Berberysy karłowe - najpopularniejsze odmiany

  • Berberys Thunberga Bagatelle, to odmiana wyróżniająca się kulistym pokrojem i przebarwiającymi się jesienią liśćmi. Zmieniają one kolor z brązowoczerwonego na purpurowy. Berberys bagatelle dorasta do 40 cm wysokości, a jego wzrost jest powolny. Gęsty krzew berberys bagatelle podobnie jak znacznie od niej wyższy berberys thunberga Red Pillar ma pędy z ostrymi kolcami. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i mrozy. W maju pokrywa się drobnymi, żółtymi kwiatami.  Berberys bagatella preferuje stanowiska słoneczne i umiarkowanie wilgotne. Cena sadzonki to 21 zł.
  • Berberys Thunberga Goldalita to również miniatura o lekko kulistym pokroju. Gęsty niski krzew dorasta d 60 cm przy szerokości 40 cm. Gęsto ułożone liście mają barwę żółtą i złocistą. Ten berberys karłowy najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, gdyż jest wrażliwy na nadmierne nasłonecznienie. Doskonale znosi mrozy i trudne warunki atmosferyczne. Cena sadzonki to 20 zł.
  • Berberys Thunberga Kobold to berberys karłowy osiągający do 50 cm wysokości o pokroju lekko spłaszczonej kuli. Jesienią jego zielone liście przebarwiają się i ten karłowy purpurowy krzew przyjmuje kolor jak odmiana red pillar. Doskonale znosi cięcie i formowanie. Jest odporny na mróz i zanieczyszczenia. Preferuje stanowisko słoneczne, ale tak jak berberys erecta może rosnąć w półcieniu. Kwitnie w maju, pokrywając się nielicznymi kwiatkami w kolorze żółtym. Ceny sadzonek zaczynają się od 12 zł.
  • Berberys Thunberga Atropurpurea Nana - kolejna miniatura dorastająca do maksymalnie 60 cm wysokości. Może mieć nawet 1 m szerokości. Ten berberys karłowy ma płasko kulisty pokrój i piękne purpurowe liście jak znacznie od niego wyższy berberys red pillar. Kwitnie w maju i czerwcu, okrywając się żółtymi kwiatami. Jest to odmiana mało wymagająca i odporna na mróz, a jej cena nie jest wysoka, gdyż wynosi 17 zł. Doskonale rośnie w pełnym słońcu oraz w półcieniu. Świetnie prezentuje się na skalniakach i rabatach.
  • Berberys thunberga Admiration to berberys karłowy o kulistym pokroju. Jego cena jest wyższa od innych odmian karłowych i wynosi 24 zł. Jest niezwykle dekoracyjny ze względu na swoje owalne ciemnopomarańczowe liście z żółtą obwódką. Dorasta do 50 cm wysokości. Kwiaty w kolorze żółtym są niepozorne, a jesienią w ich miejsce pojawiają się drobne, czerwone owoce. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Jednak w cieniu jego liście będą mniej wybarwione. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Berberys karłowy - sadzenie i uprawa

Berberys bagatelle i inne odmiany karłowe są stosunkowo łatwe w uprawie. Podobnie jak odmiany większe nie mają dużych wymagań glebowych. Zadowolą się każdym podłożem nawet ubogim o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Wystarczy im przeciętna lub piaszczysta, przepuszczalna gleba. Większe wymagania mają gatunki zimozielone, którym należy zapewnić żyzne podłoże. W zależności od odmiany potrzebują stanowiska słonecznego lub półcienistego. Radzą sobie nawet w trudnych warunkach. Dobrze znoszą suszę, lecz nie służy im zalanie. Wszystkie niskie odmiany są odporne na mróz. Mogą być sadzone w donicy, jednak wtedy należy zabezpieczyć je przed mrozem. Donicę okrywa się styropianem czy włókniną.

Miniatura jak większość berberysów może być sadzona wczesną wiosną lub późną jesienią. Wyjątkiem są rośliny kupowane w donicach. Ich cena jest wyższa od sadzonek kopanych, lecz daje większą swobodę odnośnie do terminu nasadzeń. Przed sadzeniem wykopujemy dołek, którego dno wypełniamy kompostem lub torfem. Umieszczamy roślinę i obsypujemy ziemią, a następnie ugniatamy.  Na koniec obficie podlewamy.

Berberys karłowy często sadzimy w grupach. Minimalna rozstawa to 20 do 30 cm od siebie. Taka rozstawa będzie odpowiednia, gdy naszym celem jest miniatura żywopłotu. Przy swobodnych nasadzeniach grupowych, rozstawa może być znacznie większa.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Pielęgnacja berberysu

Podstawą pielęgnacji berberysu jest przycinanie. Miniatury doskonale znoszą cięcie i formowanie. Berberys bagatella i każdy inny berberys karłowy wymaga cięcia sanitarnego. Przeprowadza się je po zimie, wycinając stare i suche pędy. W przypadku krzewów dorosłych co trzy lata zalecane jest cięcie odmładzające. Późną wiosną lub wczesnym latem można przystąpić do cięcia, dzięki któremu młode sadzonki lepiej się rozwijają. W miejsce starych pędów wyrosną nowe i silne. Na początku lata wycinamy pędy, które zamierają z powodu braku światła. Cięcie formujące należy przeprowadzić po kwitnięciu. Można powtórzyć je pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Chociaż niski berberys bagatelle dobrze znosi warunki atmosferyczne, to w czasie dłuższej suszy należy je podlewać. Podlewamy wtedy rzadko, lecz intensywnie. Unikamy moczenia liści i podlewamy rano, by rośliny zdążyły obeschnąć przed nocą. Berberys karłowy purpurowy czy zielony źle znosi nadmiar wody i zalanie. Nie wymaga zabezpieczania na zimę. Wyjątkiem jest miniatura rosnąca w donicy. Berberys miniatura jest tak jak wyższe odmiany odporny na choroby. Mogą one wystąpić przy nadmiernym lub niewłaściwym podlewaniu. Konieczne jest wtedy zastosowanie środków grzybobójczych.

Berberys miniatura - porady

Niski berberys bagatella jest doskonałym wyborem na skalniaki i rabaty. Berberys czerwony pięknie prezentuje się w donicach na tarasie czy w ogrodzie. Rosnący jako soliter, zwłaszcza karłowy purpurowy i Admiration jest niezwykle efektywny. Berberys czerwony w połączeniu z odmianami o pomarańczowym ubarwieniu może tworzyć kolorowe, zachwycające kobierce. Idealnie sprawdzi się także jako obwódka rabat. Niski karłowy purpurowy krzew może tworzyć ciekawe aranżacje w zestawieniu z iglakami i krzewami liściastymi o kontrastowej barwie, a także w zestawie z odmianami o większym wzroście, jak np. berberys erecta czy red pillar.

Należy jednak pamiętać, że berberys karłowy purpurowy należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Odmiany barwne w zacienionych miejscach nie uzyskają tak ładnego koloru jak w miejscu słonecznym. Jedyną odmianą, która nie może rosnąć w pełnym słońcu, jest berberys Thunberga Atropurpurea Nana.

Miniatury uprawia się tak samo, jak berberysy średnie i wysokie. Jednak w przeciwieństwie do nich, rozstawa sadzenia może być mniejsza. Ich pielęgnacja to przede wszystkim cięcie. Te niskie rośliny ożywią każdy ogród, dodając mu koloru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny