Bateria termostatyczna - zasada działania

W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele różnorodnych baterii z termostatem. Różnią się od sobą rozmiarami, materiałem użytym do produkcji i dekoracyjnością. Jednak wszystkie działają w taki sam sposób. Wszystkie baterie łazienkowe i inne z termostatem posiadają specjalną głowicę. To właśnie głowica termostatyczna odpowiada za regulację temperatury wypływającej wody. Zadaniem głowicy jest mieszanie zimnej i gorącej cieczy. Dzięki temu bateria prysznicowa czy baterie kuchenne oddają wodę o wybranej przez użytkownika temperaturze. Sam proces mieszania zajmuje bardzo mało czasu i nie jest w żaden sposób odczuwalny.

Każda bateria wannowa, bateria prysznicowa, bateria umywalkowa czy baterie kuchenne z termostatem posiadają dodatkowe zabezpieczenie przed poparzeniem. Do prawidłowego działania głowicy termostatycznej potrzebny jest dostęp do ciepłej oraz zimnej wody. Po nagłym odcięciu dopływu zimnej lub ciepłej wody następuje automatyczne zamknięcie głowicy termostatycznej. To z kolei uchroni użytkownika przed poparzeniem bądź nieprzyjemnym, nagłym kontaktem z zimną wodą. Zobacz także: Która bateria wannowa będzie najlepsza do łazienki?

Czy warto mieć baterie łazienkowe i inne z termostatem?

Baterie z termostatem są najczęściej stosowane w łazienkach. Największą popularnością cieszy się bateria prysznicowa i bateria wannowa. Nieco mniej popularnym (aczkolwiek równie wydajnym) rozwiązaniem jest bateria umywalkowa, bateria dedykowana do bidetu oraz baterie kuchenne. Zaletą wszystkich powyższych produktów okazuje się zapewnienie większego komfortu użytkowego. Bateria termostatyczna sprawia, że z kranu wydobywa się woda o temperaturze ustalonej przez użytkownika. Nie musimy przekręcać kurków i za każdym razem na nowo ustawiać optymalnej temperatury wody. Głowica termostatyczna zapamiętuje ustawienia, a podczas odkręcenia dopływu natychmiast miesza wodę i oddaje ciecz o preferowanej temperaturze. Jest to poniekąd duża oszczędność. Zwykła bateria natryskowa bez głowicy wypuści sporo wody zanim zdążymy ustawić optymalną temperaturę do kąpieli. Wylana woda nie zostanie zużyta i powędruje bezpośrednio do kanalizacji. Zestaw prysznicowy z głowicą termostatyczną, czyli specjalna bateria natryskowa eliminuje ten problem i sprawia, że możemy natychmiast rozpocząć kąpiel. Oszczędność będzie podwójnie odczuwalna w przypadku domów podłączonych do bezodpływowego zbiornika ścieków.

Oszczędność wody będzie także odczuwalna w umywalkach łazienkowych i przy zlewozmywakach kuchennych. Są to miejsca, z których korzystamy z dużą intensywnością. Baterie kuchenne i dobrze dobrana bateria umywalkowa sprawiają, iż nie musimy tracić czasu, ani wody aby rozpocząć użytkowanie. Jeśli szukasz baterii umywalkowej, z tego artykułu dowiesz się, która będzie najlepsza.

Automatyczne regulowanie temperatury wody ma też oczywisty atut w postaci poprawy bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników.

Baterie łazienkowe i inne - najważniejsze wady

Okazuje się, że beterie termostatyczne posiadają także pewne wady. Jedną z nich z pewnością okazuje się wysoka cena zakupu, która już na starcie odstrasza niektórych inwestorów. Bateria z termostatem może kosztować 200 – 700 zł. Produkty podtynkowe, wyposażone w zaawansowane systemy sterowania będą jeszcze droższe. Co prawda w ofertach sprzedaży pojawiają się też tańsze baterie prysznicowe czy wannowe. Jednak jeśli porównamy ich parametry z produktami bez termostatu, okaże się iż różnica cenowa nadal pozostaje dosyć duża.

