wykonywanych dla klientów przeważają zdecydowanie egzemplarze kute w klasycznym kolorze czarnym, który bardzo dobrze komponuje się z jasnymi barwami elewacji. To jednak nie jedyne rozwiązanie w zakresie barw tych elementów, spotkać można modele złote, srebrne czy szare. Da się zatem z powodzeniem dobrać ich kolor według swoich indywidualnych upodobań i potrzeb.

Balustrady kute da się z powodzeniem zharmonizować z wieloma stylami architektonicznymi, co czyni je ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia inwestora. Modele tradycyjne i nowoczesne, zdobione wręcz barokowo albo w stylu retro – wybór jest zaskakująco szeroki!

Należy podkreślić także, że dostępne w wielu wzorach kute balustrady zabezpieczone są antykorozyjnie, aby przez długie lata mogły pozostać w idealnym stanie. Nie są narażone na pojawienie się rdzy, która w negatywnym stopniu wpłynęłaby zarówno na ich estetykę, jak i na bezpieczeństwo osób przebywających na balkonie. Balustrady nierdzewne to rozwiązanie przynoszące wygodę i komfort domownikom.

Kute balustrady na schody zewnętrzne i balkony – zabezpieczenie antykorozyjne

Malowania tradycyjnego nie stosuje się w przypadku zewnętrznych balustrad, bowiem wiązałoby się ono z bardzo częstą ich konserwacją, a kolejne warstwy farby z pewnością nie prezentowałyby się dobrze. Jakie zatem metody są przez ich twórców stosowane?

Dzięki malowaniu proszkowemu (które polega na tym, że farbę w postaci proszku nakłada się na powierzchnię, potem utwardzając całość w piecu) powłoka jest odporna na uszkodzenia, pozbawiona nieestetycznych wybrzuszeń czy nierówności, a przy tym odpowiednio cienka.

Piękne balustrady kute, w tym zewnętrzne balustrady na balkon, a także kute balustrady na schody zewnętrzne
Balustrady kute krok po kroku – ceny, wzory, opinie, porady praktyczne

Ocynkowanie zaś stosuje się po to, by balustrada została odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Szacuje się, że dzięki kąpieli cynkowej może ona przez kilkadziesiąt lat nie być narażona na działanie rdzy. Specjaliści polecają szczególnie system łączony, w przypadku którego na warstwę ocynkowaną nakłada się dodatkowo farbę malarską. W ten sposób balustrady na balkon i na taras zabezpiecza się zarówno przed korozją, jak i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Stylowe poręcze balkonowe

Balustrady na balkon i na taras – cennik

Jak już wspomnieliśmy, cena balustrad kutych nie należy do najniższych. Są jednak z drugiej strony także rozwiązania na balkon i taras, za które należy zapłacić więcej. Jakie konkretnie sumy trzeba przygotować na tworzone ręcznie poręcze balkonowe? Oto cennik:

  • najprostsze modele o mało skomplikowanych kształtach i z małą ilością zdobień to koszt średnio 400-500 złotych/mb.
  • cena balustrady kutej zewnętrznej ocynkowanej, malowanej proszkowo na wybrany przez klienta kolor to średni koszt rzędu 700-800 złotych za mb.
  • za bardziej zaawansowany kątem zdobień egzemplarz zapłacić trzeba około 1500 złotych/mb.

Warto mieć na uwadze fakt, że niektórzy producenci proponują kupującym modele poręczy balkonowych już ocynkowane i i malowane proszkowo, w przypadku innych natomiast w cenniku określa się osobno koszt samej kutej balustrady na schody zewnętrzne czy balkon (kwoty rzędu 300-400 złotych za mb.) i osobno koszt malowania proszkowego (cena to 60-80 złotych za mb.) i ocynkowania modelu (80-120 złotych za mb.)

Zewnętrzne balustrady – ciekawe wzory

Można rzecz jasna zdecydować się również na modele kute balustrad schodowych, zapewniając sobie dzięki tym bezpieczeństwo podczas ich pokonywania oraz ich stylowy wygląd. Wielu klientów wybiera opcję połączoną, czyli balustrady schodowe oraz balkonowe utrzymane w tym samym stylu i kolorystyce. Trzeba przyznać, że takie połączenie prezentuje się niezwykle estetycznie.

Balustrady schodowe kute to bardzo ciekawe rozwiązanie, które wybierane jest dziś przez szerokie grono kupujących. Wzorów do wyboru wciąż przybywa, wszystko więc wskazuje na to, że ich popularność będzie stale rosła.

Warto jednak podkreślić raz jeszcze, że najlepsze efekty wizualne uzyskać można wtedy, kiedy dopasuje się je idealnie do kolorystyki zewnętrza domu i stylu, w którym go zbudowano i wykończono. Balustrada kuta i ogrodzenia kute to kompozycja warta uwagi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny