Baterie fotowoltaiczne – rodzaje

Decyzja o zakupie paneli słonecznych zazwyczaj wiąże się ze sporą inwestycją. Chcąc mieć pewność dobrze ulokowanych pieniędzy, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi rodzajami paneli woltaicznych. W ten sposób będziemy mieli kontrolę nad jak najlepszą sprawnością ogniw słonecznych i ich efektywność. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kolektorach słonecznych.


Baterie słoneczne dzielimy pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane ogniwa fotowoltaiczne:

Baterie fotowoltaiczne - materiał wykonania

Rodzaj paneli słonecznych

Charakterystyka

Monokrystaliczne

Sprawność monokrystalicznych paneli woltaicznych utrzymuje się na poziomie od 15 do 19%. W związku z tym są one najlepsze ze wszystkich dostępnych typów baterii słonecznych. Głównym budulcem ogniw monokrystalicznych jest stopiony piasek krzemowy z domieszką boru. Wszystkie z nich wykonane są w bardzo podobnym kształcie. Żywotność monokrystalicznych paneli słonecznych szacuje się na około 25 lat.

Polikrystaliczne

Fotowoltaika polikrystaliczna charakteryzuje się sprawnością na poziomie ok. 14-16%. Mimo nieco niższego wskaźnika to właśnie te baterie słoneczne cieszą się największym uznaniem. Powodem jest słabszy spadek mocy przy podwyższającej się temperaturze. Głównym budulcem ogniw jest krzem, który wcześniej przechodzi obróbkę w piecu. Szacowana żywotność jest taka sama jak w przypadku monokrystalicznych ogniw słonecznych – ok. 25 lat.

Cienkowarstwowe

Są to solary fotowoltaiczne, które zostały wykonane między innymi z krzemu amorficznego. Do nich zalicza się także panele fotowoltaiczne CIGS, CIS oraz CdTe. Z jednej strony wyróżniają się niską ceną, ale za tym kryje się także niski poziom sprawności utrzymujący się na poziomie ok. 5%. W przypadku amorficznych ogniw słonecznych, mamy do czynienia z krzemem umieszczonym na szkle bądź nierdzewnej stali. Jednak są to bardzo cienkie warstwy półprzewodnika, stąd też wzięła się nazwa paneli.

Sprawność ogniw słonecznych CdTe jest nieco wyższa, utrzymuje się ona na poziomie od 10 do 12%. Natomiast najwyższą sprawnością z paneli cienkowarstwowych, wykazują się ogniwa CIGS. Poziom sprawności w ich przypadku wynosi od 12 nawet do 14%.

Odnawialne źródła energii


Baterie fotowoltaiczne lub baterie słoneczne podczas montażu oraz szacowane ceny paneli woltaicznych i stopa zwrotu
Baterie fotowoltaiczne – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady

Ceny ogniw fotowoltaicznych

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny modułów fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne to sposób na pozyskanie energii elektrycznej w sposób ekologiczny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o panelach fotowoltaicznych?

Baterie fotowoltaiczne - przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

Ceny modułów fotowoltaicznych – panele fotowoltaiczne monokrystaliczne 100W, 21.6 V, 1037x527x35 mm, Phaesun

1010,47 zł

Ceny modułów fotowoltaicznych – panel polikrystaliczny 22V, 306x218x25 mm, PV Logic

164,39 zł

Ceny ogniw fotowoltaicznych – baterie słoneczne polikrystaliczne 22V, 685x670x35 mm, PV Logic

847,74 zł

Ceny ogniw fotowoltaicznych – solary fotowoltaiczne WEBER 2,16 kW ON-GRID, zestaw 8 paneli

8991,16 zł

Baterie fotowoltaiczne polikrystaliczne, 120 W, 22V, 1250X670X35 mm, RS PRO

3220,45 zł

Panele fotowoltaiczne PV EXE SOLAR 285 W

526,44 zł

Panele fotowoltaiczne PV 270 W

526,44 złPowyższe ceny są zróżnicowane pod względem nie tylko konkretnego typu paneli słonecznych, ale również ich mocy, rozmiarów, a także tego, czy znajdują się one w zestawach. Warto zastanowić się nad tym, czy opłaca się oszczędzać na panelach. Już wiemy, że baterie słoneczne różnego typu wyróżniają się sprawnością na odmiennym poziomie, a także zróżnicowaną żywotnością. Fotowoltaika jest źródłem energii odnawialnej, która okaże się inwestycją zwrotną. Dlatego baterie słoneczne powinny być koniecznie dopasowane nie tylko do zapotrzebowania na energię elektryczną, jaką wymaga nasze gospodarstwo domowe, ale również do planów inwestycyjnych. Ponieważ nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej przez solary fotowoltaiczne, może być sprzedawany do jednego z producentów. Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na pozyskanie energii elektrycznej. O tym ile kosztują panele fotowoltaiczne i jaki jest koszt ich montażu, możecie przeczytać także w tym artykule: Cennik paneli fotowoltaicznych 2021 i ich montażu - ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne?.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny