Beton komórkowy

Beton komórkowy (w skrócie ABK) to popularny materiał budowlany, wykorzystywany głownie w budownictwie domów jednorodzinnych. Bloczki komórkowe powstają z lekkiej mieszanki betonowej. W czasie produkcji do plastycznej zaprawy betonowej zostaje wtłoczone powietrze (pod odpowiednim ciśnieniem). Dzięki temu beton komórkowy posiada w swojej strukturze niewielkie pory (pęcherzyki powietrza), które zwiększają parametry termoizolacyjne materiału i obniżają jego masę całkowitą.

Beton komórkowy i jego zastosowanie

Budownictwo jest szeroką branżą, w której wykorzystujemy różnorodne materiały budowlane. Podczas wznoszenia ścian domów jednorodzinnych coraz częściej stosujemy beton komórkowy. To dość wdzięczny materiał, który nadaje się na ściany zewnętrzne, a także na ściany działowe. Bloczki betonowe z betonu komórkowego są materiałem podatnym na obróbkę. Podczas prac budowlanych z wykorzystaniem tego materiału możemy stosować standardowe narzędzia.

Warto też dodać, że współczesne bloczki betonowe z betonu komórkowego coraz częściej znajdują swoje zastosowanie w budownictwie systemowym. Tak zwane bloczki systemowe to produkty, które dobrze sprawdzają się podczas murowania ścian jednokomórkowych. Ich oczywistym atutem pozostaje łatwość montażu i przyspieszony czas wznoszenia budynku.

Beton komórkowy może być dostępny w postaci kształtek, nadproży i bloczków. Godnymi uwagi zaletami tego materiału pozostaje ognioodporność, niska przewodność cieplna, a także podatność na obróbkę (do obróbki wystarczą standardowe narzędzia).

Podczas wznoszenia ścian z betonu komórkowego należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość. Bloczki betonowe z betonu komórkowego będą tym bardziej wytrzymałe, im większa będzie ich gęstość. Produkty takie jak beton komórkowy zostają opatrzone oznaczeniami marki i klasy. Bloczki betonowe z betonu komórkowego posiadają porowatą strukturę. Im bardziej porowate są materiały budowlane, tym większe ryzyko ich nasiąkliwości. Dlatego ściany zewnętrzne i ściany działowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem wilgoci.

Czołowymi, działającymi na polskim rynku producentami betonu komórkowego są Xella, H+H, Solbet, Grupa Prefabe oraz Eco Bet.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bloczków betonowych i ścian z betonu komórkowego, zapoznaj się z poniższym działem. Znajdziesz tu przydatne informacje na temat zastosowania bloczków betonowych, polecanych technik murarskich i doboru najlepszego materiału budowlanego (bloczki, zaprawy narzędzia itp). Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Czytaj dalej lub zobacz artykuły poniżej

Płyty betonowe drogowe - ich ceny i zastosowanie

Płyty betonowe drogowe - ich ceny i zastosowanie

Płyty drogowe są chętnie wybieranym materiałem budowlanym. Odznaczają się łatwością montażu oraz wszechstronnymi możliwościami zastosowania. Atutem płyt drogowych pozostaje także atrakcyjna cena zakupu, która sprawia, że budowa dróg i podjazdów staje się bardziej ekonomiczna. Poniżej podpowiemy, gdzie warto stosować płyty betonowe, czym się charakteryzują, a także określimy jaka jest cena ich zakupu.
, 24 grudnia 2016

Pomysł na wykończenie domu - beton architektoniczny

Pomysł na wykończenie domu - beton architektoniczny

Tak jak beton komórkowy zyskuje na popularności wśród materiałów budowlanych, tak beton architektoniczny staje się coraz częściej wykorzystywanym materiałem wśród materiałów wykończeniowych. Estetyczny, dekoracyjny i trwały - jest świetnym uzupełnieniem zarówno wnętrz jak i fasad budynków. W czym tkwi fenomen betonu architektonicznego? Do jakich zastosowań sprawdza się najlepiej? Jakie są jego rodzaje i ceny? Poniżej garść informacji o wszechstronnym materiale jakim jest beton architektoniczny.
, 22 grudnia 2016

Cement portlandzki – charakterystyka, cena, zastosowanie, rodzaje

Cement portlandzki – charakterystyka, cena, zastosowanie, rodzaje

Bardzo często oznaczenia na cemencie mogą przyprawić o ból głowy. Bez fachowej wiedzy łatwo pogubić się w gąszczu liter i cyfr które oznaczają czystość cementu, stosowane dodatki oraz właściwości danego produktu. Nie wszystkie cementy, które noszą nazwę portlandzki, na takie miano zasługują. Nieświadomość w tym zakresie może dużo kosztować nabywcę. Spróbujmy zdefiniować czym jest cement portlandzki, jakie są jego zastosowania i rodzaje.
, 2 września 2016

Gazobeton - opinie, ceny, gdzie kupić i jak zastosować gazobeton

Gazobeton - opinie, ceny, gdzie kupić i jak zastosować gazobeton

Trendy w budownictwie zmieniają się podobnie jak w innych dziedzinach życia. Pewne materiały budowlane odchodzą do lamusa, inne zyskują na popularności. Materiałem budowlanym który cieszy się niesłabnącą popularnością, a wykorzystanie tego materiału w budownictwie ciągle wzrasta jest gazobeton, inaczej zwany betonem komórkowym. Co  sprawia że jest tak chętnie wybieranym materiałem budowlanym, dlaczego tak wielu inwestorów i wykonawców decyduje się na zastosowanie systemów komórkowych? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i szczegółowo przyjrzeć się zastosowaniom betonu komórkowego.
, 6 maja 2017

Pustaki szalunkowe - cena, zastosowanie, które wybrać?

Pustaki szalunkowe - cena, zastosowanie, które wybrać?

Ściany fundamentowe to podstawa bezpieczeństwa i solidności konstrukcji budynku. Od tego jakie materiały budowlane zostaną wykorzystane bardzo dużo zależy, niewłaściwy ich dobór może skutkować nierównomiernym osiadaniem gruntu i pęknięciami na murze. Bez  elementarnej wiedzy z  zakresu materiałoznawstwa budowlanego ciężko o właściwy wybór. Warto zatem przyjrzeć się różnym technologiom i  materiałom, aby wybrać prawidłowo dostosowany materiał do rodzaju gruntu, a także do budynku który ma na nim stanąć. Pustaki szalunkowe stosuje się jako szalunek tracony przy budowie nie tylko fundamentów, ale również piwnic czy ścian. Posiadają sporo zalet, tak więc warto rozważyć ich wykorzystanie przy budowie domu.
, 21 kwietnia 2016

Krawężniki betonowe i obrzeża betonowe na Twoim podjeździe - ceny, rodzaje, porady

Krawężniki betonowe i obrzeża betonowe na Twoim podjeździe - ceny, rodzaje, porady

Wszystkie ścieżki, alejki i podjazdy z kostki brukowej powinny być starannie wykończone. W punktach granych montuje się krawężniki lub specjalne obrzeża betonowe, które nadają stabilność nawierzchni. W poniższym wpisie zaprezentujemy podstawowe rodzaje owych produktów, określimy ceny zakupu oraz wyszczególnimy najważniejsze zasady wyboru.
, 29 listopada 2016

Nadproża - ceny, rodzaje, montaż podstaowego elementu konstrukcyjego budynku

Nadproża - ceny, rodzaje, montaż podstaowego elementu konstrukcyjego budynku

Nadproża są elementami konstrukcyjnymi, które wzmacniają wnęki okienne i drzwiowe. Stanowią ważną podporę i przejmują ciężar ścian nad wnękami. W ofertach handlowych znajdziemy wiele typów nadproży. Warto zapoznać się z ich najpopularniejszymi rodzajami, parametrami technicznymi, a także możliwościami montażowymi.
, 17 maja 2017

Z jakiego materiału budować ściany nośne zewnętrzne?

Z jakiego materiału budować ściany nośne zewnętrzne?

Ściany nośne zewnętrzne to jeden z najważniejszych punktów konstrukcyjnych każdego budynku. To one przenoszą obciążenia do fundamentów i zapewniają izolacje termiczną. Dlatego przed rozpoczęciem budowy warto wybrać najlepszy materiał na ściany nośne. Poniżej opiszemy najpopularniejsze materiały i wskażemy ich właściwości.
, 22 kwietnia 2016

Beton i klasy betonu - to warto wiedzieć - sprawdzamy materiały budowlane

Beton i klasy betonu - to warto wiedzieć - sprawdzamy materiały budowlane

Jaki beton wybrać? Jakie mamy klasy betonu? Wybrać tradycyjną mieszankę betonową czy taką o specjalnym przeznaczeniu? Czym w ogóle jest beton i jakie są jego rodzaje? Jakie są klasy betonu i o czym one mówią? Wszystkiego, co musisz wiedzieć o betonie i związanymi z nim materiałami budowlanymi znajdziesz w tym artykule.
, 22 kwietnia 2016

Słownik terminów budowlanych

Słownik terminów budowlanych

Budownictwo jest dość szeroką branżą obfitującą w wiele niecodziennych zwrotów i terminów. Ich zrozumienie może być dość trudne dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia ani znajomości tematyki budowlanej. Dlatego prezentujemy praktyczny słownik najczęściej używanych, trudnych terminów budowlanych.
, 28 kwietnia 2016

Cennik budowlany - najpopularniejsze usługi budowlane

Cennik budowlany - najpopularniejsze usługi budowlane

Polska branża budowlana stale się rozwija, a popyt na prace budowlane utrzymuje się na względnie wysokim poziomie. Uśrednione ceny usług nie ulegają zbyt dużym wahaniom, zatem możemy określić ich orientacyjne wartości. Poniżej zaprezentujemy cennik robót budowlanych, które cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. 
, 21 grudnia 2016

Ceny usług budowlanych i remontowych w różnych regionach Polski

Ceny usług budowlanych i remontowych w różnych regionach Polski

Sumaryczny koszt remontu i budowy nieruchomości zależy od wielu indywidualnych czynników. Jednym z nich jest region w którym prace będą wykonywane. Okazuje się, iż stawki wykonawców z różnych regionów kraju mogą się od siebie znacząco różnić. Owe różnice w cenach usług remontowych i budowlanych przekładają się na koszty inwestycyjne. Dlatego warto zapoznać się cennikiem prac budowlanych, podzielonym na poszczególne województwa. Podane poniżej ceny pochodzą z III kwartału 2014 roku.
, 19 kwietnia 2016

Aktualne ceny materiałów budowlanych w Polsce

Aktualne ceny materiałów budowlanych w Polsce

Ceny materiałów budowlanych w Polsce ulegają ostatnio nieznacznym obniżkom. Dla inwestorów jest to bardzo pożądane zjawisko, mogące istotnie obniżyć całkowite koszty budowy. Przyjrzyjmy się zatem aktualnym cenom najpopularniejszych materiałów budowlanych. Zobaczmy, ile kosztuje obecnie beton, gotowa zaprawa murarska, styropian, gont czy inne materiały.
, 20 marca 2017

Budowa garażu - projekt, koszt, wykonanie

Budowa garażu - projekt, koszt, wykonanie

Odpowiednio wykonany garaż będzie spełniał wiele przydatnych funkcji - od miejsca parkingowego, aż po pomieszczenie umożliwiające przechowywanie sprzętów i narzędzi. Jego budowa powinna być starannie przemyślana, zwłaszcza, gdy budujemy go przy gotowym domu jako de facto osobne pomieszczenie. Najważniejszy jest wybór rodzaju garażu, zakup odpowiedniego projektu, materiałów budowlanych oraz właściwe ulokowanie budynku na naszej posesji. Wszystko powyższe czynniki bezpośrednio wpływają na koszt inwestycji, a także na zachowanie funkcjonalności garażu.
, 29 kwietnia 2016

Koszt budowy domu jednorodzinnego piętrowego z piwnicą - 180 m2

Koszt budowy domu jednorodzinnego piętrowego z piwnicą - 180 m2

Przystępując do budowy domu, musimy przygotować się na wiele wydatków i nieprzewidzianych sytuacji. Przeciętna budowa domu w Polsce trwa kilka lat i kosztuje mniej więcej tyle, ile przeciętny Polak zarabia przez okres kilkunastu lat.  Warto więc przyjrzeć się, ile kosztuje budowa przykładowego domku jednorodzinnego z piwnicą.
, 24 kwietnia 2016

Budowa garażu - relacja internauty

Budowa garażu - relacja internauty

Moją przygodę z budową domu rozpocząłem jakieś 10 lat temu i od tego czasu nieustannie coś w nim zmieniam, maluję, remontuję, urządzam… Przycinam, piłuję i poprawiam, przybijam gwoździe, maluję, wykonuję drobne prace remontowe, naprawiam. Ciągle zwożę coś z marketów budowlanych, jakieś pustaki, panele, płytki, listwy, kleje czy inne dziadostwa… Prace budowlane wykonuję nie tylko w samym domu, ale też w jego okolicy. Wraz ze znajomym budowałem swego czasu blaszany garaż, a w samym ogródku też jest multum pracy: robienie jakichś murków, zbijanie jakichś altanek z desek, koszenie trawy… Co też ten człowiek się koło domu narobi! Prace budowlane i porządkowe potrafią jednak istotnie wciągnąć, a w tym roku biorę się za budowę nowego garażu.
, 22 kwietnia 2016

Beton komórkowy - cena, zastosowanie, porady użytkowe i wszystko inne, co chciałbyś wiedzieć na jego temat

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij