Beton towarowy bez tajemnic

Zwykły beton a beton towarowy

Czym różni się beton towarowy od zwykłego betonu? Ten drugi wyrabiany jest na placach budowy, używa się do tego klasycznych betoniarek. W jego skład wchodzi kruszywo mineralne oraz cement (portlandzki albo hutniczy). Zwykły beton posiada gęstość na poziomie około 2000 kg/m3.

Jeśli zaś chodzi o beton towarowy, ma on nieco bogatszy skład od poprzednika. To bowiem mieszanka:

  • Kruszywa
  • Wody
  • Cementu
  • Dodatków uszlachetniających
  • Różnego typu domieszek

Jest on jednocześnie plastyczny oraz ponadprzeciętne trwały, co sprawia, że jego wykorzystanie na placach budowy wybiera się bardzo często. Używany nie tylko przy tworzeniu elementów wchodzących w skład konstrukcji domów, ale również przy budowaniu dróg. Dostępny w sprzedaży w relatywnie niskiej cenie, która również przekłada się na jego rosnącą popularność.

Beton półsuchy - zastosowanie

Beton półsuchy stosuje się przede wszystkim tam, gdzie istnieje potrzeba przeprowadzenia stabilizacji gruntu pod konstrukcję budowlaną. Mowa między innymi o tworzeniu warstwy wzmacniającej pod posadzkę czy też wyrównującej podłożę przed położeniem kostki brukowej.

Bardzo dużą zaletą betonu półsuchego jest fakt, że może być on stosowany bezpośrednio na powierzchni gruntu. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to typowy materiał konstrukcyjny, a jedynie ten, który ma za zadanie wzmocnienie podłoża oraz jego wyrównanie.

Istnieje kilka rodzajów betonu półsuchego, każdy ma swój nieco odmienny obszar zastosowań i każdy jednocześnie posiada nieco inne właściwości. Nie trzeba stosować przy nim szalunków, co w znacznym stopniu jest w stanie ułatwić prace budowlane.

Suchy beton i jego właściwości

Beton suchy jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Ma on w swoim składzie bardzo małą ilość wody, dzięki czemu ma on, jak sama nazwa wskazuje, suchą konsystencję.

Na jakie najważniejsze właściwości suchego betonu warto zwrócić uwagę przy zakupie? Bardzo ważne są taki parametry, jak:

  • Wytrzymałość, którą określa się mianem współczynnika wodno-cementowego. Jest to innymi słowy proporcja wody do betonu w gotowej mieszance. Najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy wynosi ona 0.5. Gdyby była wyższa, gotowy produkt nie byłby dostatecznie wytrzymały.
  • Proporcje, zgodnie z którymi należy przygotować zaprawę z suchego betonu, to bardzo istotna kwestia. Są one podane przez producenta na opakowaniu i należy ściśle się do nich stosować.
  • Jeśli suchy beton ma być wyłożony pod posadzkę, powinno się go zagęścić. Dzięki temu finalna masa będzie jednolita i wyeliminuje się pęcherzyki powietrza.

Zainteresował cię ten temat i chcesz się dowiedzieć więcej? Sprawdź także ten artykuł na temat suchego betonu w budownictwie.

Polecane nagrzewnice do garażu - sprawdź promocje!

Chudy beton o niższej klasie wytrzymałości

Warto wiedzieć, czym jest chudy beton, który bywa w kręgach budowlanych zwany „chudziakiem”. Cechuje go stosunkowo niska wytrzymałość, dlatego też jest on wykorzystywany jako podkład mający ustabilizować podłoże, na którym w przyszłości pojawi się konstrukcja budynku.

Istotną cechą chudego betonu jest fakt, że może być on wyrobiony w znajdującej się na placu budowy betoniarce. Jest to innymi słowy beton do klas do B10/C8.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się ten jego rodzaj? Oprócz wspomnianej już roli podłoża pod budynki jest to także wyrównanie podłogi albo budowa kominka. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że chudy beton jak najbardziej można również sprowadzić z betoniarni, nie ma konieczności jego wyrabiania w betoniarce.

Beton towarowy wylewany i rozprowadzany, a także informacje, ile kosztuje grucha betonu towarowego czy ile kosztuje suchy beton
Beton towarowy podczas prac budowlanych oraz informacje na temat betonu budowlanego i jego zastosowanie

Beton towarowy – cena

Ile kosztuje grucha betonu?

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak kształtują się cenniki, gdy chodzi o poszczególne rodzaje betonu. Ceny, jak się okazuje, bywają dość zróżnicowane (między innymi ze względu na to, w jakiej betoniarni złożymy zamówienie oraz jaką klasę wytrzymałości będzie miał produkt finalny).

Cena gruchy betonu (w której mieści się zwykle 9 metrów sześciennych) to średnio od 220 do 450 złotych za m3. Najwięcej kosztuje ten najwyższej klasy (C25/30, tutaj trzeba wydać ponad 400 złotych za m3), najmniej natomiast zapłacimy za klasę C8/10. Z powodzeniem znajdziemy go w cenie nieco ponad 200 złotych za m3, niekiedy kosztuje nawet 200 złotych.

Warto mieć na uwadze fakt, że cennik betonu nie obejmuje zwykle jego transportu na plac budowy, nie tylko grucha betonu wchodzi w jego skład. Ile zatem wynosi cena jego przytransportowania? Jest to tak zwana kilometrówka, za 1 km zapłacić trzeba średnio 6-8 złotych.

Beton B20 i beton B15

Choć w dzisiejszych czasach zdecydowanie częściej posługujemy się nowym oznaczeniem klas betonu z literą „C” na początku, nadal funkcjonuje również nazewnictwo obejmujące klasy typu B10, B15 czy B20. Pierwsza z nich, jak już wspominaliśmy, dotyczy chudego betonu. B15 to oznaczenie wg nowych norm C12/15. Tego typu beton można samodzielnie wyrobić w betoniarce albo też zamówić, uchodzi za wytrzymały. Zapłacimy za niego maksymalnie 250 złotych/m3.

B20 natomiast to dzisiaj C16/20. Można go użyć między innym do stworzenia podmurówki, budowania słupów czy też wypełnień słupków klinkierowych.

Nadaje się także do tego, by wykorzystać go do stworzenia podłogi na gruncie. Jego cennik mieści się zwykle w przedziale 240-290 złotych za metr sześcienny.

Cement a beton

Jakie różnice między betonem a cementem są najbardziej istotne? Cement stanowi tak naprawdę jedna z części składowych betonu. Choć jest on najbardziej istotny, to jednak stanowi wyłącznie półprodukt, który samodzielnie nie były szczególnie przydatny. Dopiero jego zmieszanie z kruszywem, wodą, domieszkami i dodatkami daje nam beton, który wykorzystać możemy na placu budowy do różnych celów.

A czym jest beton przemysłowy? Jest to typ, który z powodzeniem wykorzystać możemy chociażby po to, by stworzyć wytrzymałą, trwała i solidną posadzkę np. w przestrzeni magazynu. Beton przemysłowy warto wylewać ze specjalnego ramienia (zamawiając wcześniej samochód wyposażony w pompę).

Znacznie skróci to bowiem czas pracy i jednocześnie sprawi, że osoby pracujące na terenie budowy zaoszczędzą sporo sił. Warto jednak podkreślić, że betonu przemysłowego używa się obecnie relatywnie często.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny