Beton stemplowany krok po kroku - wybór mieszanki, formy, wykonanie, ceny, rodzaje betonu
Beton stemplowany znajduje coraz szersze zastosowanie jako element wykończeniowy oraz dekoracyjny na zewnątrz budynku. Jako beton dekoracyjny spełnia również bardzo praktyczną rolę. Z powodzeniem może zastąpić tradycyjną kostkę brukową, naturalny kamień, a nawet deski kompozytowe. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wykonać tego typu beton, a także ile wyniesie nas zrobienie podjazdu lub schody z betonu stemplowanego.
Jeśli planujesz wykończenie wnętrz w domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Beton stemplowany - mieszanki i formy do betonu odciskanego
Beton stemplowany znany jest również jako beton odciskany, jest ciekawym rozwiązaniem na stworzenie dekoracyjnej nawierzchni. Specjalną mieszankę betonu wylewa się do form, zwanych potocznie stemplami. Dzięki czemu powstają nam konkretne elementy na kształt kostki brukowej lub kamienia naturalnego. Oprócz możliwości wykonania formy trójwymiarowej producenci proponują również opcję odciskania na nawierzchni posadzki rozmaitych wzorów. Wtedy uzyskujemy posadzki o ciekawej fakturze.
Do wykonania odlewów betonowych, możemy teoretycznie wykorzystać tradycyjny beton cienkowarstwowy klasy B10 lub B15. Jednak chcąc zastosować gotowe elementy na zewnątrz, bez odpowiedniej impregnacji, nie będą się wyróżniać zbyt dużą trwałością. Dlatego lepiej jest zdecydować się na gotowe mieszanki, którymi wypełnimy poszczególne formy do betonu odciskanego. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.
Wybierając tego typu beton dekoracyjny, musimy podjąć decyzję, na jakim dokładnie efekcie końcowym nam zależy. Ponieważ dostępne mieszanki gwarantują nam wykonanie przeróżnych form, zaczynając od najbardziej gładkich i delikatnych, a kończąc na formach o dużej grubości z mocno zaznaczoną fakturą. Dodatkowo musi to być beto odciskany, który poradzi sobie w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych.
Oprócz samych mieszanek tworzących beton stemplowany producenci oferują nam szeroki zakres preparatów ułatwiających odciskanie form, a także zmieniające ich właściwości. Wśród nich wymienia się m.in. pigmenty barwiące beton odciskany, rozdzielacz płynny, czy też cienkowarstwowy beton dekoracyjny przeznaczony do zagruntowania żywicami, przypominający swoim wyglądem drewno lub kamień. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?
Formy do betonu odciskanego przybierają rozmaity kształt, a także dają możliwość zaznaczenia konkretnej faktury na powierzchni odlewu. Do wyboru mamy szereg różnych form również ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Do subtelnych odlewów, a także do zaznaczenia faktury, zaleca się stosowanie form silikonowych. Natomiast efekt kamienia, kocich łbów lub kostki brukowej możemy uzyskać przy pomocy form plastikowych lub metalowych.
Beton odciskany (beton stemplowany) - jak przygotować?
Chcąc wykonać podjazd, musimy wykorzystać odpowiednie formy do betonu odciskanego. Jeżeli jednak interesuje nas dekoracyjna faktura na ścianach wewnątrz domu, możemy zdecydować się na wzory przypominające cegłę, kamień lub drewniane deski. W tym przypadku opłaca się wykorzystać beton cienkowarstwowy, ponieważ poszczególne wzory skupiają się na fakturze betonu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?
W pierwszej kolejności musimy przygotować mieszankę, którą po ujednoliceniu przekładamy do wybranej formy. Chcąc uzyskać ciekawe wzory również na powierzchni formy, musimy poczekać aż beton nieco wyschnie. Dopiero później będziemy mogli przejść do stemplowania.
Tworzone formy możemy uszlachetniać różnymi pigmentami lub dekoracyjnymi posypkami. W ten sposób stworzony przez nas podjazd lub ściana dekoracyjna nie będą ograniczać się tylko do jednego koloru. Oczywiście należy pamiętać o wykonaniu dylatacji. Powstałe formy możemy jeszcze według swojego uznania doszlifować lub wygładzić. Na samym końcu należy zaimpregnować betonowe formy, tak by były dokładnie zabezpieczone przed wilgocią.
Beton dekoracyjny i beton stemplowany - przykładowy cennik i opinie
Patrząc na różne opinie na temat betonu stemplowanego, możemy mieć pewne wątpliwości, czy na pewno jest to stosunkowo dobre rozwiązanie. Planując podjazd, zakup i położenie kostki brukowej na pewno wymaga zdecydowanie mniejszego nakładu pracy, niż przygotowanie wszystkich form. Jednak coraz więcej osób przekonuje się do samodzielnej produkcji szalunków. Należy na pewno kierować się mieszankami, które posiadają pozytywne opinie, tak by zrobione formy nie pękały i nie traciły swoich właściwości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chudym betonie?
Przykładowy cennik obejmujący mieszanki:
- Mieszanka betonu o porowatej strukturze - cena 35 zł
- Mieszanka betonu do odlewów o dużych rozmiarach - cena 52 zł
- Mieszanka o wysokim stopniu wodoszczelności - cena 47 zł
Przykładowy cennik obejmujący preparaty do betonu stemplowanego;
- Cienkowarstwowy beton posadzkowy - cena 65 zł
- Rozdzielacz płynny - 142 zł
- Mineralny utwardzacz do nawierzchni - 60 zł
Przykładowy cennik form do betonu:
- Forma - wzory kocie łby - 139 zł
- Forma - kamień okrągły - 169 zł
- Forma - płyta chodnikowa - 14 zł
Jak widać, ceny są dość mocno zróżnicowane. Jednak z doświadczenia specjalistów, lepiej jest się skupić na produktach, które posiadają pozytywne opinie. Wtedy na pewno zauważymy efekty swojej betonowej manufaktury. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.