Balustrada fonda

Projekt jest najważniejszy

O tym, aby nasze schody były bezpieczne, należy pomyśleć już na etapie tworzenia projektu. Kwestii do przemyślenia jest wiele. Musimy zdecydować się, w której części pomieszczenia je umieścić, aby nie przeszkadzały w codziennym życiu i jednocześnie umożliwiały łatwe przemieszczanie się między piętrami. Nie sposób zignorować kwestii czysto budowlanych, jako że niektóre schody będą się spisywać lepiej w pomieszczeniach z wyższym stropem a inne z niższym sufitem.

Nie wychodźmy przed szereg

Co do kwestii teoretycznych zdarza się tak, że są one ignorowane i może się zdarzyć, że przykładowo stopnie są względem siebie zbyt nisko lub za wysoko. Najbezpieczniejszą opcją jest trzymanie się stałej, standardowej wysokości w granicach 15-18 centymetrów. Pozwala to na komfortowe używanie schodów i żaden z naszych kroków nie będzie niekomfortowo krótki bądź długi.

Balustrada

Powierzchnia

Nie bez powodu najczęściej używanymi materiałami przy budowie schodów są twarde rodzaje drewien, odporne na ścieranie. To właśnie to sprawia, że stopnie nie będą się przesadnie „wyrabiać”. Natomiast jeżeli chcemy naprawdę zminimalizować ryzyko niepożądanego upadku, możemy ułożyć na stopniach specjalne podkładki antypoślizgowe.

Balustrada i oświetlenie

Balustrada przy schodach jest niezbędna w momencie, w którym przynajmniej jedna ze stron schodów nie jest otoczona przez ścianę. Powinna mieć nie mniej niż około 90 centymetrów wysokości. Najbezpieczniejszą opcją będzie zastosowanie balustrady pełnej z dodatkowymi poręczami (zobacz). Coraz więcej projektów zawiera oświetlenie schodów, które jest nie tylko praktyczne, ale też niezwykle eleganckie, zwłaszcza w godzinach rodzinnych.

Balustrada

Podsumowanie

Jak widzimy, czynników, które sprawiają, że schody uznajemy za takie, będące w pełni bezpieczne jest znacznie więcej, niż się może nam wydawać. Warto poświęcić trochę więcej czasu, jak i pieniędzy, aby wszystko, co stanie w naszym domu nie było groźne dla naszych bliskich – dzieci, rodziców czy ukochanej osobie. Nie narażajmy ich na niebezpieczeństwo!

Źródło zdjęć: pl.fontanotshop.com

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny