Begonia doniczkowa – najpopularniejsze odmiany do uprawy w domu i w ogrodzie

Królewska begonia domowa i rośliny doniczkowe w ogrodzie

Królewska begonia to pięknie wyglądający kwiat doniczkowy o dekoracyjnych liściach. Roślina nie wytwarza efektownych kwiatów, jednak duże liście wybarwiają się na wiele kolorów, zapewniając ciekawe efekty dekoracyjne o każdej porze roku. Begonia doniczkowa rex dobrze rośnie w warunkach domowych, a latem możemy umieszczać ją w ogrodzie.

Uprawa w doniczce nie jest skomplikowana. Wystarczy zadbać o regularne podlewanie i nawożenie rośliny. Begonia doniczkowa rex lubi jasne stanowiska uprawy, ale nieszczególnie radzi sobie z intensywnym nasłonecznieniem. Dlatego najlepiej sprawdza się uprawa na parapetach od strony wschodniej lub zachodniej. Kwiaty doniczkowe możemy też hodować w pomieszczeniach zorientowanych na południe, jednak warto umieścić je w odległości około metra od okna. Dzięki temu kwiat doniczkowy nie będzie narażony na poparzenia.

Begonia doniczkowa królewska to wyjątkowy kwiat o dekoracyjnych liściach. Wybarwienie liści jest uzależnione od konkretnej odmiany. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych okazów. Dużą popularnością cieszy się kwiat doniczkowy z odmiany Icea Fire, który rozpoznamy po czerwonym wybarwieniu środka liści. Na uwagę zasługuje także odmiana Namur o dekoracyjnych liściach w kolorze srebrzysto zielonym.

Zimowa begonia domowa

Zimowa begonia doniczkowa to kolejna interesująca roślina, która dobrze radzi sobie w ogrodzie oraz w domu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to begonia domowa, która potrafi zakwitać zimą. Jej cechą charakterystyczną jest obfite kwitnienie oraz łatwość uprawy.

Dostępne w ofertach sprzedaży kwiaty doniczkowe mogą wybarwiać się w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym czy czerwonym. Uprawa w doniczce nie jest skomplikowana, a roślina lubi umiarkowane podlewanie. Pielęgnacja polega na zapewnieniu odpowiedniego nasłonecznienia oraz usuwania kwiatów po przekwitnięciu.

Podlewanie powinno być połączone z nawożeniem. Intensywnie kwitnące kwiaty doniczkowe wymagają zasilenia nawozem do kwiatów kwitnących. Po zakończeniu kwitnienia begonia zimowa wymaga przycięcia pędów. Po kilku tygodniach kwiat doniczkowy zacznie ponownie rosnąć, a w niedługim czasie ponowi kwitnienie. Zimowa begonia domowa nie jest rośliną o dekoracyjnych liściach, jednak prezentuje się ciekawie o każdej porze roku. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Begonia bulwiasta jako kwiat doniczkowy

Omawiając odmiany begonii, nie sposób pominąć roślin bulwiastych. Begonia bulwiasta występuje pod wieloma postaciami i nadaje się zarówno na tarasy i balkony, jak i do uprawy w gruncie. Roślina może wytwarzać pełne, półpełne lub pojedyncze kwiaty o ciekawym wybarwieniu. W ofertach sprzedaży znajdziemy odmiany krzewiaste i zwisające. Niestety begonia bulwiasta nie jest najlepszą kandydatką na uprawę w domu. Jej pielęgnacja nie różni się zbytnio od innych gatunków. Begonia bulwiasta wymaga słonecznych stanowisk, a jednocześnie umiarkowanego podlewania.

Begonia bulwiasta jest często traktowana jako roślina jednoroczna. Jednak właściwa uprawa i zabezpieczenie po zakończeniu sezonu wegetacji pozwala na uzyskanie ciekawych efektów. Kwiaty doniczkowe nie są odporne na działanie mrozu, dlatego warto je odpowiednio przechowywać. Omawiana begonia bulwiasta wymaga wykopania cebulek i umieszczenia ich w chłodnym pomieszczeniu.

Begonia w doniczce na parpecie, a także odmiany i gatunki begonii doniczkowych, sadzenie i pielęgnacja krok po kroku
Begonia w doniczkach w domu i na balkonie, czyli sadzenie, pielęgnacja i uprawa krok po kroku, rodzaje, odmiany i gatunki

Na wiosnę możemy rozmnożyć roślinę przez podział bulwy. Dalsza uprawa w doniczce polega na regularnym nawadnianiu i nawożeniu. Ciekawą odmianą jest begonia bulwiasta red dragon o intensywnie wybarwionych różowych lub czerwonych kwiatach. Jej uprawa w doniczce jest bardzo prosta, a roślina wyróżnia się obfitym kwitnieniem. W ofercie sprzedaży znajdziemy także liczne odmiany o innym wybarwieniu kwiatów. Begonia bulwiasta jest odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i idealnie sprawdza się jako ozdoba nowoczesnych tarasów i balkonów.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Begonia doniczkowa – pielęgnacja i najważniejsze warunki w uprawach

Wszystkie begonie łączy umiarkowane podlewanie, które wykonujemy kilka razy w tygodniu. Zarówno odmiany o dekoracyjnych liściach, jak i begonie bulwiaste lubią wilgotne, ale nie przelane podłoże. Begonia domowa nie znosi zalewania liści oraz pędów. Dlatego wodę wlewamy bezpośrednio do podstawki, a po kilkunastu minutach usuwamy jej nadmiar.

Wszystkie kwiaty doniczkowe wymagają regularnego nawożenia w okresie wegetacji. Możemy połączyć je z podlewaniem i zastosować wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. Skutecznym nawozem jest także biohumus, który dodajemy do wody w proporcji podanej na opakowaniu produktu.

Do podlewania najlepiej sprawdza się odstana woda w temperaturze otoczenia. Większość odmian nie toleruje wody z dużą zawartością wapnia i warto zwrócić na to uwagę podczas uprawy. Rośliny uprawiane na balkonach i tarasach powinny być umieszczone w miejscach osłoniętych przed silnym wiatrem. Dodatkowo warto zapewnić osłonę przed intensywnymi, padającymi w południe promieniami słonecznymi.

Pielęgnacja begonii musi uwzględniać naturalne wymagania rośliny. Kwiaty doniczkowe o dekoracyjnych liściach wymagają zmniejszenia temperatur w okresie zimowym. Begonia domowa z rodziny zimowych nie wymaga niskich temperatur, w jej kwiaty mogą pojawiać się w dość nietypowych okresach.

Kwitnące kwiaty doniczkowe powinny być regularnie przeglądane. Przekwitnięte kwiaty usuwamy na bieżąco, co pobudzi roślinę do wytworzenia młodych pączków. Co ciekawe, uprawa w doniczce może zdobić ogrodowe miejsca wypoczynku, balkony, tarasy, altany i parapety. W ofercie sprzedaży znajdziemy liczne odmiany roślin, które zapewniają wyjątkowe walory dekoracyjne. Begonie to bardzo popularne rośliny, które zyskały sławę dzięki swojej różnorodności i łatwości uprawowej. Dużą zaletą jest także ich łatwo dostępność połączona z atrakcyjnymi cenami zakupu młodych sadzonek.

ikona podziel się Przekaż dalej