Bezpieczeństwo na budowie krok po kroku - porady praktyczne

Plac budowy to teren, na którym bezpieczeństwo odgrywa bardzo ważną rolę. Każdy inwestor, jeszcze przed rozpoczęciem prac powinien wiedzieć, jakie są jego obowiązki w tym temacie. Ta wiedza pozwoli uniknąć wielu problemów. Dlatego też przedstawimy przydatne porady praktyczne. Będą się odnosić do bezpieczeństwa rozumianego na dwa sposoby.

Plac budowy i jego organizacja – przydatne porady

Ważnym zadaniem inwestora jest dopełnienie wszelkich formalności przed rozpoczęciem budowy. Jeśli chodzi o organizację placu budowy to do jego zadań należy zapewnienie projektu budowlanego, zatrudnienie kierownika budowy oraz opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Co ważne, kierownik musi odznaczać się udokumentowanym wykształceniem i doświadczeniem. Bowiem w praktyce to on opracowuje wspomniany już plan bezpieczeństwa. Pierwszym ważnym zadaniem przy tworzeniu planu jest ogrodzenie terenu prac. Należy zrobić to tak, aby postronne osoby nie mogły się nań dostać. Chodzi tu też o to by zapewnić bezpieczeństwo przechodniom.

Po ogrodzeniu, które powinno mieć przynajmniej 1,5 metra wysokości, przychodzi czas na organizację terenu. Bardzo ważne jest wyznaczenie stref niebezpiecznych, czyli miejsce, w których występuje zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Kolejna kwestia to wykonanie bezpiecznych dróg i przejść dla pracowników.  Instalacje elektryczne i wodne muszą być właściwie wykonane i zabezpieczone przed uszkodzeniami. Ponadto ważne jest zapewnienie zaplecza higieniczno-sanitarnego. Każdy z tych kroków znacznie wzmocni bezpieczeństwo. Warto też wiedzieć, że kierownik budowy ma za zadanie dbać by pracownicy przestrzegali przepisów BHP.

Ochrona domu w trakcie budowy – kamery IP

Bezpieczeństwo osób przebywających na placu budowy to bardzo ważna sprawa. Należy też jednak pamiętać o zabezpieczeniu powstającego budynku. Mimo najlepszego ogrodzenia osoby postronne mogą dostać się na plac by kraść materiały lub dewastować budynek i sprzęt. By zapobiec wypadkom tego typu warto postawić na kamery IP. Będą one monitorować cały teren zarówno w dzień jak i w nocy. Jeśli dojdzie do kradzieży, aktu wandalizmu lub wypadku łatwiej będzie ustalić okoliczności zdarzenia. Na rynku znajdziemy systemy kamer, które łatwo zamontować a obsługa nie sprawia problemów.