Temperatura światła żarówki – co to są Kelwiny?

Barwa światła zależna jest od ilości tzw. Kelwinów (K). Jest to parametr, który określa temperaturę światła żarówki i pozwala dopasować odpowiednią barwę oświetlenia. Dzięki temu można wyróżnić trzy barwy: ciepła, zimna i neutralna. Im więcej Kelwinów, tym bardziej zimne światło. Dla zobrazowania sytuacji można podać przykład świeczki, której temperatura barwowa wynosi około 2000K oraz błyskawicy, której temperatura barwowa to około 20000K.

Podział na trzy barwy światła:

  • Barwa ciepła – 2000 – 3500 Kelwinów
  • Barwa neutralna – 3500 – 4500 Kelwinów
  • Barwa zimna – powyżej 4500 Kelwinów

Ciepła czy zimna barwa światła?

Przeznaczenie barwy zimnej, neutralnej i ciepłej znacząco się od siebie różni. Temperatura światła żarówki powyżej 4500 Kelwinów wpływa pobudzająco na organizm człowieka. Dlatego też skutecznie sprawdzi się w miejscach takich jak biura, magazyny czy galerie handlowe. Zimne światło może również uwidocznić niektóre elementy, dlatego może być ustawione w sposób punktowy w kuchni czy w łazience.

Barwa neutralna oświetlenia jest najbardziej popularna z uwagi na swoją uniwersalność. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jest to ta barwa światła, która w najmniejszym stopniu wpływa negatywnie na wzrok. Ciepło czy zimno żarówek LED powoduje szybsze męczenie oczu. Barwa neutralna jest najbardziej zbliżona do światła naturalnego, dlatego też jest najzdrowsza.

Przeznaczenie barwy ciepłej jest bardziej „domowe”. Ciepło z żarówki LED idealnie komponuje się z przytulnym salonem, tradycyjną kuchnią czy wymarzoną sypialnią. Barwy ciepłe nastrajają do wypoczynku i relaksu oraz pomagają stworzyć rodzinny klimat. Można oczywiście wybrać różne rodzaje barw żarówek do domu w zależności od docelowego pomieszczenia.

Barwy światła: barwa ciepła i zimna - jak wybrać i dopasować oświetlenie?

Wybór między ciepłem czy zimnem żarówki nie jest taki oczywisty. We wcześniejszym akapicie zostało wspomniane, iż każda barwa światła ma swoje przeznaczenie. Oczywiście można się zdecydować na inne komponowanie barw światła, ale warto pamiętać o kilku szczegółach. Istotne jest również to, że w przypadku, gdy brak prądu w lampce, należy najpierw sprawdzić wszystkie możliwe usterki w domu oraz przykładowo bezpieczniki topikowe. Dopiero, kiedy brak możliwości samodzielnej naprawy awarii, można wybrać numer Pogotowia Energetycznego. Warto sobie zapamiętać, gdzie dzwonić, gdy brak prądu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oświetleniu domu.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Żarówki emitujące żółte, ciepłe światło, a także informacje o barwach światła, rodzaje, informacje oraz przeznaczenie
Barwa światła, czyli przeznaczenie żarówek o różnym kolorze światła, informacje i porady praktyczne krok po kroku

Wszystkie pomieszczenia powinny mieć odpowiednio dobraną barwę światła. Choć zimne światło może się idealnie komponować z sypialnią w stylu nowoczesnym, to niestety może ono oddziaływać pobudzająco na organizm człowieka. Zaburzona zostanie produkcja melatoniny i zasypianie będzie zdecydowanie utrudnione. Podobna sytuacja może być w salonie, czyli w miejscu, które jest przeznaczone do odpoczynku. Światło zimne może utrudniać zrelaksowanie się domownikom.Inaczej będzie w przypadku miejsc takich jak biura, gabinety czy sale konferencyjne. Tam zimna barwa światła będzie działała pozytywnie na ludzi z uwagi na jej pobudzający do działania charakter. Idealnym rozwiązaniem są żarówki zdalnie sterowane, które pozwalają na zmianę barwy światła. Można wybierać między barwą ciepłą, zimną oraz neutralną. Oczywiście cena takiego gadżetu będzie dużo wyższa niż tradycyjnej żarówki LED. Od dzisiaj warto pamiętać nie tylko o tym, gdzie dzwonić, gdy brak prądu, jak wygląda bezpiecznik topikowy, ale także jak dobrać odpowiednią barwę światła do danego pomieszczenia. Teraz już wiadomo, jak dokonać wyboru barwy światła.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny