Jednym ze sposobów na uczynienie terenu posesji niedostępnym dla osób postronnych są  ogrodzenia murowane. Tworzą one barierę mechaniczną, która działa na intruzów zniechęcająco, ponieważ zawsze trzeba ją sforsować, a to wymaga czasu, który nie jest ich sprzymierzeńcem. Wysoka jakość i szczelność ogrodzenia to pierwszy krok do bezpieczeństwa domowników. Z tego względu, wybierając ogrodzenie, warto postawić na materiały trwałe, odporne na zużycie i łatwe do wymiany w przypadku uszkodzenia. Rozwiązaniem, które spełnia powyższe kryteria są ogrodzenia wykonane z betonowych prefabrykatów.Można z nich zbudować ogrodzenia pełne o charakterze litego muru lub ogrodzenia ażurowe, w których betonowe elementy stanowią podmurówkę i słupki ogrodzeniowe, służące do montażu przęseł.

Ogrodzenie pełne czy ażurowe?

Ogrodzenie powinno być klamrą spinającą w stylistyczną całość, front budynku i całe jego najbliższe otoczenie widoczne zarówno od zewnętrznej, zauważalnej z ulicy części posesji, jak i od wewnątrz terenu. Ogrodzenie z bloczków betonowych w formie litego muru to szczelna zapora, która nie pozwoli osobom z zewnątrz zaglądać do środka, zerkać na zakamarki działki i zakłócać spojrzeniami prywatność. Ogrodzenie ażurowe może również pełnić podobną rolę i utrudniać intruzom przedostanie się na teren posesji. O tej funkcjonalności będzie decydować charakter przęseł. Panele ogrodzeniowe z niewielkimi prześwitami umożliwiają osobom przebywającym na terenie posesji, podejrzenie, co dzieje się na ulicy. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to również ważny aspekt.

Nowoczesne wzory ogrodzeń dla nowoczesnej architektury

Ogrodzenie zawsze powinno być dopasowane do bryły budynku i stylu aranżacji. Ze stylem nowoczesnym doskonale komponuje się tegoroczna nowość firmy Polbruk - ogrodzenie Murro. Tworzą je wielkoformatowe pustaki o wymiarach 20x50,4 cm i wysokości 20 cm. Bloczki Murro mają gładką fakturę i są dostępne w trzech odcieniach szarości: grafitowym, stalowym oraz nerino, które wspaniale komponują się z zielenią modernistycznego ogrodu, a także dwóch ciepłych tonacjach: latte i onyx, które z kolei doskonale sprawdzają się w klasycznych lub śródziemnomorskich aranżacjach. Pustaki Murro wielkością przypominają blok kamienny. Do nowoczesnej architektury doskonale pasuje również, znane na rynku, ogrodzenie Neo. Prefabrykaty Neo są niższe i odrobinę dłuższe niż Murro. Pojedynczy element Neo posiada wysokość 10 cm oraz wymiar 20x60 cm i gładką fakturę. Ogrodzenie Neo jest dostępne w kolorze grafitowym i stalowym.

Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro

Ogrodzenie a’la kamienny mur

Alternatywnym, zasługującym na uwagę rozwiązaniem jest ogrodzenie Antara II. Posiada ono wygląd i fakturę naturalnego kamienia. Pojedynczy element ma wysokość 18 cm, długość 40 cm i grubość 20 cm. Z bloczków Antara II, można wznieść ogrodzenia pełne przypominające wyglądem lity kamienny mur lub ażurowe konstrukcje ze słupkami i przęsłami. Obie wersje ogrodzenia prezentują się bardzo atrakcyjnie i podkreślają rezydencjalny charakter posesji. Bloczki Antara II są dostępne w czterech kolorach: grafitowym i nerino dedykowanym aranżacjom nowoczesnym i skandynawskim, oraz latte i paloma, które doskonale współgrają z aranżacjami śródziemnomorskimi i rustykalnymi. Ciekawy design i zróżnicowana kolorystyka sprawiają, że ogrodzenie Antara II świetnie  komponuje się z różnymi stylami architektonicznymi.

Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II

Zielone zasłony wokół posesji

Ogrodzenie posesji zbudowane z bloczków betonowych to rozwiązanie trwałe i uniwersalne. Jedynym ograniczeniem przy wznoszeniu ogrodzeń są miejscowe wymogi dotyczące wysokości ogrodzenia. Warto pamiętać, że ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m należy zgłosić w urzędzie gminy. Przęsła, furtki i bramy dostępne na rynku spełniają wszystkie wymagane normy dotyczące wysokości. W przypadku potrzeby lub chęci posiadania wyższego i mniej przeziernego ogrodzenia terenu, za przęsłami można stworzyć zielone zasłony z szybko rosnących iglaków. Gęsty, szczelny żywopłot to zawsze dodatkowa ochrona przed ingerencją osób z zewnątrz. Jeśli zabezpieczenie z gęsto zasadzonych roślin nie jest konieczne, warto rozważyć zieloną pokrywę w postaci pnączy. Ogrodzenie można obsadzić winoroślą, która z każdym sezonem będzie coraz bardziej szczelna, a jesienią, zaprezentuje przepiękne kolory lub całorocznym, ciemnozielonym bluszczem. Jest on równie atrakcyjny wizualnie, a przy tym bardziej odporny na zimowe warunki pogodowe. W przypadku budowy naprawdę wysokich ogrodzeń z bloczków, wychodzących poza standard trzeba pamiętać o tym, aby pozostawić wolne przejścia w postaci niewielkich otworów dla przemieszczających się zwierząt.

Prefabrykaty ogrodzeniowe – pomysł na designerską małą architekturę

Z bloczków ogrodzeniowych można wykonać wiele oryginalnych i niepowtarzalnych elementów małej architektury. Prefabrykaty Antara II często wykorzystywane są w charakterze oryginalnych donic. Pustaki Neo oprócz tej funkcjonalności, doskonale nadają się również do budowy mebli ogrodowych, grilla czy fontanny. Można z nich stworzyć betonową sofę z oparciem, które może kończyć się … kwietnikiem. Ostatnią warstwę pustaków w tym przypadku należy wypełnić ziemią i posadzić rośliny. Siedziskiem sofy mogą być drewniane deski lub gotowe poduchy na meble z palet. Z bloczków Neo można również zbudować oryginalną obudowę nowoczesnej fontanny lub okazałego, trwałego oraz odpornego na warunki atmosferyczne grilla.

Neo grill
Neo grill
Neo sofa
Neo sofa

Na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodzenia

Planując przebieg ogrodzenia należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ścian budowanego domu, pozostawieniu przestrzeni do składowania i odbierania odpadów oraz uwzględnieniu skrzynki na listy oraz skrzynek przyłączy energii elektrycznej i gazu ziemnego.  Trzeba również dokładnie rozplanować furtki i bramę wjazdową. Atutem ogrodzeń z betonowych prefabrykatów jest również szybkość i łatwość budowy. Po wytyczeniu ogrodzenia w terenie należy wykonać fundament. Powinien mieć on szerokość minimum 30 cm i głębokość do strefy przemarzania. Należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych, które chronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i osiadaniem elementów ogrodzenia. Po ok. dobie wykonuje się szalunki ławy żelbetowej o wysokości minimum 30 cm i szerokości, która nie powinna przekraczać szerokości samego muru. Należy umieścić w niej elementy zbrojenia wzmacniające fundament oraz umożliwiające przygotowanie konstrukcji pod słupki.  Zalewa się je następnie betonem klasy C20/25. Kolejna czynność to wykonanie izolacji poziomej zapobiegającej podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu. Ostatnim etapem jest już montaż ogrodzenia i połączenie elementów na mokro z użyciem zaprawy. W przypadku montażu przęseł, bram lub furtek, konieczne jest  zachowanie właściwych rozstawów pomiędzy słupkami i wykonanie odpowiednich mocowań. Zwieńczeniem ogrodzenia jest daszek, który chroni jego konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi.

Ogrodzenia z bloczków betonowych są jednym z trwalszych rozwiązań dostępnych na rynku. Prefabrykaty betonowe nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Z tego powodu cieszą się one coraz większą popularnością. Nie bez znaczenia jest również fakt, że charakteryzują się one ciekawym designem i wysoką estetyką, czego najlepszym przykładem są ogrodzenia Murro, Neo i Antara II

Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny