Baseny ogrodowe – rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady praktyczne

Baseny kąpielowe do przydomowego ogrodu występują w kilku wariantach, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie. Zalicza się do nich:

- baseny dmuchane – nietrudno się domyślić, że jest to najtańsza i najmniej kłopotliwa w montażu wersja basenu ogrodowego. Choć mogłoby się wydawać, że to wyłącznie dobra opcja dla dzieci, to droższe baseny dmuchane doskonale nadają się także dla dorosłych, gdyż w asortymencie znaleźć można także warianty większych rozmiarów. Dostępne są także jako baseny prostokątne, nie tylko okrągłe. Cena zaczyna się od pułapu około 250 zł, natomiast mały basen dziecięcy to koszt kilkudziesięciu złotych;

- baseny rozporowe – zasada ich działania jest oparta o siłę wyporu wody, która napierając na jego ścianki sprawia, że basen przybiera odpowiedni kształt. Czasami występuje także w wariancie z dmuchanymi brzegami, które stanowią doskonałe zabezpieczenie w przypadku użytkowania przez dzieci. Ceny przedstawiają się podobnie jak przy omówionym wyżej produkcie;

- baseny ogrodowe na stelażu – to większych rozmiarów basen dla całej rodziny, ale małe dzieci powinny korzystać z niego jedynie w towarzystwie dorosłych. Najczęściej jest wykonany z PCV, a konstrukcja jest oparta na stelażowej konstrukcji. Występuje zarówno jako popularne baseny okrągłe, ale także jako baseny prostokątne. Jego cena zaczyna się w granicach 500 zł i winduje to znacznie powyżej 1000 zł, w zależności oczywiście od jakość, użytych materiałów i wielkości. Te baseny najczęściej występują w wariancie z filtrem, gdyż nie jest możliwa łatwa wymiana wody,

- baseny kąpielowe całoroczne – ich konstrukcja jest montowana na stałe w ogrodzie, a w ich poczet wlicza się zarówno baseny murowane wprowadzone w ziemię, jak i montowane na powierzchni. Budowa basenu w ogrodzie wiąże się nierzadko z wydatkiem rzędu 10 tys. złotych lub wyższym, gdyż w koszty wlicza się nie tylko materiały wykonania, ale także takie elementy uzupełniające, jak filtry basenowe, pompy czy nawet odkurzacz do basenu, które pozwalają na utrzymanie przydomowego kąpieliska w czystości.

Baseny kąpielowe – polecani producenci i ceny

Skoro znane są już rodzaje basenów ogrodowych, warto przyjrzeć się ich producentom, by dokonać najlepszego wyboru. Do najpopularniejszych basenów na rynku zaliczają się te firmy Intex i Bestway, które charakteryzują pozytywne opinie użytkowników. Na forach i grupach dyskusyjnych pojawiają się one najczęściej jako polecane przez użytkowników.

Obie marki posiadają w swoim asortymencie zarówno baseny dmuchane i rozporowe, jak i wszelkich rozmiarów baseny stelażowe z filtrem oraz niezbędne akcesoria uzupełniające.

Baseny prostokątne stelażowe marki Intex można nabyć w cenie 1300 zł wzwyż, stelażowe okrągłe Ultra Metal od 1700 zł. Baseny rozporowe Elipse Frame to wydatek rzędu około 1500 zł, a dmuchane Easy Set – od 100 zł do 1500 zł w zależności od rozmiaru. Ceny basenów marki Bestway są nieco niższe, a jednocześnie obie marki cieszą się dobrymi opiniami w Internecie.

Basen w ogrodzie – praktyczne porady

Warto pamiętać, że lokalizacja basenu powinna znajdować się oczywiście w nasłonecznionym miejscu, a w przypadku dzieci dobrze byłoby go umiejscowić na przestrzeni lekko zacienionej. Trzeba także wiedzieć, że po basenach dmuchanych, rozporowych czy stelażowych pozostaje ślad na trawie, pomimo zastosowania podkładu. Jeśli zatem znaczenie dla nas ma estetyka, warto mieć to na uwadze przy poszukiwaniu lokalizacji.