Kolejna wada występuje w instalacjach wodnych, które nie posiadają cyrkulacji. Bateria termostatyczna nie jest w stanie samodzielnie ogrzać zimnej wody, która wydostaje się z ciepłego zaworu. Na początku z kranu wydostaje się z wyłącznie woda zimna. W tym wypadku i tak musimy poczekać na dostarczenie cieczy o odpowiedniej temperaturze. Dlatego względy oszczędnościowe nie mają tu zbytniego zastosowania.

Pewne ograniczenia występują także w przypadku umywalek i zlewozmywaków kuchennych. Bateria umywalkowa i baterie kuchenne z termostatem dostarczają wodę o określonej temperaturze. Czasem zdarza się, że podczas użytkowania chcielibyśmy mieć dostęp do wody cieplejszej niż pozwala na to blokada termostatu. Warto mieć to na uwadze przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Kolejna wada baterii z termostatem to ograniczenie możliwości montażowych. Bateria natryskowa czy wszelkiego typu baterie prysznicowe z termostatem nie mogą współpracować z instalacjami ogrzewanymi przez kocioł dwufunkcyjny. Baterie z termostatem nie współpracują też z przepływowymi podgrzewaczami wody.

Podtynkowa czy naścienna bateria termostatyczna?

Wybierając baterie prysznicowe mamy możliwość zakupu produktu naściennego oraz schowanego w tynku. Poniżej przybliżymy oba te rozwiązania.

Bateria podtynkowa – cieszy się rosnącą popularnością i jest coraz chętniej wybierana do nowoczesnych łazienek. Baterie podtynkowe wymagają wykucia bruzd w ścianie, a co za tym idzie warto je wykonać podczas wykończenia łazienki bądź przeprowadzania generalnego remontu. Na zewnątrz widoczna jest tylko maskownica, dźwignia oraz wylewka, co zwiększa walory wizualne. Warto także dodać, że bateria podtynkowa zajmuje mniej miejsca i jest szczególnie polecana do ciasnych aranżacji. Jej mankamentem okazuje się wyższa cena zakupu oraz trudności serwisowe.

Bateria naścienna – montowana bezpośrednio do rur instalacji wodnej. Jest tańsza w zakupie, a jednocześnie łatwiejsza w montażu. Bateria naścienna posiada co prawda mniej nowoczesny wygląd. Jednak możemy ją montować w istniejących już łazienkach. Sam proces montażowy nie wiąże się z koniecznością wykuwania płytek i przeprowadzania generalnego remontu pomieszczenia.A może bateria natryskowa?

Termostatyczna bateria natryskowa jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Znajduje zastosowanie jako bateria wannowa bądź bateria prysznicowa. Jest szczególnie polecana, jeśli w naszym domu znajdują się małe dzieci. Bateria natryskowa może być wtedy dużym ułatwieniem podczas kąpieli.

Bateria wannowa powinna posiadać przełącznik typu wanna/natrysk. To tak zwane baterie wannowo prysznicowe termostatyczne. Dzięki temu ułatwimy sobie kąpiel i zwiększymy funkcjonalność całej łazienki. Przeglądając baterie z termostatem zwróćmy też uwagę na producenta. Zestaw prysznicowy w łazience (w tym bateria wannowa termostatyczna czy natryskowa ścienna) wykonany przez znaną firmę (np. Grohe Grohterm) charakteryzuje się lepszą jakością wykonania oraz znacznie dłuższą żywotnością.

Beterie termostatyczne wymagają umiejętnej pielęgnacji

Każda armatura wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku produktów z termostatem do pielęgnacji widocznych elementów dochodzi jeszcze konieczność regularnego czyszczenia filtrów. Bateria termostatyczna posiada zazwyczaj filtr siatkowy. Jego zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń pochodzących z sieci wodociągowej. Warto co pewien czas skontrolować stan filtra siatkowego. Najczęściej wystarczy go przepłukać i usunąć zanieczyszczenia. Jednak w niektórych przypadkach zachodzi też konieczność wymiany siatki na nową.

Bateria termostatyczna, w tym bateria natryskowa czy bateria wannowa, może być pielęgnowana za pomocą specjalnej pasty. Nie poleca się natomiast czyszczenia jej powierzchni przy pomocy mleczka. Jest to preparat o właściwościach ściernych. Jego zastosowanie może zmatowić powłokę baterii. Niezalecane jest również czyszczenie baterii przy pomocy preparatów odkamieniających. Mogą mieć negatywny wpływ na żywotność i sprawność działania elementów łączących poszczególne części baterii. Więcej porad na temat czyszczenia znajdziesz w tym artykule.

Jak poznać baterię termostatyczną?

Baterie termostatyczne (bateria natryskowa czy bateria wannowa) w swoim wyglądzie nie muszą się zbytnio różnić od baterii bez wbudowanego termostatu. Różnice są tak małe, że musimy zwrócić na nie większą uwagę. Bateria prysznicowa z termostatem posiada dodatkowe dwa pokrętła. Jedno pokrętło służy jako zawór odcinający wodę. Drugie pokrętło to regulator temperatury. Pokrętło z regulatorem temperatury jest zazwyczaj dobrze zaakcentowane. Znajdziemy na nim czytelną podziałkę, umożliwiającą precyzyjne ustawienie żądanej temperatury wody. W bardziej zaawansowanych modelach, jeśli chodzi o baterie termostatyczne (w tym prysznicowe baterie i baterie wannowe) zawór odcinający wodę posiada też regulację ilości jej przepływu.

W luksusowych bateriach z głowicą termostatyczną stosuje się elektroniczną regulację temperatury. Niektóre modele, jeśli chodzi o baterie termostatyczne i natryskowe termostatyczne, posiadają nawet możliwość sterowania przy pomocy pilota. Dużym zainteresowaniem cieszą się także baterie umywalkowe i kuchenne sterowane przy pomocy podczerwieni. Są to tak zwane baterie bezdotykowe. Po podłożeniu rąk automatycznie włącza się dopływ wody o odpowiedniej temperaturze.

Kiedy warto zdecydować się na baterie z termostatem?

Bateria termostatyczna najczęściej znajduje zastosowanie w kabinach prysznicowych. To właśnie w tym miejscu najbardziej doskwierają nam niekontrolowane zmiany temperatury wody. Drugą popularną lokalizacją baterii z termostatem są wanny oraz bidety. Wynika to z oczywistej chęci użytkowników do utrzymania temperatury wody na stałym, określonym wcześniej poziomie. Najmniejszą popularnością cieszą się baterie kuchenne oraz umywalkowe. Nie oznacza to jednak, że ich działanie jest mało wydajne.

Baterie prysznicowe, wannowe i umywalkowe są szczególnie polecane w miejscach, w których występują nagłe skoki ciśnienia wody. Niespodziewane zmniejszenie dopływu gorącej lub zimnej wody może być nieprzyjemne, a wręcz niebezpieczne. Niektórzy z nas spotykają się z sytuacją, w której podczas kąpieli z baterii nagle zaczyna płynąć gorąca albo całkowicie zimna woda. Owe sytuacje są szczególnie groźne, jeśli z prysznica czy wanny korzystają dzieci. Bateria termostatyczna może być w tym wypadku dobrym rozwiązaniem, mającym na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu wszystkich użytkowników. Warto rozważyć wybór baterii termostatycznej, zwłaszcza jeśli chodzi o łazienkowe baterie. Zobacz także porady dotyczące samodzielnego montażu baterii kuchennej, które znajdziesz w tym artykule.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny