Galisa bateria wannowa

Wanna wolnostojąca sprawia, że wnętrze łazienki nabiera ponadczasowej elegancji. Urok, glamour, powiew luksusu – z tym kojarzą się wanny pozbawione standardowej „obudowy” z kafelków czy akrylowego panelu zasłaniającego instalację wodną i odpływ. Obecnie jednym z dominujących trendów w aranżacji wnętrz łazienkowych stało się odsłanianie elementów instalacyjnych, tradycyjnie ukrywanych w szafkach czy zabudowach z karton-gipsu. Już nie tylko same baterie, ale także rury i podłączenia wodne stają się elementami dekoracyjnymi. Jednym z bardziej efektownych dodatków do wanny może być wolnostojąca bateria. W połączeniu z wolnostojącą wanną tworzy efektowny wizualnie duet, doskonale pasujący do wnętrza urządzonego w stylu eleganckim czy retro.

Wanna instalowana w centralnej części łazienki to spore przedsięwzięcie montażowe. Doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej warto zaplanować najlepiej jeszcze na etapie budowy. Jeśli planujemy ten sposób umiejscowienia wanny w łazience już istniejącej, warto skonsultować plany remontowe z fachowcem. Mimo wyższych kosztów zakupu produktów wolnostojących, oraz nieco bardziej skomplikowanego montażu, ostateczny efekt, jaki uzyskamy, decydując się na wolnostojącą wannę z dedykowaną baterią, z pewnością będzie niepowtarzalny i wart swojej ceny.

Armatura podłogowa stojąca wyróżnia się przede wszystkim wysoką wylewką, która musi być dostosowana do wysokości wanien wolnostojących – a te z reguły są wyższe od standardowych modeli. Na szczęście, wśród wolnostojących baterii możemy znaleźć modele wyposażone w szereg dodatkowych funkcji i udogodnień – podobnie jak w przypadku klasycznych baterii ściennych. Bateria wolnostojąca jedno- lub dwuuchwytowa, bateria termostatyczna, bateria w kolorze satyny czy złota... bez trudu znajdziemy produkt dopasowany do naszych gustów i potrzeb. Znaczącą grupę produktów stanowią baterie utrzymane w stylistyce retro. Obok wanny możemy również zainstalować specjalny panel (podest lub półkę) wyposażony w baterię wielootworową. Najpopularniejsze są krany trzyotworowe wyposażone w wylewkę, rączkę prysznicową oraz uchwyt regulujący natężenie i temperaturę strumienia wody.

wanna-wolnostojaca-comfort-czarna-excellent.jpg
Fot. Aranżacja łazienki z wanną wolnostojącą i baterią wolnosotojącą

Największą zaletą baterii wolnostojących jest nieograniczony dostęp rewizyjny. Wymiana czy naprawa armatury nie stanowi żadnego problemu. Ozdobne rozety u podstaw każdego z elementów baterii chronią przyłącza, jednocześnie umożliwiając łatwe odinstalowanie armatury w razie potrzeby. Baterie wolnostojące, podobnie jak klasyczne modele ścienne czy sztorcowe, wyposażone są standardowo w perlator i wysokiej jakości głowice zapewniające komfortowy przepływ wody.

Baterię wolnostojącą najczęściej montuje się w połowie dłuższego boku wanny, dzięki czemu mamy wygodny dostęp do pokręteł czy uchwytów regulujących strumień i temperaturę. Dobierając baterię, warto pamiętać również o zamontowaniu dodatkowych wsporników mocujących, a także odpowiednim dystansie w pionie pomiędzy wylewką a rantem wanny. Armaturę zainstalujmy w takim miejscu, by był do niej łatwy dostęp, co pomoże przy konserwacji czy czyszczeniu – tak, żebyśmy nie musieli wymontowywać wanny, jeśli zajdzie konieczność wymiany czy naprawy baterii. Wśród armatury wolnostojącej dostępne są modele posadowione na jednej albo dwóch nóżkach. To także trzeba brać pod uwagę jeszcze na etapie projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny