Jak wygląda begonia zimowa?

Begonia elatior to roślina o krzewiastym pokroju, osiągająca do 40 cm wysokości. Są to coraz popularniejsze kwiaty doniczkowe, które posiadają efektowne, sercowate liście. Wybarwienie liści jest uzależnione od konkretnej odmiany. Begonia domowa może posiadać ulistnienie w kolorze intensywnej zieleni, aż po odcienie purpury.

Największym walorem ozdobnym rośliny są jej efektowne kwiaty. Begonia zimowa posiada kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze. Termin kwitnienia może przypadać na dowolną porę roku. Begonia elatior często zakwita na jesień i zimą, dając wyjątkowe efekty dekoracji pomieszczeń. Kolor kwiatów jest uzależniony od konkretnej odmiany. Dominują wybarwienia w ciepłych stonowanych barwach. Begonia zimowa może wytwarzać kwiaty o barwie żółtej, pomarańczowej, czerwonej lub białej.

W lato begonia elatior może być uprawiana w ogrodzie. Najlepiej będzie sadzić ją w doniczce, co daje możliwość łatwego przeniesienia przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Begonia doniczkowa nie jest trudna w pielęgnacji, jednak jednym z jej mankamentów okazuje się niewielka żywotność. Begonia elatior najczęściej zamiera już po dwóch, trzech latach uprawy.

Begonia zimowa w ogrodzie – uprawa w doniczce

Begonia doniczkowa wymaga zapewniania odpowiednich warunków. Jej pielęgnacja nie jest trudna, jednak podstawą staje się wybór odpowiedniego podłoża w doniczce i prawidłowej lokalizacji. Nasza begonia domowa najlepiej rośnie w żyznym, próchniczym podłożu o lekko kwaśnym pH.

Jako roślina pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, begonia elatior dobrze radzi sobie na nasłonecznionych stanowiskach uprawy. Niepolecana jest jednak ekspozycja od strony południowej. Roślina najlepiej radzi sobie przy świetle rozproszonym i toleruje stanowiska z lekkim zacienieniem. Zbyt duża dawka intensywnych promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia liści.

Uprawa rośliny w ogrodzie jest możliwa ze względu na dużą odporność. Begonia doniczkowa świetnie prezentuje się na balkonach oraz na tarasach. Niektórzy traktują ją jako roślinę jednoroczną, jednak kwiaty doniczkowe idealnie radzą sobie także w warunkach domowych. Po zakończeniu sezonu letniego mogą ponawiać kwitnienie w pomieszczeniach, co zapewnia ciekawe efekty dekoracyjne. Po przekwitnięciu wystarczy prawidłowo zadbać o roślinę, by cieszyć się jej widokiem w kolejnym sezonie. Uprawa po zakończeniu sezonu nie jest wymagająca, a roślina może być umieszczona w ciepłym pomieszczeniu. Temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 18 0C.

W zimie możemy umieszczać begonie na parapecie zlokalizowanym od strony południowej. Wystarczy zadbać o to, by roślina nie była narażona na działanie przeciągów czy niskich temperatur. Dlatego podczas otwierania okna lub drzwi balkonowych warto przestawiać ją w bezpieczne miejsce. Begonia zimowa zwraca uwagę dzięki dekoracyjnym kwiatom, jednak jej liście również stanowią ciekawą ozdobę. Dlatego roślina może stać się ciekawym elementem dekoracji wnętrz, który zapewnia ciekawy design o każdej porze roku. Właściwa pielęgnacja po przekwitnięciu pobudza roślinę do dalszego wzrostu i sprawia, że begonia doniczkowa szybko zakwita. Dobrym pomysłem jest też regularne pobieranie młodych sadzonek, co umożliwi cieszenie się efektownymi kwiatami przez wiele lat. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o begoniach.

Pielęgnacja begonii – właściwe podlewanie i nawożenie rośliny w doniczce

Właściwe podlewanie i nawożenie rośliny w doniczce zapewnia dobry wzrost oraz intensywne kwitnienie. Begonia domowa preferuje podlewanie wodą z jak najniższą zawartością wapnia. Będzie to miało znaczenie w rozwoju rośliny.

Ciemnoróżowe kwiaty begonii Elatior, a także begonia zimowa na balkon i do ogrodu, zastosowanie, sadzenie i wymagania
Begobia Elatior krok po kroku, czyli begonia zimowa i jej uprawa na balkonie, w ogrodzie i w domu, wymagania i pielegnacja