Jak wygląda begonia zwisająca?

Begonia zwisająca jest popularną odmianą begonii bulwiastej. Jej pokrój jest zawsze zwisający, dzięki czemu roślina idealnie nadaje się na balkony, parapety i do uprawy w wysokich pojemnikach. Jej największym walorem dekoracyjnym są piękne, obfite kwiaty. W zależności od odmiany, begonia zwisająca może wytwarzać kwiaty pełne lub pojedyncze. W ofercie sprzedaży znajdziemy sadzonki należące do różnych odmian. Kwiaty mogą wybarwiać się na kolor czerwony, różowy czy żółty. Ich cechą charakterystyczną jest duża intensywność barw, które zwracają na siebie uwagę.

Begonia bulwiasta kwitnie przez cały sezon wegetacji i może efektownie zdobić przestrzenie. Niektóre odmiany zakwitają już pod koniec maja, inne rozpoczynają kwitnienie w czerwcu i kontynuują je aż do września. Walorem dekoracyjnym rośliny są także ładnie wybarwione, sercowate i ząbkowane na obrzeżach liście. Młode sadzonki rośliny mogą wytwarzać kwiaty o delikatniejszych odcieniach, od bieli, przez pudrowy róż aż po kolor jasno żółty, jednak nie cieszą się tak dużą popularnością jak sadzonki o intensywnym zabarwieniu kwiatów.

Warto także dodać, że begonia bulwiasta ładnie się rozrasta, jest dość odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i wyróżnia się łatwością uprawy. Podobnie jak inne rośliny cebulowate, begonia bulwiasta wymaga zabezpieczania w sezonie zimowym. Dzięki temu będzie efektowną, wieloletnią rośliną ozdobną.

Na jakich stanowiskach sprawdzi się begonia zwisająca?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak sadzić begonie, omówimy możliwości jej zastosowania. Pendula zwisająca preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Idealną lokalizacją będą zatem ekspozycje wschodnie i zachodnie. Begonia bulwiasta nadaje się także na balkon od strony południowej, jednak warto osłonić ją przed działaniem silnego, południowego słońca.

Młode sadzonki szybko się rozrastają, a ich zwisający pokrój idealnie komponuje się w wielu przestrzeniach. Pendula jest popularną rośliną na balkon i na taras. Niewielkie wymagania oraz łatwa uprawa sprawiają, że roślina cieszy się dużym zainteresowaniem. Begonia zwisająca dobrze prezentuje się także w wysokich, nowoczesnych donicach. Może być efektownym uzupełnieniem ogrodowych miejsc wypoczynku, a jej intensywne kwitnienie może podkreślić stylistykę aranżacji.

Wybierając stanowisko dla begonii zwisającej, warto pamiętać, że roślina słabo radzi sobie w miejscach całkowicie zacienionych. Nie będzie idealnym rozwiązaniem na balkon zlokalizowany od strony północnej. Nawet dobrze przeprowadzona pielęgnacja nie zmienia faktu, że zbyt niska dawka promieni słonecznych wywołuje zmniejszone kwitnienie i ograniczenie wzrostu rośliny. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o begoniach.

Pendula na balkonie – Jak sadzić? Pielęgnacja, podlewanie i nawożenie

Jak sadzić młode sadzonki begonii? Podstawą jest wybór odpowiedniego podłoża. Begonia bulwiasta lubi zasobną, lekko przepuszczalną glebę. Najlepiej sprawdzi się uniwersalne podłoże do kwiatów kwitnących. Podłoże może być też przemieszane z kompostem lub torfem, w celu zwiększenia zasobności.

Podobnie jak inne krzewy i kwiaty zwisające, pendula nie lubi zbyt suchego stanowiska. Najlepiej odpowiada jej lekko wilgotne, zasobne podłoże, które umożliwi obfite kwitnienie. Młode sadzonki powinny być podlewane każdego dnia. Wodę najlepiej wlewać bezpośrednio do podstawki, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko zalania liści lub kwiatów. Zalanie kwiatów i liści może spowodować wystąpienie brązowych przebarwień.

Wymagania begonii nie są skomplikowane, jednak roślina najlepiej toleruje podlewanie miękką, pozbawioną wapnia wodą. Pendula nie lubi nadmiernej wilgoci, dlatego w doniczce warto wykonać drenaż. Dodatkowo kilkanaście minut po podlewaniu zaleca się usunięcie nadmiaru wody z doniczki. Taka uprawa doprowadzi do zwiększenia kwitnienia i zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób korzeni.

