Bezprzewodowy czujnik ruchu - najważniejsze informacje

Czujniki ruchu, inaczej nazywane detektorami ruchu, są urządzeniami zawierającymi elementy elektroniczne, które wykrywają ruch w swoim polu działania i pozwalają włączyć inne urządzenia, w tym przypadku alarm. Czujniki ruchu są kluczowym elementem każdego domowego systemu alarmowego, który ochroni zarówno wnętrze naszego domu, a także mogą chronić obszar dookoła domu. Alarm bezprzewodowy inicjowany jest wówczas, gdy czujka ruchuwykryje intruza.

Coraz częściej możemy się spotkać z bezprzewodowymi czujnikami ruchu. Bezprzewodowy czujnik ruchu może do swojej pracy wykorzystywać różne technologie. Taki detektor ruchu może do swojego działania wykorzystywać fale ultradźwiękowe, podczerwień lub mikrofale. Decydując się na alarm bezprzewodowy, który zaopatrzony jest w bezprzewodowy detektor ruchu, taka czujka ruchu na baterie,może być zamontowana praktycznie w każdym miejscu w naszym domu, gdyż nie potrzebujemy prowadzić rzucającego się w oczy okablowania. Bezprzewodowa zewnętrzna czujka ruchu pozwoli nam natomiast ochronić obszar dookoła domu, na przykład ogród czy podjazd. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat systemów alarmowych.

Bezprzewodowy czujnik ruchu - rodzaje

Bezprzewodowe czujniki aktywne

Bezprzewodowe detektory aktywne, czyli ultradźwiękowe, w strefie swojego działania wykrywają promieniowanie podczerwone. Taka czujka ruchu na baterie wysyła w obszar swojej detekcji wiązkę promieniowania podczerwonego. Gdy urządzenie takie z sygnalizacją wykryje zmiany w wiązce promieniowania podczerwonego, powoduje odpowiednią reakcję, czyli włączenie alarmu. Zmiana w wiązce promieniowania podczerwonego może być spowodowana obecnością zwierząt lub ludzi, gdyż każde stworzenie żywe emituje ciepło.

Warto zwrócić uwagę na to, że czujniki aktywne mogą mierzyć promieniowanie podczerwone nie tylko to odbite przez obiekt, ale także odbite i rozproszone. Ten rodzaj czujek nazywany jest czujnikami kurtynowymi i może on również wykorzystywać fale elektromagnetyczne. Dzięki temu rozwiązaniu możemy regulować czułość tego urządzenia. Wówczas niepowołane zdarzenia, takie jak na przykład ruch naszych zwierząt domowych, nie spowodują uruchomienia tego urządzenia.

Możemy się także spotkać z czujnikami mikrofalowymi HF, High Frequency. Dzięki temu, że mikrofale przenikają swobodnie przez cienkie materiały, takie jak między innymi plastik, drewno czy szkło, można je zamontować w niewidocznych miejscach, przez co będą dobrze ukryte. Należy także wspomnieć o tym, że czujniki aktywne nie są wrażliwe na zmiany temperatury poruszającego się obiektu oraz otoczenia. Takie bezprzewodowe czujki ruchu są jednak dosyć drogie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o agencjach ochrony?

Bezprzewodowe czujniki pasywne

Bezprzewodowe czujniki pasywne PIR, czyli Passive Infra Red są najczęściej spotykanym rodzajem czujników bezprzewodowych do alarmów domowych. Tak jak w przypadku czujników aktywnych, ich działanie polega na zasadzie analizy promieniowania podczerwonego. Jednak w przeciwieństwie do bezprzewodowych czujników aktywnych nie emitują promieniowania podczerwonego, lecz analizują zmiany promieniowania podczerwonego w polu swojej detekcji.

Pasywny bezprzewodowy czujnik ruchu z sygnalizacją reaguje, gdy w zasięgu jego działania pojawia się obiekt o temperaturze wyższej niż temperatura otoczenia. Czujnik pasywny PIR składa się z takich elementów jak pyroelement, czyli detektor podczerwieni oraz soczewka Fresnela lub lustro. Pyroelement może być wykonany na bazie azotanu cezu (CsNO3) lub azotku galu (GaN).

Aby uniknąć fałszywe alarmy, w programowaniu tych urządzeń stosuje się specjalne algorytmy. Bezprzewodowe czujniki pasywne PIR mogą pracować na obszarze do kilku metrów. Bezprzewodowe czujniki pasywne jednak tą wadę, że nie możemy własnoręcznie regulować czułości ich detekcji.

Bezprzewodowe czujniki mieszane

W mieszanych bezprzewodowych czujnikach ruchu wykorzystuje się technologię mieszaną. Urządzenia tego typu wykrywają zmianę zarówno promieniowania podczerwonego, jak i promieniowania mikrofalowego. W urządzeniach tych wykorzystując te dwa rodzaje detekcji, łączą się cechy czujników aktywnych i pasywnych, dzięki czemu są one znacznie skuteczniejsze oraz mniej podatne na fałszywe alarmy.

Bezprzewodowe czujniki laserowe

Bezprzewodowe czujniki laserowe to specjalny typ czujników, w których zastosowany został generator wiązki laserowej. Jego działanie polega na tym, że każdorazowe przerwanie ciągłości laserowej wiązki powoduje uruchomienie alarmu. Sprawdź także ten artykuł na temat bezprzewodowego monitoringu domu.

Beprzewodowy czujnik ruchu na białym tle oraz system alarmowy z czujnikem ruchu i jego rodzaje oraz ceny i montaż
Bezprzewodowy czujnik ruchu do systemu alarmowego - co warto kupić?

Bezprzewodowe czujniki oparte na kamerze

Kolejnym rodzajem są bezprzewodowych detektorów ruchu są czujniki oparte na kamerze. To najnowsze czujki, które ciągle są rozwijane. Działanie tych detektorów opiera się o kamerę i wykrywa ono ruch w dosłownym znaczeniu. Takie czujniki ruchu reagują na wszelkiego rodzaju zmiany, które zachodzą w obszarze monitorowania tego urządzenia. Mogą one zaalarmować na przykład, gdy pozostawiony zostanie podejrzany ładunek. Takie urządzenia umożliwiają również automatyczny zapis obrazu.

Bezprzewodowe czujniki magnetyczne

Przy użyciu bezprzewodowych czujek magnetycznych, inaczej zwanych kontaktronami jesteśmy alarmowani, gdy okna lub drzwi zewnętrzne zostaną otwarte. Następuje wówczas przerwanie obwodu elektrycznego i uruchomiony zostaje alarm.

Bezprzewodowe czujniki wibracyjne

Bezprzewodowe czujniki wibracyjne to urządzenia wychwytujące drgania charakterystyczne dla prób sforsowania okien lub drzwi. Można je uzupełnić czujkami dźwiękowymi, które wychwycą dźwięk tłuczonego szkła.

Bezprzewodowa zewnętrzna czujka ruchu

Bezprzewodowa zewnętrzna czujka ruchu ochroni teren wokół naszego domu. Polega ona na wykorzystaniu aktywnych barier (torów) podczerwieni. To czujka z odbiornikiem i nadajnikiem. Nadajniki wysyłają wiązki promieniowania podczerwonego w kierunku odbiorników, które mogą być od siebie oddalone nawet o 50 m.

Bezprzewodowy czujnik ruchu - co wybrać?

Bezprzewodowy system alarmowy to rozwiązanie, które jest praktyczne ze względu na brak widocznego okablowania i możliwość ustawienia czujek ruchu niemal w każdym miejscu. Mamy do wyboru kilka rozwiązań. Czujniki aktywne, chociaż stosunkowo drogie, są bardzo skuteczne. Czujniki pasywne są bardzo popularne, ale nie możemy ich sami wyregulować. Dobrym rozwiązaniem są czujniki, które łączą zalety obydwu rozwiązań, czyli czujniki mieszane. W celu zaalarmowania, gdy okna lub drzwi zostają otwarte przez intruza warto zastosować bezprzewodowe czujki magnetyczne, wibracyjne lub laserowe. Natomiast, gdy chcemy chronić obszar na zewnątrz naszego domu, powinniśmy się zdecydować na bezprzewodową zewnętrzną czujkę ruchu z odbiornikiem i nadajnikiem. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem firm ochroniarskich.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny