Bez fioletowy - opis

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) jest krzewem ozdobnym zaliczającym się do rodziny oliwkowatych. Krzew ozdobny dorasta najczęściej maksymalnie do 4 metrów wysokości. Jednocześnie wyróżnia się dość mocno rozgałęzionym pokrojem. W związku z czym, w okresie wegetacji, lilak fioletowy stanowi doskonałą formę nieregularnego żywopłotu. Przez cały sezon utrzymują się na krzewach dość spore, jajkowate liście.

Okres kwitnienia nie jest zbyt długi. Kwiaty bzu pojawiają się najczęściej w maju. Kilkunastocentymetrowe kwiatostany składające się z drobnych fioletowych, purpurowych lub białych kwiatów wydzielają charakterystyczny, słodkawy zapach. Dlatego bardzo często kwiaty bzu są wykorzystywane jako ozdoba w mieszkania w postaci kwiatów ciętych.

Popularne odmiany bzu fioletowego

Jeżeli interesuje nas lilak fioletowy lub biały w naszym ogrodzie, to na pewno warto sprawdzić, jakie popularne odmiany dostępne są w sprzedaży. Okazuje się, że jest ich naprawdę sporo, w związku z czym na pewno każdy wybierze dla siebie odmianę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Poszczególne krzewy wyróżniają się przede wszystkim wysokością, pokrojem, jak i również kolorem oraz wielkością kwiatów.

Do najpopularniejszych odmian lilaka fioletowego zaliczają się:

  • Lilak fioletowy Acubaefolia - jest to krzew lub drzewo, które dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości. W maju pojawiają się drobne kwiaty o odcieniu jasnego fioletu, które są zebrane w wiechy o długości do 30 cm. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest liść, który posiada ozdobne żółte plamy. Bez pospolity Acubaefolia posiada bardzo małe wymagania, w związku z czym jego uprawa w większości warunków jest jak najbardziej możliwa.
  • Bez fioletowy Beauty of Moscow Krasavitsa Moskvy - rzeczywiście ta odmiana została wyselekcjonowana w Moskwie w 1947 roku. Krzew lub drzewo wyróżnia się przepięknymi kwiatami o biało-różowym zabarwieniu, które pojawiają się w maju. Liść przybiera charakterystyczny sercowaty kształt.
  • Bez fioletowy Charles Joly - jest to krzew lub drzewko dorastające maksymalnie do 5 metrów wysokości. Liść ciemnozielony przybiera sercowaty kształt. W maju pojawiają się drobne kwiaty o zabarwieniu ciemnofioletowym lub nawet purpurowym. Jest to odmiana, której wymagania są bardzo małe. Uprawa bzu zwyczajnego Charles Joly możliwa jest w aglomeracjach miejskich ze względu na bardzo dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza.
  • Lilak zwyczajny biały Edith Cavell - jest to odmiana, która kwitnie na biało. Krzew dorasta maksymalnie do metrów wysokości. Bez zwyczajny tej odmiany odnajdzie się praktycznie w każdym ogrodzie.

Lilak fioletowy - wymagania

Warto zdecydować się na bez fioletowy w swoim ogrodzie, ponieważ jego wymagania naprawdę nie zaliczają się do zbyt dużych. Oczywiście należy zwracać uwagę na opisy konkretnych odmian. Jednak w większości przypadków, uprawa tego krzewu lub drzewa ozdobnego będzie przebiegać bardzo podobnie. Przede wszystkim uprawa bzu zwyczajnego powinna być zaplanowana na stanowisku słonecznym lub ewentualnie półcienistym.

Zbliżenie na illaka fioletowego, czy łatwo uprawia się bez w ogrodzie, jak sadzić bez w ogrodzie
Uprawa lilaka fioletowego w ogrodzie, okres kwitnienia lilaka pospolitego, najpopularniejsze odmiany lilaka

Jeżeli chodzi o podłoże, to tak naprawdę wymagania bzu są minimalne. Drzewko ozdobne z powodzeniem zaadaptuje się na każdym typie gleby. Ponadto większość odmian bez problemu poradzi sobie w miejskich aglomeracjach, ponieważ drzewo lub krzew ozdobny doskonale radzi sobie przy wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu. Kolejną zaletą jest to, iż bez ogrodowy wyśmienicie radzi sobie z suszą. Zatem jest to drzewo, które nie wymaga intensywnego podlewania w czasie upalnych dni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy bzu w ogrodzie.

Bez zwyczajny - pielęgnacja

Bez fioletowy lub biały nie powinien stwarzać również żadnych większych problemów, jeżeli chodzi o jego pielęgnację. Przede wszystkim bez zwyczajny w przypadku większości odmian jest mrozoodporny. Zatem nie musimy okrywać lub w żaden inny sposób zabezpieczać lilaka przed sezonem zimowym. Czasem jednak warto pomyśleć o tym w przypadku bardzo młodych sadzonek, a także sadząc je w najzimniejszych regionach Polski.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który możemy wykonywać, ale również nie jest konieczny, będzie przycinanie gałęzi. Krzew ozdobny zawsze przycinamy po przekwitnięciu, ponieważ kwiatostany u lilaka wyrastają z pąków zawiązanych w poprzednim sezonie. Ponadto drzewko nie powinno być przycinane przez kilka pierwszych lat po posadzeniu. Cięciu poddajemy jedynie dorosłego lilaka, pamiętając o tym, aby ucinać kwiatostany z małym odcinkiem pędu, z którego wyrastały. Natomiast koniecznie zostawiamy pęd boczny wyrastający poniżej kwiatostanu.

Nawożenie nie jest konieczne, ale również możemy zasilać lilaka nawozami wieloskładnikowymi lub naturalnym kompostem. Jeżeli interesują nas również inne gatunki lilaków, to jednym z ciekawszych okazów jest lilak japoński. Jest to gatunek bzu, który określany jest jako lilak amurski. Lilak japoński przybiera w ogrodzie formę gęstego krzewu. Roślina, w porównaniu do bzu fioletowego, wyróżnia się drobniejszymi kwiatami. Lilak japoński posiada nieco większe wymagania, zatem jego uprawa może być nieco trudniejsza. Przede wszystkim lilak japoński wymaga słonecznego stanowiska, a także żyznego podłoża.

Jak rozmnażać drzewko ozdobne w ogrodzie?

Roślina, jaką jest bez ogrodowy fioletowy lub biały może być rozmnażana. Zazwyczaj lilak pospolity jest rozsadzany z odrostów, które powstają przy korzeniu. Pamiętajmy o tym, aby koniecznie nowe sadzonki znajdowały się w odpowiedniej rozstawie wynoszącej minimum 2 metry. Krzew ozdobny może być rozmnażany również z nasion. Lilak ogrodowy wydaje nasiona jesienią. Wtedy roślina kończy swój okres wegetacyjny, a charakterystyczny liść opada.

Przy długotrwałej uprawie lilaka, może pojawić się pytanie, kiedy przesadzać bez na nowe stanowisko. Okazuje się, że roślina powinna być przesadzana dopiero na jesieni. Natomiast młoda roślina może być posadzona do gruntu zarówno na wiosnę, jak i również jesienią.

ikona podziel się Przekaż dalej