Intensywnie kwitnące kwiaty i krzewy wymagają regularnego nawożenia. Begonia bulwiasta powinna być zasilana w okresie od wiosny do jesieni. Najlepiej sprawdzają się wieloskładnikowe nawozy do kwiatów kwitnących. Uprawa może także wykorzystywać uniwersalny biohumus, który mieszamy z wodą do podlewania. Przy nawożeniu warto trzymać się proporcji podawanych przez producenta danego preparatu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Pielęgnacja po zakończeniu sezonu – jak przeprowadzić poprawne zimowanie i rozmnażanie?

Begonia bulwiasta może być traktowana jako roślina jednoroczna, ale prawidłowe zimowanie przynosi znacznie lepsze efekty. Roślina posiada niewielkie wymagania, a prawidłowe zimowanie umożliwi uzyskanie pięknych kwiatów w kolejnym sezonie.

Begonia zwisająca o łososiowych kwiatach, idealna do doniczki i na balkon, a także sadzenie, uprawa oraz pielęgnacja krok po kroku
Begonia zwisająca na balkon krok po kroku, sadzenie, pielęgnacja, uprawa oraz wymagania

Zimowanie rozpoczynamy wraz z przejściem rośliny w stan spoczynku. Jesienią ograniczamy podlewanie, a po pewnym czasie wykopujemy bulwy. Następnie oczyszczamy je z gleby i delikatnie suszymy. Przy okazji usuwamy pędy na około 2 cm wysokości. Zimowanie warto wykonać w kartonowym pudełku lub w drewnianej skrzyni. Wysuszone bulwy umieszczamy w pojemniku i przysypujemy suchym piaskiem. Pendula najlepiej przechowuje się w chłodniejszych pomieszczeniach, jednak możemy z powodzeniem przeprowadzić zimowanie w domu. Pielęgnacja w okresie spoczynku nie jest wymagana. Na wiosnę odkrywamy pudełko i sprawdzamy stan bulw. Przy okazji możemy także przeprowadzić rozmnażanie, które pozwoli na pozyskanie młodej sadzonki.

Rozmnażanie begonii odbywa się przez podział bulwy. Do wykonania tej czynności nadają się jedynie zdrowe okazy rośliny. Aby uzyskać młode sadzonki, należy podzielić bulwę w wybranych miejscach. Wszystkie sadzonki muszą posiadać przynajmniej jeden zdrowy pączek, bowiem bez tego nie zakwitną. Młoda pendula wymaga jeszcze zabezpieczenia rany, dlatego warto posypać miejsce podziału węglem drzewnym. Po kolejnej dobie możemy kontynuować rozmnażanie i umieścić sadzonki na nowych stanowiskach uprawy.

Jak sadzić begonie? Młode sadzonki umieszczamy około 5 cm pod ziemią. W pierwszych tygodniach wymagana jest regularna pielęgnacja, która polega na zapewnieniu stale wilgotnego podłoża. Młode sadzonki i krzewy nie tolerują zalegającej wody, dlatego uprawa wymaga pewnego wyczucia oraz usuwania wody z podstawki.

Ile kosztuje begonia zwisająca? Cena za sadzonki

Niewątpliwą zaletą begonii jest atrakcyjna cena sadzonek. Roślina jest z reguły tańsza w zakupie niż popularne krzewy ozdobne czy krzewy owocowe, a jednocześnie okazuje się łatwo dostępna.

Cena za niewielkie sadzonki penduli rozpoczyna się już od kwoty 5 zł za sztukę. Łatwa uprawa i niewielkie wymagania sprawiają, że roślina jest dostępna w wielu sklepach branżowych, na targach i w szkółkach. Cena większej sadzonki sprzedawanej w okresie wiosennym lub letnim może wynosić 10 – 15 zł.

Najwyższa cena dotyczy wyrośniętych sadzonek, które należą do mniej popularnych odmian. Cena dużej sadzonki przeważnie nie przekracza kwoty 20 zł. Przy zakupie warto ocenić jej jakość, upewnić się, że nie została zarażona przez choroby i pozostaje wolna od szkodników. W kolejnych latach uprawy begonia zwisająca może być rozmnożona przez opisany wcześniej podział bulwy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny