Berberysy - odmiany, informacje, pielęgnacja

W każdym domu, w doniczce można uprawiać rozmaite rośliny. To samo tyczy się ogrodów i działek. Piękne kwiaty zdobiące te miejsca to podstawa. Nie należy jednak zapominać o innych, równie uroczych gatunkach. Takich jak chociażby ozdobne krzewy liściaste. Wśród nich sporą popularnością cieszą się berberysy. Występują w wielu odmianach, co daje dużo możliwości aranżacyjnych. Szczegółowe informacje na ich temat podajemy w artykułach zamieszonych na naszej stronie.

Piękne krzewy ozdobne

Berberys to rodzaj krzewów liściastych zaliczanych do rodziny berberysowatych. W skład tej licznej grupy wchodzi około 450 gatunków. Naturalnym środowiskiem owych roślin są tereny Europy, Azji, Ameryki oraz Afryki. W Polsce dziko występuje tylko jeden gatunek, berberys zwyczajny. Wykształca jadalny, cylindryczny i czerwony owoc. Z uwagi na jego kwaśny smak, w naszym kraju roślina bywa nazywana kwaśnicą pospolitą. Różne odmiany berberysów to popularne krzewy ozdobne. Można posadzić je na działce i w ogrodzie pojedynczo lub w grupach. Niektóre są często wykorzystywane na żywopłoty.

Berberysy występują w wielu odmianach a jednym z kryteriów ich podziału jest wysokość. Zatem ten krzew ogrodowy może być niski, średni lub bardzo wysoki. Na początek wymienimy rośliny karłowe. Pierwszą z nich jest osiągający 50-60 cm berberys Thunberga Admiration znany też, jako czerwony lub bordowy. Nadaje się do nasadzeń na skalniakach i krawędziach trawników. Kolejny karłowaty krzew to dorastający do 30 cm wysokości Berberys Thunberga Bagatelle. Ciekawą propozycją jest także odmiana płożąca Red Carpet, tworzy na ziemi wspaniały, barwny dywan. Do niskich roślin należą też żółte berberysy kuliste oraz kolumnowe.

Krzewy średnie reprezentuje miedzy innymi Berberys Thunerga Aurea. Jego maksymalna wysokość to 100 cm. Bywa określany, jako żółty, bowiem przez większość roku taki kolor mają jego liście. Dopiero jesienią zmieniają barwę na czerwonawą. Nieco wyższy jest Berberys Atropurpurea, dorasta do 150 cm. Ten krzew ogrodowy jest chętnie wykorzystywany na żywopłoty. Natomiast wśród wysokich odmian największą popularnością cieszy się berberys ottawski Superba. Jego maksymalna wysokość to 400 cm. Jego liście są ciemnoczerwone z niebieskim odcieniem. Wymienione i inne odmiany opisujemy na naszej stronie. Zamieszczamy także zdjęcia.

Niski berberys Thunberga

Niektóre berberysy mogą rosnąć w doniczce. Inne powinny rozwijać się poza domem. Krzew zwyczajny ma jadalny owoc a kulisty odznacza się ciekawym pokrojem. Każda roślina z interesującego nas rodzaju ma swoje zalety. Dlatego też opiszemy jak wygląd uprawa jednej z nich. Jest nią karłowaty berberys Thunberga Admiration. Wspominaliśmy już, że dorasta do 50-60 cm wysokości. Każdy jego liść jest bordowy i ma żółta obwódkę. Dopiero jesienią barwa zmienia się na pomarańczową. Zimą liście opadają. Roślina kwitnie w maju, pojawiają się wtedy pojedyncze, żółte kwiaty.

Berberys Admiration to miniaturka preferująca nasłonecznione stanowiska. Choć w razie potrzeby poradzi sobie w półcieniu. Jej uprawa nie sprawa większych problemów pod warunkiem, że spełni się pewne wymagania. Ziemia musi być umiarkowanie wilgotna. Niewskazane są podłoża mokre i gliniaste. Ważny jest też odpowiedni odczyn. Krzew najlepiej rozwija się na glebach lekko kwaśnych do kwaśnych. Podłoże o pH obojętnym także jest dopuszczalne. Warto wiedzieć, że berberys Admiration jest odporny na zanieczyszczenia. Dzięki temu można go sadzić w miastach i w pobliżu ruchliwych dróg

Opisywana miniaturka rosnąca w ogrodzie radzi sobie z suszą i mrozem. Zatem nie trzeba jej okrywać zimą. Co ciekawe ten berberys nie wymaga przycinania. Jednakże można to zrobić by zagęścić koronę. Jeśli po 3-4 latach od posadzenia roślina słabiej kwitnie warto ją nieco przyciąć. Podlewanie nie musi być ani intensywne ani regularne. Ziemia powinna być zraszana jedynie w czasie przeciągającej się suszy. I to tyle, jeśli chodzi o podstawowe wskazówki. O tym jak uprawiać karłowe berberysy można poczytać na naszej stronie. Tam też publikujemy zdjęcia innych odmian i opisujemy ich wymagania.