Bezpieczeństwo na budowie - kluczowa rola rusztowań budowlanych
Zachowanie bezpieczeństwa na budowie zależy do przestrzegania przepisów BHP oraz stosowania środków ostrożności. Kluczową rolę odgrywa również wykorzystywany podczas prac sprzęt, w tym rusztowania budowlane.
Zarówno podczas drobnych prac remontowych w domu czy mieszkaniu, jak i poważnych inwestycji budowlanych, potrzebne będą rusztowania oraz drabiny. Muszą one cechować się wysoką jakością i trwałością, a także spełniać normy BHP. Szeroki wybór takiego sprzętu znajdziemy na stronie: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/. Sprawdźmy, jaka jest rola rusztowań w zapewnieniu bezpieczeństwa na placu budowy, a przede wszystkim, jak ich bezpiecznie używać.
Użytkowanie rusztowania - zasady bezpieczeństwa
Rusztowania znacząco ułatwiają wykonywanie prac na wysokościach, dzięki czemu przyspieszają ogólny postęp budowy czy remonty. Nie wolno jednak bagatelizować kwestii związanych z ich właściwym i bezpiecznym użytkowaniem, gdyż może to doprowadzić do wypadków, niejednokrotnie śmiertelnych. Trzeba zatem bezwzględnie stosować normy BHP, dotyczące pracy na rusztowaniu.
Zacząć należy od tego, że każde rusztowanie musi być montowane oraz użytkowane zgodnie ze specyfikacją techniczną dostarczoną przez producenta, a także zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami BHP. Montaż i demontaż rusztowania mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające wymagane uprawnienia w tym zakresie.
Konieczne jest przygotowanie podłoża, np. poprzez oczyszczenie i wyrównanie, tak, aby zagwarantować rusztowaniu stabilność. Cała konstrukcja musi być solidnie zmontowana i ustawiona. Nie może ona stać na niczym, co groziłoby uślizgiem lub wywróceniem.
Nie wolno przekraczać obciążenia użytkowego danego rusztowania. Dla każdego modelu może być ono inne, toteż przed rozpoczęciem użytkowania powinno się koniecznie sprawdzić, ile wynosi. Trzeba również pamiętać, że na nośność rusztowania istotnie wpływa montaż jakichkolwiek dodatkowych elementów, np. siatek ochronnych, co trzeba uwzględnić podczas obliczania dopuszczalnego obciążenia, a także zastosować dodatkowe kotwienie rusztowania, by nie oderwało się ono od budynku.
Elementy bezpieczeństwa pracowników
Pamiętać trzeba, że każde rusztowanie, na którym pomosty robocze i/lub komunikacyjne znajdują się na wysokości powyżej 2 metrów od podłoża, musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Zaliczamy do nich:
- poręcze zamykające podesty, przy czym wymagane są co najmniej dwie poręcze: główna na wysokości 1,1 metra od powierzchni pomostu do górnej powierzchni poręczy oraz pośrednia na wysokości 0,6 metra od powierzchni pomostu do jej górnej powierzchni;
- poręcze od strony ściany budynku, jeżeli odległość pomostu od lica ściany wynosi więcej niż 20 cm;
- deski burtowe od strony zewnętrznej pomostu - muszą być one ułożone dookoła całego pomostu w przypadku rusztowań wolnostojących, natomiast rusztowania elewacyjne nie muszą posiadać desek burtowych od strony ściany, jeśli brzeg pomostu nie znajduje się dalej niż o 20 cm od lica ściany;
- klapy zamykające przejścia w ciągach komunikacyjnych - pamiętać należy, aby były one zawsze zamknięte, jeśli nikt aktualnie nie porusza się danym ciągiem komunikacyjnym.
Pracownicy z kolei powinni być wyposażeni w szelki z linką zabezpieczającą, którą podczas pracy trzeba przypiąć do jednego ze stałych elementów rusztowania.
Zabronione jest również wykonywanie po zmroku jakichkolwiek prac na rusztowaniu, jeżeli nie jest ono odpowiednio oświetlone. Dodatkowo prace na wysokości są zabronione, jeśli siła wiatru przekracza 10 m/s, występuje mgła, gołoledź bądź inne niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Odpowiednia jakość gwarancją bezpieczeństwa
Na bezpieczeństwo pracy na rusztowaniu wpływa również jego jakość. Powinno być ono wykonane z solidnych, odpornych materiałów. Na placach budowy świetnie sprawdzają się rusztowania aluminiowe. Są one bardzo wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu zapewniają długoletnią, bezpieczną eksploatację.
artykuł sponsorowany