Rola odzieży i artykułów zabezpieczających

Najważniejszą rolą odzieży ochronnej jest całkowite wyeliminowanie lub zminimalizowanie ryzyka uszczerbku na zdrowiu, które może się zdarzyć, gdy wykonujemy różne prace. W każdym obszarze zawodowym może dojść do takich sytuacji, lecz w niektórych z nich pracownicy są szczególnie narażeni na różne nieprzyjemne wypadki. Przepisy BHP jasno określają, że pracodawca jest zobowiązany do zapewniania odzieży BHP każdemu pracownikowi. Mimo że koszt całego uposażenia jest wysoki (zwłaszcza gdy mowa o pracowniku budowlanym), to korzyści, które zyskujemy są nieocenione.

Podstawą jest oczywiście to, że chronimy życie i zdrowie pracownika, co przekłada się jednocześnie na inne pozytywne aspekty - unikamy odszkodowania za wypadek i absencji pracownika, który z powodu wypadku jest na zwolnieniu. Generalnie, pracownicy odpowiednio chronieni przez odzież BHP czują się w pracy bezpieczniej, co w ogromnym stopniu wpływa na ich dobrostan psychiczny.

Logo

Najczęściej wykorzystywane produkty BHP na budowie

Na plac budowy praca wre. Wykonuje się tu ogrom różnorodnych zadań. Wszyscy pracownicy muszą mieć dostęp nie tylko do odpowiednich narzędzi, ale i produktów BHP, które chronią głowę, twarz, ręce i nogi. Opiszmy je po kolei, biorąc pod uwagę to, co ma do zaoferowania internetowy sklep BHP Pol-Paw.

Odzież robocza

Do tej grupy zaliczamy różne części ubioru - koszule, koszulki, bluzy, spodnie, kombinezony, ale też tak przydatne akcesoria jak kaski, okulary, czapki i rękawiczki, czyli wszystko to, co chroni ciało podczas pracy na budowie. Muszą być one wykonane ze specjalnych materiałów - dostosowanych do rodzaju pracy i spełniających określone wymogi.

Buty robocze

Absolutną podstawą są dobrze dopasowane buty robocze, które powinny mieć odpowiednią konstrukcję i być wykonane z wytrzymałych materiałów. Takie obuwie powinno nie tylko zabezpieczyć stopy przed uszkodzeniami różnego rodzaju, ale też komfortowe, bo ma się je na nogach długie godziny. Materiał, z którego zostały uszyte, musi więc cechować się trwałością, ale i być maksymalnie przewiewny.

Rękawice robocze

Właściwie dobrane rękawice robocze zapewniają bezpieczną i komfortową pracę. To absolutna podstawa ubioru każdej osoby, która pracuje fizycznie. Muszą pasować do rozmiaru dłoni i być idealnie dobrane pod kątem tego środowiska pracy. Na budowie rządzą ciężkie prace, więc dłonie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Nie polecamy cienkich, delikatnych rękawic lateksowych czy poliuretanowych. Muszą być oczywiście solidne, odporne, trwałe i jednocześnie elastyczne, a takie parametry zapewnia skóra kozia, bydlęca, wieprzowa itp. W ofercie Pol-Paw znajdziemy wiele modeli, które są przeznaczone do prac budowlanych.

Ochrona głowy i twarz

Uszkodzenia głowy mogą trwale wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu, więc musimy dołożyć wszelkich starań, by ją chronić. Na budowie to tym bardziej konieczne, gdyż na wielu stanowiskach pracy panują trudne warunki - łatwo tu o urazy mechaniczne spowodowane na przykład przez spadające przedmioty. Produkty Pol-Paw zapewniają ochronę głowy przed uderzeniami o twarde, stałe przedmioty o określonej ostrości. Równie istotna jest ochrona twarzy przed różnymi odpryskami, pyłami i cieczami. Nieocenione są tu więc wysokiej jakości, specjalistyczne maski, okulary, gogle i osłony.

Na co zwrócić uwagę wybierając artykuły BHP na budowę?

Praca na budowie jest ciężka, odbywa się w trudnych warunkach, przez co bywa też bardzo niebezpieczna. Wybierając artykuły BHP na budowę, musimy więc wziąć wszystkie ewentualności pod uwagę - przewidzieć, co może się stać, dzięki czemu odpowiednio się ochronimy. To oznacza, że każda część ciała musi być właściwie zakryta, aby nie została uszkodzona mechanicznie lub przez niebezpieczne substancje. Z drugiej strony, odzież BHP powinna być maksymalnie komfortowa, żeby nie przeszkadzała w pracy.

Odzież BHP jest niezbędna do każdej pracy budowlanej, niezależnie, czy mowa o zadaniach wykonywanych na zewnątrz, wewnątrz czy na wysokości. Kompletując odzież roboczą, pamiętajmy o wszystkich elementach, jakie opisaliśmy w artykule - wszystko, co potrzebne kupimy w sklepie Pol-Paw.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny