Rodzaje baterii do łazienki

Przeglądając baterie łazienkowe różnych producentów można dostać lekkiego zawrotu głowy. Różnią się one nie tylko rodzajem, długością wylewki czy ceną. Nowoczesne baterie łazienkowe są nie tylko niezbędnymi elementami urządzeń sanitarnych, ale swoim design nawiązują częstokroć do różnych stylów wnętrzarskich.

Chcąc podzielić baterie łazienkowe na podstawowe rodzaje musimy wyróżnić baterie umywalkowe, baterie prysznicowe, natryskowe, wannowe, zlewozmywakowe oraz baterie bidetowe. To podział najprostszy.

Zabawa rozpoczyna się od wyróżnienia typów baterii w poszczególnych rodzajach. Odwiedzając sklepy można dostać oczopląsu i ciężko zdecydować się na konkretny model. Obecnie baterie łazienkowe posiadają dużo dodatkowych opcji, których funkcji w łazience nie każdy może się domyśleć na pierwszy rzut oko.

Na rynku mamy baterie umywalkowe stojące oraz bardziej popularne, baterie łazienkowe ścienne, które mają dłuższą wylewkę. Możemy je nabyć z mieszaczem lub kurkami. Mieszacz ma tą zaletę, że można dowolnie regulować strumień wody, jak również jej temperaturę, bez mozolnego kręcenia raz jednym, raz drugim kurkiem.

Bateria umywalkowa ma również opcje dodatkowe. Jednym z takich przydatnych udogodnień jest perlator. Jest to małe sitko, które zamontowane na końcówce kranu napowietrza wodę. Strumień wydaje się wtedy mocny, jednak w istocie wody zużywa się o wiele mniej.

Co oczywiste, bateria umywalkowa musi być dostosowana do wielkości umywalki. Na rynku bateria umywalkowa dostępna jest w różnych modelach i w rozmaitych rozmiarach, więc ten aspekt nie powinien stanowić problemu.

Baterie prysznicowe również występują w wielu różnych odmianach. Szeroki asortyment dotyczy nie tylko rodzaju baterii prysznicowych lecz również wzorów, kolorów i funkcji dodatkowych. Także baterie prysznicowe występują jako baterie łazienkowe ścienne. Są to tak zwane baterie natynkowe. Do wyboru mamy także baterie prysznicowe podtynkowe. Te ostatnie wyglądają bardzo efektownie jednak wymagają kucia ścian. Mechanizm sterujący jest schowany w ścianie, na zewnątrz pozostaje dźwignia oraz wylewka. Baterie prysznicowe mogą być jednouchwytowe oraz dwu-uchwytowe.

Do naszej dyspozycji pozostają ponadto baterie termostatyczne. Baterie z termostatem zapewniają utrzymanie ciepłoty wody na stałym poziomie. Brak regulacji manualnej wpływa tym samym na oszczędność wody.

Baterie prysznicowe mają różne rodzaje głowic - ceramiczne, suwakowe i z termostatem. Suwakowe głowice odchodzą już powoli w niepamięć. Większość producentów już ich nie stosuje.

Zarówno baterie umywalkowe jak i baterie prysznicowe występują jako produkty bezdotykowe. Baterie bezdotykowe działają zwykle na fotokomórkę i automatycznie włączają dopływ wody. Baterie bezdotykowe samoczynnie odłączają również dopływ wody.

Właściwy dobór baterii wannowej jest równie ważny. Bateria wannowa może również być ścienna - natynkowa, jak również podtynkowa. Bateria wannowa dostępna jest ponadto z termostatem. Do wyboru mamy również baterie wannowe stojące na brzegu wanny w specjalnych otworach lub wolnostojące. Ciekawym rozwiązaniem są baterie wannowe wielootworowe z różnym sposobem montażu (na brzegu wanny lub poza wanną).Bateria natryskowa na pierwszy rzut oka niewiele różni się od prysznicowej. Zasadnicza różnica polega na tym, że bateria natryskowa nie ma wylewki, a właściwie przełącznika słuchawka - wylewka. Z kolei baterie bidetowe mają krótką wylewkę i automatyczny korek do syfonu.

Zarówno baterie bidetowe, jak i natryskowe (sprzedawane oddzielnie od wannowych) nie są jeszcze tak popularne, więc w sklepach znajdziemy dużo mniej modeli niż w przypadku innej armatury łazienkowej.

Jeżeli chciałbyś jeszcze zgłębić temat baterii kuchennych – sprawdź tu!

Przegląd producentów baterii łazienkowych

Deante to jeden z wiodących polskich producentów armatury łazienkowej i kuchennej. Deante istnieje na rynku od 25 lat i oferuje bardzo szeroki asortyment produktowy z tego zakresu. Wśród produktów Deante znajdziemy wszystkie typy baterii, a więc między innymi baterie umywalkowe, baterie prysznicowe, natryskowe i inne.

Deante oferuje na swoje baterie łazienkowe 7-letnią gwarancję, co powinno stanowić dla klientów miernik wysokiej jakości tych produktów. Ponadto każdy model baterii został pięknie zaprojektowany i wykonany. Różne wzory i style baterii sprostają oczekiwaniom każdego konsumenta.

Na uwagę zasługuje bateria wannowa 3-otworowa. Wykończona w chromie bateria wannowa firmy Deante została wyposażona w napowietrzenie strumienia wody oraz natrysk. Jest to bateria jednouchwytowa. Prezentuje się bardzo elegancko i będzie ozdobą każdej nowoczesnej łazienki. Cena tego modelu w wybranych sklepach to od 560 do 620 złotych. Baterie tego producenta nie są tanie, jednak wyróżniają się nowoczesnym design i wieloma przydatnymi funkcjonalnościami.

Firma oferuje również części zamienne do armatury, między innymi korki, syfony, wężyki przyłączeniowe oraz areatory. Części zamienne oraz akcesoria przyłączeniowe to również różnego typu zawory i łączniki. W ofercie także zestawy prysznicowe. Opinie klientów, którzy zaopatrzyli się w ich asortyment są pozytywne.

Armatura łazienkowa znajduje się również w centrum zainteresowania innego polskiego producenta - Ferro. Ten producent także posiada szeroki wachlarz baterii - baterie umywalkowe, zlewozmywakowe, natryskowe, bidetowe i wiele innych. W porównaniu z bateriami Deante, baterie Ferro można określić jako tanie.

Bateria z termostatem TAM7 do zamontowania w kabinie prysznicowej to wydatek 270 złotych. Z kolei baterie prysznicowe Ferro nabędziemy już od stu złotych. Wiele modeli to baterie jednouchwytowe. Opinie na temat produktów Ferro są bardzo dobre.

Inną wiodącą firmą w której obrębie zainteresowań znajduje się armatura łazienkowa jest Kludi. Firma powstała 90 lat temu w Niemczech. W ofercie firmy zestawy prysznicowe, części zamienne i akcesoria do armatury łazienkowej a także duży wybór baterii.

Ciekawym produktem z punktu widzenia nowoczesnego wzornictwa i użyteczności jest bateria natryskowa z termostatem. Jest to podtynkowa bateria natryskowa z blokadą temperatury przy 38°C. Bateria nie jest tania, cena tego modelu to około 1500 złotych. Kludi posiada baterie łazienkowe ścienne w wielu różnych wzorach.

Interesująco prezentuje się ponadto bateria wannowa i bateria natryskowa w jednym Kludi Objekta. Jest to bateria jednouchwytowa do montażu pionowego - naściennego. Posiada perlator oraz automatyczny przełącznik wanna - natrysk. Kludi proponuje także zestawy prysznicowe i natryskowe.

Produkty Kludi nie są tanie, jednak charakteryzują się wysoką jakością. Zbierają dobre opinie na forach interentowych - jako wadę tych produktów użytkownicy wskazują właśnie cenę. Jednak Kludi ma również w swoim asortymencie dość tanie modele. Baterie umywalkowe tej marki zakupimy już od dwustu złotych.

Międzynarodowy producent baterii łazienkowych o długim doświadczeniu to także Tres. Przez 40 lat zyskał sobie zasłużoną renomę i zdobył pozytywne opinie swoich klientów. W swojej ofercie posiada baterie łazienkowe ścienne i stojące różnego typu, panele z hydromasażem oraz brodziki natryskowe. W ofercie Tres znajdziemy również armaturę specjalistyczną - do salonów fryzjerskich, gabinetów medycznych oraz baterie do ogrodu czy basenu.

Baterie umywalkowe dostępne są w bogatej szacie kolorystycznej oraz wzorach. Wśród licznych baterii umywalkowych na uwagę zasługuje prosta i praktyczna bateria Tres Loft. Jest to bateria stojąca jednouchwytowa za którą zapłacimy około 370 złotych.

Na co zwrócić uwagę kupując baterię łazienkową?

W sklepach można dostać bardzo tanie baterie do łazienki i kuchni. Jednak tylko renomowany producent da nam odpowiednią gwarancję, że produkt jest najwyższej jakości. Zanim kupimy baterię dowiedzmy się co obejmuje gwarancja produktowa.

Różne elementy baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy więc, czy równie długa gwarancja obejmuje również głowice czy przełączniki (bateria wannowa i bateria natryskowa). Raczej nie możemy oczekiwać długiej gwarancji jeśli kupujemy produkt za 50 złotych. Bateria wannowa, baterie prysznicowe czy umywalkowe to elementy armatury które kupujemy raz na kilka lat, więc lepiej zdecydować się na produkt wysokogatunkowy.

Przy zakupie baterii pamiętajmy o rozmiarze. Bateria ma być funkcjonalna i należy ją dostosować gabarytami do wielkości sprzętów łazienkowych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku baterii umywalkowych.

Co prawda wygląd baterii jest sprawą drugorzędną, zastanówmy się jednak nad zakupem baterii pasującej estetyką do wnętrza łazienki. Obecnie producenci oferują zarówno nowoczesne czy minimalistyczne baterie, jak i stylizowane na retro. Czynnik dekoracyjny także powinien być brany pod uwagę.

Warto też zastanowić się, która bateria będzie najłatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Nie będziemy tu rozwijać tego tematu, szczegóły znajdziecie w tym artykule.

Kolejnym elementem decyzyjnym powinien być aspekt oszczędnościowy. Jeśli chcemy oszczędnie gospodarować wodą zdecydujmy się na perlator, który realnie zmniejszy jej zużycie. Dobrym pomysłem jest także zakup baterii z dwustopniową dźwignią uchwytu. Przy dwustopniowej dźwigni będziemy mogli dostosować intensywność przepływu wody.

Zwracajmy uwagę również na rodzaj głowicy a także jej średnicę. Niektóre głowice posiadają tłumiki które wytłumiają szum wody. Jednak ważniejsza jest średnica - im większa tym strumień wody będzie większy. Zdecydujmy się na głowicę ceramiczną lub termostatyczną. Głowice suwakowe, jako głowice starszego typu nie są zbyt dobre, mają tendencje do rozregulowywania się.

Oczywiście ważny jest również sposób montażu konkretnego modelu. Baterie wolnostojące pięknie się prezentują, jednak są dużo droższe - głównie ze względu na sposób montażu. Podobnie baterie łazienkowe ścienne podtynkowe wymagają kucia ścian, co nie każdemu może odpowiadać.

Szeroki asortyment w jakiejkolwiek branży ma to do siebie, że wybór często staje się trudny. Z drugiej strony ze względu na wielu producentów baterii łazienkowych każdy powinien odnaleźć produkt który będzie odpowiadał na jego potrzeby i spełniał oczekiwania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny