Berberis thunbergii admiration - charakterystyka

Berberys admiration jest krzewem liściastym zaliczającym się do rodziny berberysowatych. Do Polski przywędrował z Japonii, jednak doskonale odnajduje się w naszych warunkach. Odmiana karłowata dorasta do około 50 cm wysokości. Krzew wyróżnia się kulistym pokrojem o zwartych pędach obrośniętych charakterystycznymi czerwonymi liśćmi z żółtą obwódką, które po sezonie letnim przemieniają się w winny odcień. Na gałązkach, jak przy każdym berberysie znajdują się ciernie.

Okres kwitnienia przypada od maja aż do sierpnia. W tym czasie krzewy liściaste obsypane są drobnymi, żółtymi kwiatami, które są widoczne dopiero z bliska. Po przekwitnięciu pojawiają się jagody, najczęściej w kolorze czerwonym. Owoce zdobią roślinę przez cały okres zimowy. Stanowią pożywienie dla ptaków. Berberis thunbergii admiration odnajduje się w pojedynkę, jak i również może być obsadzany w grupach. Wykorzystywane są jako dekoracja przydomowych ogrodów, a także parków i innych rekreacyjnych przestrzeni.

Berberys admirał – popularne odmiany

Berberys thunberga najczęściej kojarzony jest z ciemnoczerwonymi liśćmi z żółtą obwódką. Jednak obsadzając krzewy liściaste w grupie, warto zdecydować się na urozmaicenie ogródka skalnego lub niskiego żywopłotu różnymi odmianami. Dzięki temu można uzyskać różnokolorowy szpaler lub krzewy o różnej wysokości, które świetnie zaprezentują się na podłożu usypanym ozdobnym kamieniem ogrodowym.

Wśród najpopularniejszych odmian wymienimy:

  • Berberys Bagatelle – krzew osiągający do 40 cm wysokości, wyróżniający się ciemnoczerwonymi liśćmi. Na jesieni przybierają one szkarłatny odcień. Natomiast młode sadzonki po okresie letnim, zmieniają barwę na pomarańczowoczerwony.
  • Berberys Aurea – krzew rosnący do wysokości 1 metra. Jego cechą charakterystyczną są żółte liście, które pięknie zaprezentują się na odmianach mieniących się czerwonymi odcieniami. Niestety jest to odmiana bardzo trudna w uprawie, ze względu na duże wymagania stanowiskowe.
  • Berberys Erecta – krzew osiągający wysokość aż 1,5 metra. Berberys w sezonie wiosenno-letnim mieni się zielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na odcień purpury.
  • Berberys Rose Glow – bardzo duży krzew, dorastający aż do 2 metrów wysokości. Wyróżnia się rozłożystymi pędami obsypanymi ozdobnymi czerwonymi liśćmi z białymi plamkami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Berberys thunberga – uprawa

Krzewy liściaste berberysa najlepiej odnajdą się na stanowiskach słonecznych, które będą miały zapewnione umiarkowaną wilgoć. Jednak źle będą czuły się na mokrym podłożu. Jeżeli chodzi o glebę, to berberys admirał może być obsadzany praktycznie w każdym miejscu. Nawet preferuje lekko kwaśną glebę. Optymalny odczyn podłoża waha się w przedziale od 4,5 do 6,5 pH. Warto jednak zadbać, aby nie sadzić go na glebach ciężkich, w szczególności na glinie oraz iłach.

Berberys admiration w ogrodzie, a także berberis thunbergii admiration i jego uprawa
Berberis thunbergii admiration krok po kroku, czyli jego uprawa i pielęgnacja

Zaletą berberysu jest jego wyśmienita odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Krzew jest w stanie znieść zarówno upały i susze, jak i również wyjątkowo niskie temperatury sięgające nawet do -30 stopni Celsjusza. Ponadto berberys thunberga świetnie radzi sobie w miejskich ogrodach, ze względu na znoszenie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Jak już wcześniej wspomniano, krzewy idealnie sprawdzą się na skalnych ogródkach, przy tworzeniu obwódek, a nawet w uprawie doniczkowej. Dlatego można cieszyć się ich widokiem również na balkonie lub tarasie.

Berberys admiration - pielęgnacja

Jak każdy krzew, również berberys admiration musi być systematycznie przycinany. Pędy przycinamy po sezonie zimowym, kiedy zaczną pojawiać się pąki liściowe. W pierwszej kolejności nadajemy pożądany kształt, odcinając zbyt długie pędy. Następnie pozbywamy się chorych, uszkodzonych oraz połamanych pędów, pozostawiając jedynie zdrowe. Wiosną krzew bardzo szybko się zagęści, tworząc młode pędy.

Berberis thunbergii admiration może być rozmnażany z samodzielnie zebranych nasion. Optymalny okres na zbiór nasion przypada od września aż do listopada. Zebrane nasiona opłukujemy, suszymy, a następnie siejemy bezpośrednio do ziemi. Wysiew planujemy przed zimą. Siewki przykrywamy trocinami lub igliwiem. Po ustąpieniu mrozów zdejmujemy ściółkę, by pozwolić przebić się młodym pędom na powierzchnię. Berberys admirał może być rozmnażany również poprzez pobranie sadzonek w postaci młodych pędów, które wyrosły w czerwcu. Sadzonkę należy umieścić w piasku wymieszanym w torfie, a następnie ją przykryć folią. Oczywiście systematycznie wietrzymy i podlewamy sadzonkę, aż się ukorzeni i zauważymy widoczny wzrost. Dopiero po tym czasie przenosimy młody krzew do donicy.Berberys admirał – ceny

Berberys admiration jest tak popularnym krzewem, iż można go kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Warto dowiedzieć się, jaki jest koszt nasion oraz sadzonek, aby móc zaplanować sobie ilość zakupionych krzewów, a także odmian. Wtedy będzie można przekalkulować cenę realizacji projektu ogródka skalnego lub obwódki.

Przykładowe ceny berberysów

Nazwa produktu

Cena

Berberys thunbergii admiration z żółtą obwódką, wysokość 10-20 cm

Cena od 16,22 zł

Berberys admirał, nasiona 5 sztuk

Cena od 3,50 zł

Berberys pospolity

Cena od 8,72 zł

Berberys thunberga Red Rocket

13,90 zł

Berberys thunberga Bagatelle, doniczka 9x9 cm

6,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny