Zabezpieczenie instalacyjne - rodzaje

Korzystanie z elektrycznego sprzętu, a także oświetlenia, wymusza na nas zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia instalacji elektrycznej. Istnieje wiele przyczyn mających wpływ na uszkodzenie całej instalacji, jak i również tylko niektórych jej podzespołów. Wśród nich wymienia się wyładowania atmosferyczne, jak i również przepięcia spowodowane przeciążeniem sieci elektrycznej. Dlatego jako główne zabezpieczenie instalacyjne stosuje się różnego rodzaju bezpieczniki.

Patrząc na wszystkie typy bezpieczników do zabezpieczenia systemu elektrycznego w każdym domu, wyróżnimy:

  • Bezpieczniki różnicoprądowe - dedykowane do nowoczesnego systemu elektrycznego, dzięki czemu nie dochodzi do różnicy w wartości przepływającego prądu elektrycznego przez obwód znajdujący się w budynku mieszkalnym. Zastosowanie bezpiecznika różnicoprądowego służy do jeszcze efektywniejszego zabezpieczenia systemu elektrycznego, również przy starych instalacjach.
  • Bezpieczniki topikowe - do przegrzania bezpiecznika topikowego dochodzi w momencie, gdy następuje przepięcie systemu elektrycznego. Czyli, gdy wartość prądu elektrycznego dostającego się do instalacji znacznie przekracza wartość prądu, jaka rzeczywiście może znaleźć się w obwodzie. W takiej sytuacji dochodzi nie tylko do nagrzania bezpiecznika, ale przede wszystkim jego stopienia. Wtedy też cały obwód zostaje odcięty od prądu, dzięki czemu nie dochodzi do poważniejszych konsekwencji, takich jak pożar instalacji.
  • Bezpieczniki przepięciowe - określane są potocznie jako korki, których zadaniem jest również zabezpieczenie instalacji przed wyładowaniami atmosferycznymi. Przy wystąpieniu przepięcia, dochodzi do wyłączenia bezpiecznika, przez co następuje odcięcie obwodu elektrycznego od prądu.

Bezpieczniki topikowe - budowa

Bezpieczniki topikowe posiadają ceramiczne obudowy, które są bardzo charakterystyczne, dla tego typu korków. Jednak budowa bezpiecznika topikowego to przede wszystkim wkładki topikowe, które wykonane są z miedzianych drucików bądź posrebrzanych pasków. Wypełnienie wykonane jest z piasku kwarcowego, pełniącego rolę izolatora przed wysokimi temperaturami występującymi we wkładkach.

Ze względu na sposób działania, a także na to, jakie zabezpieczenie gwarantują korki - bezpieczniki topikowe możemy podzielić na:

  • G - bezpieczniki topikowe do ogólnego zastosowania
  • D - bezpiecznik topikowy, który wymaga zastosowania wkładki zwłocznej. Korki tego typu nadają się do obwodu elektrycznego o niskiej mocy.
  • A - typy bezpieczników, które wyróżniają się niepełnozakresową zdolnością wyłączania. Chronią one instalację przed zwarciem.
  • B - zabezpieczenie instalacyjne dla elementów elektronicznych znajdujących zastosowanie w górnictwie
  • M - bezpiecznik topikowy chroniący przed przepięciami silniki
  • L - wkładki topikowe przeznaczone do ochrony przewodów
  • F - bezpiecznik topikowy o szybkim działaniu
  • UR - bezpiecznik topikowy o ultraszybkim działaniu
  • R - bezpiecznik tego typu służy do ochrony półprzewodników
  • Tr - bezpieczniki instalacyjne znajdujące zastosowanie przy zabezpieczaniu transformatorów
  • HH - wkładki topikowe, które wyróżniają się średnim napięciem
  • NH - wkładki topikowe, które wyróżniają się niskim napięciem

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o rodzajach bezpieczników w domu.

Bezpiecznik topikowy - do czego służy?

Poznając już rodzaje bezpieczników topikowych, a także tego, w jaki sposób prezentuje się budowa, nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem, do czego służy tego typu “korek”. Jak już wcześniej wspomniano, przy zbyt wysokim natężeniu prądu, topik nagrzewa się, aż ostatecznie ulega stopieniu. Wtedy też dochodzi do odcięcia obwodu elektrycznego od prądu. Gdy dojdzie do zwarcia lub przepięcia, koniecznie należy kupić nowy bezpiecznik, ponieważ stary nie nadaje się już do użytku. Jest to jednocześnie jedyna największa wada takiego rozwiązania.

Poza tym ceramiczne wkładki posiadają wiele zalet. Do nich na pewno zalicza się prosta budowa bezpiecznika, dzięki czemu również jego cena jest dużo bardziej atrakcyjna od innych typów zabezpieczeń. Dodatkowo można je kupić w praktycznie każdym sklepie z akcesoriami elektrycznymi i elektronicznymi. Ceramiczne bezpieczniki charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Właściwie musi dojść do przepięcia lub zwarcia, aby stary bezpiecznik zastąpić nowym. Jednak najważniejszą zaletą jest bardzo wysoka skuteczność odcięcia obwodu elektrycznego od prądu.

Ceramiczne bezpieczniki a kolor

Podstawowe ceramiczne korki typu D oznaczone są odpowiednimi kolorami, które wskazują, jaki prąd znamionowy może przechodzić przez wkładkę topikową. Dzięki temu będziemy mogli z większą precyzją kupić ceramiczne bezpieczniki topikowe do obwodu elektrycznego znajdującego się w naszym domu. Należy mieć na uwadze, że oznaczenia występują w A (Amperach).

Budowa bezpieczników topikowych jest uzależniona od prądu znamionowego, dlatego wkładki są oznaczone konkretnymi kolorami dla poszczególnych wartości wyrażonej w Amperach:

  • 2 - wkładka w kolorze różowym
  • 4 - wkładka w kolorze brązowym
  • 6 - wkładka w kolorze zielonym
  • 10 - wkładka w kolorze czerwonym
  • 16 - wkładka w kolorze szarym
  • 20 - wkładka w kolorze niebieskim
  • 25 - wkładka w kolorze żółtym
  • 35 - wkładka w kolorze czarnym
  • 50 - wkładka w kolorze białym
  • 63 - wkładka w kolorze miedzianym
  • 80 - wkładka w kolorze srebrnym
  • 100 - wkładka w kolorze czerwonym

Korki topikowe - cena

Zamierzając kupić bezpieczniki topikowe, powinniśmy wiedzieć dokładnie, jakie rodzaje wkładek są nam potrzebne. Ponadto każdy typ bezpiecznika topikowego służy do innego rodzaju instalacji, gwarantując określone zabezpieczenie. W poniższym zestawieniu znajdują się nie tylko popularne typy “korków” wraz z ich cenami, ale również pozostałe akcesoria uzupełniające instalację elektryczną.

Przykładowe ceny dla bezpieczników topikowych różnych typów

Nazwa produktu

Cena

Bezpiecznik topikowy, rodzaje WT-00C/GG 25A, można kupić w Castoramie

Cena od 19,98 zł

Bezpiecznik topikowy, typy ETO WTS 63A, można kupić w Castoramie

Cena od 7,68 zł

Wkładka topikowa, typy ETI D02GL 35A

4,48 zł

Gniazdka w kuchni, Ospel As przyłącze do kuchenek

10,01 zł

Gniazdka w kuchni Simon z uziemieniem, gniazdko podwójne moduł 16A 250V

6,27 zł

Gniazdka w kuchni Schneider Electric Asfora pojedyncze białe

5,41 zł

Gniazdka w kuchni wpuszczane w blat GTV 2xSchuko, USB

117,29 zł

Gniazdka w kuchni Orno Podwójne Ip55, stal nierdzewna

94,76 zł

Żarówka GU10 1,5 W ww 220-240 v, barwa światła biała ciepła

5,30 zł

Eko Ray Super żarówka LED E27 25W barwa światła ciepła 1800 lumenów z CCD

25,00 zł

Żarówka LED E27 GLS barwa światła 6000K 10W

3,90 ZŁ

Żarówka E27 8,5W 806lm Osram, barwa światła 2700K

20,99 zł

Żarówka LED GU10 3W, barwa światła ciepła, producent Aigostar

cena od 5,90 zł

ikona podziel się Przekaż dalej