Begonia bulwiasta – kilka słów o gatunku

Begonia, czyli piękna roślina o wielu odsłonach

Begonia ×tuberhybrida, czyli begonia bulwiasta to tylko jeden z wielu rodzajów wspaniałej, ozdobnej begonii. W rodzaju begonia znajduje się aż… około 1900 gatunków! Nie do końca wiadomo ile, ponieważ klasyfikacje są nieostre i mogą się między sobą różnić. Oczywiście nie wszystkie mają walory dekoracyjne i nie wszystkie nadają się do uprawy w ogrodzie czy na balkonie, ale co najmniej kilkanaście z nich tak.

Najpopularniejsza jest chyba begonia semperflorens, która jest uprawianym w domu i w ogrodzie mieszańcem. Ma ładne kwiaty i bardzo ozdobne liście. W ogóle większość begonii to rośliny o ozdobnych liściach – begonia królewska, begonia Massona, barszczolistna, Bowera, zimowa – wszystkie te gatunki wyróżniają się pięknymi liśćmi, na których pojawia się ozdobny, bardzo wyraźny rysunek. Z nich wszystkich najbardziej popularna jest begonia królewska i Massona. To rośliny znoszące zaciemnienie, które wprawdzie kwitną, ale ich największą ozdobą są wybarwione na zielono i czerwono (purpurowo lub bordowo) liście.

Begonia bulwiasta jako jedna z niewielu jest uprawiana ze względu na swoje piękne kwiaty. Gatunek powstał w wyniku krzyżowania ze sobą różnych gatunków, ale obecnie trudno dociec, które z nich zapoczątkowały bulwiastą odmianę. Begonia bulwiasta jest obecnie bardzo popularną rośliną na balkon. Jej uprawa nie jest trudna, a cebulki kwiatowe można kupić nawet w marketach.

Begonia bulwiasta krok po kroku

Dlatego warto uprawiać begonię bulwiastą? Powodów jest mnóstwo! Pierwszym niech będzie jej ładny pokrój – to niewysoka (do 40 cm) roślina o grubych pędach i mięsistych, ciemnozielonych liściach. Ładnie wygląda w doniczkach, sprawdzi się także w ogrodzie. Bardzo długo kwitnie i to dobra wiadomość, ponieważ jej kwiaty są po prostu zachwycające.

Begonia bulwiasta najczęściej wytwarza pełne kwiaty, przypominające nieco kształtem kwiaty róży. Bogactwo kolorów pozwala na zrobienie na rabacie całej feerii barw: od intensywnych czerwieni, burgundu, fioletu, złota, ognistej pomarańczy i fuksji, aż do delikatnych kremów i róży. Możesz także wybrać odmiany o białych kwiatach. Wszystkie zasługują na uwagę, zwłaszcza begonie zwisające, które tworzą wyjątkowo efektywną kaskadę kwiatów.

Begonie bulwiaste to kwiaty wieloletnie. Uprawia się je z bulw, które kształtem przypominając cebulki kwiatowe. Z tego względu można je kupić w działach z roślinami cebulowymi. Uprawa begonii w naszych warunkach klimatycznych świetnie się udaje, jednakże konieczne jest zimowane w domu. To rośliny świetnie znoszące zaciemnienie, idealne do problematycznych zakątków, w których nic nie chce rosnąć. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Odmiany begonii bulwiastej, które najbardziej zasługują na uwagę

Powstały bardzo liczne odmiany begonii bulwiastej. Różnią się barwą kwiatów oraz kolorem i kształtem liści, a także pokrojem. Jest ich tak wiele, że zostały podzielone na kilka grup – klasyfikacja ułatwia wybranie odpowiedniej odmiany begonii do swoich potrzeb.

  • Begonie pełnokwiatowe lub pełne – to odmiany begonii o dużych kwiatach. Mogą mieć nawet 20 cm średnicy! Ich kwiaty są pełne, co oznacza, że prawie nie widać w nich wewnętrznego „oczka”, mają tak wiele płatków. W rozkwicie przypominają bardzo atrakcyjne róże. Odmiany begonii pełnokwiatowych są jednolite lub dwubarwne. Najbardziej interesujące są te z kontrastową obwódką na brzegu liści. To odmiany begonii dobre na balkon i do ogrodu.
  • Begonie zwisające (kaskadowe) – to odmiany o mniejszych kwiatach, często pojedynczych, ale zbierających się w atrakcyjne kwiatostany. Dodatkowo te gatunki mają długie, zwisające pędy, które tworzą wspaniałą kaskadę kolorów. I wśród tych odmian pojawiają się dwubarwne, które wyglądają szczególnie pięknie. Idealne na balkon.
  • Begonie strzępiaste – odmiany wyróżniające się budową kwiatów. Są pełne, ale nie tak duże jak w przypadku begonii pełnokwiatowych. Ich wyjątkowość polega na tym, że brzegi płatków są wyraźnie fryzowane i postrzępione.
  • Begonie drobnokwiatowe – odmiany begonii niewysokich, które tworzą gęste kępy obsypane drobnymi kwiatami (do 5 cm średnicy). Większość odmian jest jednobarwna. Dobrze sprawdzają się w uprawie ogrodowej lub na balkon.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Uprawa begonii bulwiastej

Begonia ogrodowa – stanowisko i wymagania

Begonia ogrodowa może mieć piękne kwiaty przez cały sezon, ale wyłącznie pod warunkiem, że będzie miała zapewnione odpowiednie stanowisko. To rośliny znoszące zaciemnienie, jednak najlepiej rozwijają się w lekkim rozproszonym świetle. Wyeksponowane raty raczej się nie sprawdzą – duże liście begonii szybko ulegają poparzeniom słonecznym. Dodatkowo chociaż begonia ogrodowa ma dość mięsiste i duże łodygi, są one bardzo kruche i szybko ulegają uszkodzeniom. Dlatego należy znaleźć dla niej najlepsze, zaciszne i osłonięte od wiatru miejsce.

Warto także zastanowić się nad podłożem do begonii. Sadzenie najlepiej przeprowadzić w żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu. Na słabej ziemi ogrodowej raczej będzie się kiepsko rozwijać, więc warto podać odpowiednią dawkę składników odżywczych, na przykład w postaci nawozu mineralnego do roślin kwitnących. Begonie ogrodowe najbardziej cenią ziemię o lekko kwaśnym odczynie pH. Sadzenie begonii w ogrodzie może wymagać zastosowania specjalnych drucianych bądź plastikowych koszyczków. Umieszcza się w nich cebule i razem z nimi sadzi w podłożu. To chroni rośliny przed podgryzaniem przez szkodniki, zwłaszcza nornice.

Begonia w ogrodzie w okresie największych upałów może potrzebować więcej wody. Należy ją podlewać nawet codziennie lub co drugi dzień. Ale ostrożnie, nie za dużą ilością wody na raz! Begonie to rośliny cebulowe, a ich cebulki kwiatowe mogą ulegać gniciu.

Uprawa begonii na balkon

Zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie dobrze sprawdza się begonia doniczkowa. Często wynosi się doniczki, by ozdobić nimi altanki czy podjazdy. Bulwiasta begonia w doniczce nie ma szczególnych wymagań uprawnych. Na balkonie najczęściej zastosowanie znajduje begonia kaskadowa. Idealnie wygląda w skrzynkach na poręczach i barierkach lub wzniesionych kwietnikach.

Begonia bulwiasta o różowych kwiatach, a także odmiany begonii, pielęgnacja, uprawa, sadzenie, wymagania w doniczkach i na balkonie
Begonia bulwiasta krok po kroku, czyli odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania oraz odmiany i cebulki

Begonia kaskadowa i pozostałe odmiany begonii powinny mieć zapewnione takie same warunki świetlne jak begonia ogrodowa. Potrzebują rozproszonego światła lub lekkiego półcieniu, nadmiar słońca może im szkodzić. Warto jednak starannie wybrać dla nich podłoże. Powinno być żyzne i zasobne w składniki odżywcze – wzmacnia się je poprzez dodanie mineralnego nawozu do roślin kwitnących. Najważniejsze jest jednak to, by było odpowiednio przepuszczalne.

Woda w doniczce szybciej przesycha niż w ogrodzie, to fakt. Jednak begonia bardzo nie lubi mieć mokrych korzeni. Jej cebulki kwiatowe w zbyt mokrym podłożu mogą gnić. Przepuszczalne podłoże i odpowiednia warstwa drenażu na dnie doniczki powinny wystarczyć. W uprawie roślina nie jest bardziej wymagająca niż begonia ogrodowa. Wystarczy ją odpowiednio często podlewać. Zarówno begonie zwisające, jak i te o wzniesionych pędach potrzebują tyle samo wody.Begonia ogrodowa i doniczkowa - zimowanie

Begonia ogrodowa, doniczkowa, begonia kaskadowa czy begonia królewska… Wszystkie te wyjątkowe rośliny są kompletnie nieodporne na działanie niskich temperatur. Dlatego zimowanie ich nie jest łatwe. Pozostawienie rośliny w ogrodzie czy na balkonie nie skończy się dobrze. Uprawa begonii bulwiastej wymaga przeprowadzenia zimowania. Późną jesienią cebule należy wykopać, oczyścić ją z ziemi i pędów, a następnie odłożyć do przechowywania.

Najlepiej znaleźć drewnianą skrzynkę lub koszyczek i wypełnić go suchym torfem. Pojemnik powinien być ażurowy, żeby cebule miały przewiew. Uprawa begonii uda się, jeśli przez całą zimą cebule poleżą w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. W ten sposób też przeprowadza się rozmnażanie begonii. Ich bulwy wytwarzają bulwy przybyszowe. Kolejną wiosną możesz je podzielić i zastosować w uprawie w nowym miejscu. Bulwiasta begonia, podobnie jak begonia tuberhybrida, to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny