Begonia dragon – wygląd i ogólna charakterystyka red dragon

Kwiat dragon jest rośliną mieszańcową, która powstała w wyniku skrzyżowania odmiany stale kwitnącej z begonią bulwiastą. Zamienną nazwą dla begonii dragon jest red dragon i wing dragon. Roślina osiąga do 70 cm wysokości, a jej pędy z czasem zaczynają przewieszać się na dół, dając ciekawe efekty dekoracyjne.

Begonia dragon odziedziczyła po begonii stale kwitnącej bujne, długo utrzymujące się na roślinie kwiatostany. Z kolei begonia bulwiasta umożliwiła uzyskanie optymalnego pokroju oraz efektownie wyglądających liści.

Uprawa begonii red dragon nie jest skomplikowane, a roślina świetnie sprawdza się na stanowiska balkonowe i na tarasy. Kwiat dragon pojawia się już w kwietniu i pozostaje na roślinie przez cały sezon wegetacji. Co ciekawe, w ofercie sprzedaży znajdziemy dwie odmiany red dragon. Są to begonie o kwiatach wybarwiających się w kolorze różowym oraz intensywnie czerwonym.

Kwiat dragon – podłoże, stanowisko i najważniejsze wymagania rośliny

Begonia dragon jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe i rośnie w niemal każdym podłożu. Roślina posiada także pewne wymagania, które umożliwią jej efektowne kwitnienie. Jednym z nich jest wybór dobrej jakości podłoża. Kwiat dragon najlepiej kwitnie w żyznym, wilgotnym podłożu. Na uprawy balkonowe dobrze sprawdzi się uniwersalna gleba do roślin ogrodowych. Kwiat dragon nie lubi zbyt dużej wilgoci, dlatego na spodzie donicy warto wykonać wydajny drenaż.

Najważniejsze wymagania red dragon polegają na wyborze stanowiska uprawy. Ta odporna na niekorzystne warunki pogodowe roślina najlepiej rośnie, jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko uprawy. Red dragon toleruje także lekko zacienione stanowisko, jednak może wtedy nieco gorzej kwitnąć. Najgorszym rozwiązaniem jest stanowisko w pełni zacienione. W takiej lokalizacji kwiat dragon nie kwitnie, a roczne przyrosty pędów okazują się mocno ograniczone.

Co prawda begonia dragon jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe i wybacza pewne zaniedbania uprawowe, jednak warto zapewnić jej osłonięte przed wiatrem stanowisko. Dzięki temu red dragon odwdzięczy się bardzo intensywnym kwitnieniem i efektownie ozdobi przestrzenie balkonowe. Jego wymagania nie są szczególnie skomplikowane, co daje duże szanse na powodzenie w uprawie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o begoniach.

Kwiat dragon – podlewanie i nawożenie

Uprawa begonii polega na zapewnieniu odpowiednich warunków. Podstawą będzie regularne podlewanie i nawożenie rośliny. Nasza intensywnie kwitnąca jest odporna na niekorzystne warunki, jednak błędy uprawowe przyczyniają się do gorszego kwitnienia lub rozwoju chorób.

Begonia dragon lubi regularne, obfite podlewanie. Najlepiej sprawdzi się miękka, odstana woda lub deszczówka. Najlepiej unikać zimnej wody, która pochodzi prosto z kraju. Niewłaściwie podlewana roślina nie kwitnie tak intensywnie. W czasie podlewania należy też zwrócić uwagę na to, by nie moczyć liści ani kwiatów.

Jako lubiące stanowisko słoneczne rośliny balkonowe, begonie dragon wymagają regularnego podlewania. Regularna pielęgnacja rośliny powinna być połączona z odpowiednim nawożeniem. Nasze rośliny balkonowe dobrze reagują na nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone do kwiatów kwitnących. Uprawa w okresie letnim bazuje na nawożeniu połączonym z podlewaniem. Wyjątkiem jest jedynie zimowanie rośliny. Przed zakończeniem sezonu letniego zmniejszamy intensywność podlewania i rezygnujemy z nawożenia. Dzięki temu umożliwimy roślinie przejście w stan spoczynku.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Prawidłowe zimowanie kluczem do sukcesu w uprawie. Jak przezimować begonie dragon?

Właściwe zimowanie umożliwi bujne kwitnienie i silny rozrost w kolejnym sezonie wegetacji. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak przezimować begonie? Zimowanie rośliny nie odbiega szczególnie od prac, które wykonujemy przy innych, wielosezonowych kwiatach bulwiastych

Nasze balkonowe begonie dragon nie są odporne na działanie mrozów, dlatego pozostawienie ich w warunkach zewnętrznych doprowadzi do całkowitego uszkodzenia rośliny. Jak przezimować begonie w domu? Wystarczy wykopać bulwy i skrócić pędy do około 2 cm. Zimowanie bulwy powinno być starannie zaplanowane. Roślinę należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Po tym zabiegu możemy rozpocząć zimowanie w kartonowym pudełku lub w drewnianej skrzynce.

Roślina lubi zimowanie w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Nie musimy przykrywać pojemnika, bowiem bulwy dobrze tolerują rozproszone światło. Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu wegetacji, wystarczy obejrzeć stan roślin i wsadzić w glebie dobrze przezimowane egzemplarze.

Begonia Dragon o czerwonych kwiatach w doniczce glinianej, a także uprawa, pielęgnacja oraz zmowanie wyjątkowej rośliny
Begonia Dragon krok po kroku, czyli sadzenie rośliny doniczkowej, uprawa, pielęgnacja i zimowanie

Jak przezimować begonie w ciepłym mieszkaniu? Jeśli nie dysponujemy odpowiednim miejscem przechowywania, uprawa begonii okaże się utrudniona. Złe warunki w czasie zimy mogą sprawić, że roślina nie kwitnie w kolejnym sezonie. Dlatego warto przechowywać bulwy w najchłodniejszej części mieszkania lub w piwnicy. Niektórzy decydują się też na zimowanie bulw na chłodnych klatkach schodowych.

Rozmnażanie red dragon i pielęgnacja młodych sadzonek

Rozmnażanie oraz pielęgnacja młodej begonii dragon nie jest skomplikowane. Roślina rozmnaża się przez podział bulw. W tym celu wystarczy rozdzielić zdrowe części rośliny. Jedna nowa sadzonka powinna posiadać przynajmniej jeden pąk, w przeciwnym razie begonia nie kwitnie.

Podział bulwy najlepiej zaplanować na początek sezonu wiosennego. Rozmnażanie rośliny w marcu znacznie ułatwi proces i zapewni najlepsze efekty. Cięcie wykonujemy po dokładnym obejrzeniu bulwy. Miejsca cięcia warto posypać węglem drzewnym, co ułatwi zabliźnienie się rany. W następnym etapie pozostawiamy młode bulwy do delikatnego przeschnięcia. Zazwyczaj wystarczy 24 godziny od podziału rośliny.

W dalszym etapie pielęgnacja nie odbiega zbytnio od sadzenia starszych bulw. Młode rośliny umieszczamy w ziemi do roślin ogrodniczych. Górna część bulwy powinna znajdować się około 2 cm pod ziemią, co umożliwi szybki i bezproblemowy wzrost pędów. Początkowo roślina musi znajdować się w domu ze względu na niskie temperatury zewnętrzne. Pielęgnacja bazuje na regularnym podlewaniu, bowiem młoda roślina jest wrażliwa na przesuszenie. W cieplejsze miesiące możemy już przenieść begonie na zewnątrz.

Ile kosztuje kwiat dragon? Cena młodych bulw

Łatwa uprawa i odporność na niekorzystne warunki pogodowe sprawiają, że begonia dragon cieszy się coraz większym uznaniem. Na popularność z pewnością wpływa także atrakcyjna cena zakupu, która sprawia, że red dragon jest chętnie wybierany na duże aranżacje balkonowe.

Cena za cebulki begonii rozpoczyna się już od kwoty 5 zł/sztuka. W ofertach sprzedaży znajdziemy także młode sadzonki, które będą kwitły niedługo po zakupie. Cena młodych sadzonek przeważnie nie przekracza kwoty 10 zł. Niektóre wyrośnięte rośliny są też dostępne w cenach około 20 zł. Jest to kwota zdrowej, dużej rośliny, sprzedawanej w okresie wiosenno letnim.

Jak widzimy, cena za begonie dragon nie jest nadmiernie wygórowana. Ważnym parametrem zakupu jest wybór zadbanej, zdrowej rośliny. Cena często odgrywa drugorzędną rolę. Dlatego najbardziej popularną metodą zakupu jest skorzystanie z oferty stacjonarnych sklepów i sprzedawców branżowych. Dzięki temu mamy możliwość obejrzenia stanu rośliny oraz porozmawiania z doświadczonym ogrodnikiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny