Bezpieczne place zabaw dla dzieci - czym się charakteryzują?
Bezpieczne place zabaw to temat, o którym można by napisać bardzo wiele. W tym artykule skupimy się jednak na najważniejszych aspektach wpływających na to, czy dana przestrzeń rekreacyjna może stanowić jakieś zagrożenie. Poruszymy tu zarówno zagadnienia dotyczące samych urządzeń zabawowych czy nawierzchni na plac zabaw, jak i zachowań poszczególnych podmiotów mających wpływ na bezpieczeństwo korzystania z obiektów rekreacyjnych.
Charakterystyka placu zabaw
Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że bezpieczny plac zabaw dla dzieci to plac zabaw z atestem. Czy to prawda? W dużej mierze tak, ale obecność atestu nie jest tu jedynym kryterium. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dane urządzenia zabawowe mają certyfikaty bezpieczeństwa – dokumenty potwierdzające, że zostały wyprodukowane w zgodzie ze wszystkimi normami.
Atest nie jest dokładnie tym samym, ponieważ udziela się go jedynie na dane tworzywo, które zastosowano w procesie produkcji wyposażenia na plac zabaw (atestowany może być na przykład piasek albo różne tworzywa sztuczne). Certyfikat dotyczy całego urządzenia.
Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę, aby móc określić, czy dany plac zabaw dla dzieci będzie bezpieczny, to przede wszystkim jakość wykonania urządzeń zabawowych i zastosowane tworzywa. Absolutnie niedopuszczalne są ostre krawędzie czy toksyczne materiały, za to wyposażenie starannie zaprojektowane, wykonane z atestowanych surowców oraz wykończone z dbałością o najdrobniejszy detal będzie nie tylko bezpieczne, ale i posłuży przez długie lata.
Co warto sprawdzić przed zabawą?
Czasami zdarza się, że plac zabaw, który do tej pory uchodził za w pełni bezpieczny, ulegnie jakiejś awarii i tym samym zacznie stanowić zagrożenie dla naszych pociech. Zanim więc pozwolimy dziecku się bawić, sprawdźmy, czy urządzenia nie posiadają widocznych uszkodzeń lub braków. Jeżeli cokolwiek nas niepokoi, natychmiast powinniśmy to zgłosić podmiotowi odpowiedzialnemu za stan techniczny wyposażenia. Kontakt do niego zwykle znajduje się na tablicy regulaminowej.
Plac zabaw dla dzieci może stać się dla nich zagrożeniem także z powodu braku odpowiedzialności innych użytkowników. Czasami na takich obiektach znajdują się naprawdę niebezpieczne śmieci, takie jak potłuczone szklane butelki. Dobrze jest też zerknąć na stan piasku w piaskownicy. Jeśli nawet gołym okiem widzimy w nim jakieś zanieczyszczenia, na przykład odchody zwierząt, w żadnym wypadku nie powinniśmy pozwalać dziecku się tam bawić. Natychmiast zgłośmy sprawę administratorowi.
Normy placów zabaw
Bezpieczne place zabaw dla dzieci powstają w zgodzie z normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177. Wszystkie urządzenia montowane w miejscach publicznych powinny mieć certyfikat potwierdzający zgodność ze wszystkimi wymogami bezpieczeństwa. Jeśli jesteś inwestorem, szukaj tylko producenta, który oferuje certyfikowane wyposażenie.
Czy plac zabaw posiada regulamin?
Tak, każdy plac zabaw dla dzieci powinien posiadać tablicę z regulaminem umieszczoną w widocznym miejscu. Zasady bezpieczeństwa muszą być na niej sformułowane w sposób jasny, zwięzły i precyzyjny, dostępny dla wszystkich użytkowników. Koniecznie trzeba zaznajomić dzieci z tymi regułami i egzekwować ich przestrzeganie, aby plac zabaw był miejscem bezpiecznym dla wszystkich użytkowników.
Ogrodzenie placu zabaw
Place zabaw dla dzieci wprawdzie nie muszą być ogrodzone, jednak jest to element znacznie zwiększający bezpieczeństwo małych użytkowników. Nawet najprostszy płot w dużej mierze ogranicza ryzyko nagłego wybiegnięcia dziecka poza teren obiektu, na przykład na ruchliwą ulicę.
Nic nie zastąpi kontroli rodziców
Niezależnie od starań producentów urządzeń zabawowych, inwestorów czy administratorów place zabaw mogą być niebezpieczne, o ile dzieci korzystają z nich w niewłaściwy sposób. Do rodziców należy kontrolowanie zachowania swoich pociech.
W czasie pierwszej wizyty na obiekcie rekreacyjnym koniecznie trzeba im wytłumaczyć zasady bezpieczeństwa i wymagać ich przestrzegania. Już maluchy powinny wiedzieć, że nie wolno popychać innych dzieci ani majstrować przy urządzeniach.
Podłoże pod plac zabaw
Odpowiednio dobrana nawierzchnia to element, bez którego place zabaw dla dzieci nie mogą być w pełni bezpieczne. Zastosowanie dobrze dobranego podłoża o właściwej grubości jest konieczne na określonym obszarze wokół każdego urządzenia, którego wysokość swobodnego upadku przekracza 1 m.
Producent oferujący wyposażenie na plac zabaw z reguły sprzedaje także różne rodzaje bezpiecznych nawierzchni, a zatrudnieni w firmie eksperci będą wiedzieli, która z nich najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.
Wybór odpowiedniego producenta placów zabaw
Producenci lubią reklamować swoje produkty różnymi chwytliwymi hasłami, ale dokonując wyboru firmy, która wykona dla nas plac zabaw, trzeba się kierować obiektywnymi kryteriami. Warto sprawdzić, jak długo podmiot funkcjonuje na rynku, jaką ma renomę i co w komentarzach internetowych piszą o nim pozostali klienci. Koniecznie zwróćmy uwagę, czy dany producent oferuje plac zabaw z atestem oraz czy proponowane nam urządzenia mają certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo.
Zdecydowanie nie warto się kierować jedynie kryterium ceny, ponieważ oczywistą sprawą jest, że za najwyższą jakość wykonania urządzeń na plac zabaw dla dzieci trzeba zapłacić więcej. Zastosowane tworzywa, wykorzystane procesy produkcyjne czy też ogólna staranność wykończenia mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowników.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Oczywiście, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Młodsze dzieci zawsze powinny przychodzić na plac zabaw pod opieką osoby dorosłej, rodziców albo dziadków, ewentualnie starszego rodzeństwa. Starsze mogą bawić się same, pod warunkiem, że mamy pewność, iż potrafią to robić bez narażania siebie oraz innych na niebezpieczeństwo.
Czujność opiekunów jest tak samo istotna, jak rola producenta urządzeń na plac zabaw i administratora obiektu, czuwającego nad jego stanem technicznym. W razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia nie wahajmy się interweniować.
Podsumowanie
Na to, czy plac zabaw będzie stanowił dla dzieci jakiekolwiek zagrożenie, wpływ ma bardzo wiele różnorodnych czynników. Stworzenie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni rekreacyjnej wymaga połączonych wysiłków projektantów oraz producentów urządzeń zabawowych, inwestorów, administratorów obiektów, a także samych dzieci i ich opiekunów.
Materiał powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Active Line, dzięki której w polskich miastach od wielu lat powstają bezpieczne place zabaw (sprawdź na: https://activeline.eu/k/wyposazenie-placow-zabaw/) dla dzieci.