Bezpiecznie wokół domu. Solidne, trwałe i estetyczne ogrodzenie posesji
Wśród wielu sposobów zapewnienia domownikom bezpieczeństwa, w gąszczu coraz bardziej nowoczesnych zabezpieczeń, warto pamiętać, że pierwszą zaporą jest zawsze ogrodzenie. Jakie rozwiązania są najlepsze z tego punktu widzenia?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jednym ze sposobów na uczynienie terenu posesji niedostępnym dla osób postronnych są ogrodzenia murowane. Tworzą one barierę mechaniczną, która działa na intruzów zniechęcająco, ponieważ zawsze trzeba ją sforsować, a to wymaga czasu, który nie jest ich sprzymierzeńcem. Wysoka jakość i szczelność ogrodzenia to pierwszy krok do bezpieczeństwa domowników. Z tego względu, wybierając ogrodzenie, warto postawić na materiały trwałe, odporne na zużycie i łatwe do wymiany w przypadku uszkodzenia. Rozwiązaniem, które spełnia powyższe kryteria są ogrodzenia wykonane z betonowych prefabrykatów.Można z nich zbudować ogrodzenia pełne o charakterze litego muru lub ogrodzenia ażurowe, w których betonowe elementy stanowią podmurówkę i słupki ogrodzeniowe, służące do montażu przęseł.
Ogrodzenie pełne czy ażurowe?
Ogrodzenie powinno być klamrą spinającą w stylistyczną całość, front budynku i całe jego najbliższe otoczenie widoczne zarówno od zewnętrznej, zauważalnej z ulicy części posesji, jak i od wewnątrz terenu. Ogrodzenie z bloczków betonowych w formie litego muru to szczelna zapora, która nie pozwoli osobom z zewnątrz zaglądać do środka, zerkać na zakamarki działki i zakłócać spojrzeniami prywatność. Ogrodzenie ażurowe może również pełnić podobną rolę i utrudniać intruzom przedostanie się na teren posesji. O tej funkcjonalności będzie decydować charakter przęseł. Panele ogrodzeniowe z niewielkimi prześwitami umożliwiają osobom przebywającym na terenie posesji, podejrzenie, co dzieje się na ulicy. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to również ważny aspekt.
Nowoczesne wzory ogrodzeń dla nowoczesnej architektury
Ogrodzenie zawsze powinno być dopasowane do bryły budynku i stylu aranżacji. Ze stylem nowoczesnym doskonale komponuje się tegoroczna nowość firmy Polbruk - ogrodzenie Murro. Tworzą je wielkoformatowe pustaki o wymiarach 20x50,4 cm i wysokości 20 cm. Bloczki Murro mają gładką fakturę i są dostępne w trzech odcieniach szarości: grafitowym, stalowym oraz nerino, które wspaniale komponują się z zielenią modernistycznego ogrodu, a także dwóch ciepłych tonacjach: latte i onyx, które z kolei doskonale sprawdzają się w klasycznych lub śródziemnomorskich aranżacjach. Pustaki Murro wielkością przypominają blok kamienny. Do nowoczesnej architektury doskonale pasuje również, znane na rynku, ogrodzenie Neo. Prefabrykaty Neo są niższe i odrobinę dłuższe niż Murro. Pojedynczy element Neo posiada wysokość 10 cm oraz wymiar 20x60 cm i gładką fakturę. Ogrodzenie Neo jest dostępne w kolorze grafitowym i stalowym.
Ogrodzenie a’la kamienny mur
Alternatywnym, zasługującym na uwagę rozwiązaniem jest ogrodzenie Antara II. Posiada ono wygląd i fakturę naturalnego kamienia. Pojedynczy element ma wysokość 18 cm, długość 40 cm i grubość 20 cm. Z bloczków Antara II, można wznieść ogrodzenia pełne przypominające wyglądem lity kamienny mur lub ażurowe konstrukcje ze słupkami i przęsłami. Obie wersje ogrodzenia prezentują się bardzo atrakcyjnie i podkreślają rezydencjalny charakter posesji. Bloczki Antara II są dostępne w czterech kolorach: grafitowym i nerino dedykowanym aranżacjom nowoczesnym i skandynawskim, oraz latte i paloma, które doskonale współgrają z aranżacjami śródziemnomorskimi i rustykalnymi. Ciekawy design i zróżnicowana kolorystyka sprawiają, że ogrodzenie Antara II świetnie komponuje się z różnymi stylami architektonicznymi.
Zielone zasłony wokół posesji
Ogrodzenie posesji zbudowane z bloczków betonowych to rozwiązanie trwałe i uniwersalne. Jedynym ograniczeniem przy wznoszeniu ogrodzeń są miejscowe wymogi dotyczące wysokości ogrodzenia. Warto pamiętać, że ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m należy zgłosić w urzędzie gminy. Przęsła, furtki i bramy dostępne na rynku spełniają wszystkie wymagane normy dotyczące wysokości. W przypadku potrzeby lub chęci posiadania wyższego i mniej przeziernego ogrodzenia terenu, za przęsłami można stworzyć zielone zasłony z szybko rosnących iglaków. Gęsty, szczelny żywopłot to zawsze dodatkowa ochrona przed ingerencją osób z zewnątrz. Jeśli zabezpieczenie z gęsto zasadzonych roślin nie jest konieczne, warto rozważyć zieloną pokrywę w postaci pnączy. Ogrodzenie można obsadzić winoroślą, która z każdym sezonem będzie coraz bardziej szczelna, a jesienią, zaprezentuje przepiękne kolory lub całorocznym, ciemnozielonym bluszczem. Jest on równie atrakcyjny wizualnie, a przy tym bardziej odporny na zimowe warunki pogodowe. W przypadku budowy naprawdę wysokich ogrodzeń z bloczków, wychodzących poza standard trzeba pamiętać o tym, aby pozostawić wolne przejścia w postaci niewielkich otworów dla przemieszczających się zwierząt.
Prefabrykaty ogrodzeniowe – pomysł na designerską małą architekturę
Z bloczków ogrodzeniowych można wykonać wiele oryginalnych i niepowtarzalnych elementów małej architektury. Prefabrykaty Antara II często wykorzystywane są w charakterze oryginalnych donic. Pustaki Neo oprócz tej funkcjonalności, doskonale nadają się również do budowy mebli ogrodowych, grilla czy fontanny. Można z nich stworzyć betonową sofę z oparciem, które może kończyć się … kwietnikiem. Ostatnią warstwę pustaków w tym przypadku należy wypełnić ziemią i posadzić rośliny. Siedziskiem sofy mogą być drewniane deski lub gotowe poduchy na meble z palet. Z bloczków Neo można również zbudować oryginalną obudowę nowoczesnej fontanny lub okazałego, trwałego oraz odpornego na warunki atmosferyczne grilla.
Na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodzenia
Planując przebieg ogrodzenia należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ścian budowanego domu, pozostawieniu przestrzeni do składowania i odbierania odpadów oraz uwzględnieniu skrzynki na listy oraz skrzynek przyłączy energii elektrycznej i gazu ziemnego. Trzeba również dokładnie rozplanować furtki i bramę wjazdową. Atutem ogrodzeń z betonowych prefabrykatów jest również szybkość i łatwość budowy. Po wytyczeniu ogrodzenia w terenie należy wykonać fundament. Powinien mieć on szerokość minimum 30 cm i głębokość do strefy przemarzania. Należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych, które chronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i osiadaniem elementów ogrodzenia. Po ok. dobie wykonuje się szalunki ławy żelbetowej o wysokości minimum 30 cm i szerokości, która nie powinna przekraczać szerokości samego muru. Należy umieścić w niej elementy zbrojenia wzmacniające fundament oraz umożliwiające przygotowanie konstrukcji pod słupki. Zalewa się je następnie betonem klasy C20/25. Kolejna czynność to wykonanie izolacji poziomej zapobiegającej podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu. Ostatnim etapem jest już montaż ogrodzenia i połączenie elementów na mokro z użyciem zaprawy. W przypadku montażu przęseł, bram lub furtek, konieczne jest zachowanie właściwych rozstawów pomiędzy słupkami i wykonanie odpowiednich mocowań. Zwieńczeniem ogrodzenia jest daszek, który chroni jego konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi.
Ogrodzenia z bloczków betonowych są jednym z trwalszych rozwiązań dostępnych na rynku. Prefabrykaty betonowe nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Z tego powodu cieszą się one coraz większą popularnością. Nie bez znaczenia jest również fakt, że charakteryzują się one ciekawym designem i wysoką estetyką, czego najlepszym przykładem są ogrodzenia Murro, Neo i Antara II
Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.