Biała farba to podstawa

Biel to jeden z najmodniejszych obecnie kolorów wykorzystywanych do wykańczania i aranżacji wnętrz. Pokrywamy nią nie tylko ściany i sufity, ale również drewno, metal czy szkło. Nawet jeśli nie gustujemy w idealnie białych, monochromatycznych powierzchniach, biała farba i tak w wielu wypadkach okazuje się niezbędna – wykorzystujemy ją np. jako akcent na ciemniejszym tle lub stosujemy do odmalowania na ścianach dwubarwnych pasów. Pozostałości białej farby (która oferowana jest przez wszystkich producentów emulsji, np. Dekoral, Beckers, Śnieżkę, Dulux itd.) warto zachować, bo z pewnością znajdziemy sposób na ich wykorzystanie. Oto kilka możliwości.

Domalowanie, zamalowanie, podmalowanie

Wadą białych powierzchni jest to, że powstające na nich plamy są mocno widoczne. Resztka farby przelanej np. do słoiczka doskonale nadaje się do tego, by zatuszować trudne w usunięciu zabrudzenia czy odpryski lub poprawić widoczne niedociągnięcia po zakończeniu malowania.

Jedna farba, dwa kolory

Dwa to mało powiedziane – białej farbie z łatwością nadamy zupełnie inny kolor. Wystarczy w tym celu sięgnąć po specjalne pigmenty i dodać je w odpowiedniej ilości do białej emulsji. Co więcej, gotowe barwniki możemy ze sobą mieszać, by nadać farbie zupełnie niepowtarzalny kolor. Co zrobić z tak zabarwioną farbą? Wszystko zależy wyłącznie od naszego pomysłu. Zarówno białą emulsję jak i tę z domieszką pigmentów możemy wykorzystać do:

  • udekorowania ściany za pomocą wybranego wzoru. Niewielka ilość farby z pewnością wystarczy, by ozdobić jednolitą ścianę motywem odmalowanym od szablonu malarskiego.
  • udekorować meble – fronty naszych szafek i szuflad niczym się nie wyróżniają? Tak jak na ścianie możemy wykonać na nich ozdobne wzory lub – jeśli ilość farby na to pozwala – w całości je odmalować. Jednolity kolor będzie dobrą bazą do dalszego ozdabiania mebli metodą decoupage.
  • odnowić doniczki – starym i nieefektownym doniczkom można łatwo przywrócić reprezentacyjny wygląd – wszystko za sprawą resztek farby. W zależności od wielkości pojemnika oraz ilości emulsji, zbędne okaże się nawet użycie pędzla lub wałka. Doniczkę wystarczy zanurzyć w farbie i pozostawić do wyschnięcia.
  • odświeżyć dekoracje i akcesoria – stare ramki na zdjęcia, rama lustra, drewniane łyżki, metalowy kwietnik, a może taca? Każdy z elementów możemy odnowić lub udekorować przy użyciu emulsji pozostałej po malowaniu innych powierzchni. Pamiętajmy jedynie, by zwrócić uwagę na przeznaczenie stosowanej przez nas farby. Niektóre z nich są uniwersalne i nadają się np. do malowania drewna oraz metalu. Inne, lateksowe bądź akrylowe, którymi najczęściej malujemy ściany, z pewnością przydadzą się do ozdobienia wybranych powierzchni wewnątrz mieszkania za pomocą wyrazistego motywu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 65,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny