Biały certyfikat w 2021 roku - co daje, za jakie typy inwestycji go otrzymamy?
Zarabiać można na różne sposoby. Jednym z rozwiązań jest oszczędzanie energii. Można rozsądnie gospodarować zasobami energetycznymi, lub czerpać zyski dzięki inwestycjom pozwalającym na znaczne zwiększenie efektywności. Takie działanie wiąże się z białymi certyfikatami, którymi obraca się na wolnym rynku i Towarowej Giełdzie Energii. Warto wiedzieć czym one są i czym się charakteryzują.
Czym są białe certyfikaty?
Białe certyfikaty to nazwa świadectw efektywności energetycznej. Są one częścią prawa majątkowego. Aby je uzyskać należy złożyć specjalny wniosek do prezesa URE. Pozyskanie certyfikatów wiąże się także z przygotowaniem audytu dotyczącego efektywności energetycznej, a także z koniecznością skompletowania stosownej dokumentacji.
Więcej informacji o świadectwach efektywności energetycznej dostępnych jest na stronie https://energiadlawarszawy.pl/audyt-energetyczny-przedsiebiorstwa/
Istnienie białych certyfikatów jest powiązane z Unią Europejską. W jej obrębie kładzie się bardzo duży nacisk na ochronę środowiska. Państwa członkowskie muszą więc zwracać szczególna uwagę na oszczędność energii. Na terenie Polski także należy zwrócić uwagę na tego typu działania. Od 2011 roku wdrożono u nas system białych certyfikatów. Zgodnie z założeniem powinny one zagwarantować znacznie większą efektywność energetyczną.
Obecnie - w 2021 roku, system na mocy, którego przyznaje się świadectwa efektywności energetycznej jest oparty na ustawie z maja 2016 roku.
Kto może otrzymać białe certyfikaty?
Warto wiedzieć, kto może się ubiegać o przyznanie białych certyfikatów. Przede wszystkim są one skierowane do przedsiębiorców, którzy mają w planie poprawić efektywność energetyczną. Dzięki posiadaniu certyfikatów mogą oni otrzymać dodatkowe fundusze na przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorstwo, które otrzymało już dane dofinansowanie termomodernizacyjne, nie może otrzymać białych certyfikatów, z uwagi na przekroczenie danej granicy pomocy publicznej.
Z czym wiąże się posiadanie białego certyfikatu?
Posiadanie białego certyfikatu wiąże się z wieloma korzyściami dla przedsiębiorców. Dzięki niemu można otrzymać dodatkowe środki finansowe, które mogą być przeznaczone na modernizację energetyczną. Dzięki temu można czerpać zyski jeszcze szybciej. Jest to bardzo ważne i praktyczne posunięcie.
W jaki sposób można uzyskać białe certyfikaty?
Białe certyfikaty można uzyskać składając specjalny wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument należy złożyć zanim podejmie się decyzje o wyborze wykonawcy.
Koniecznym warunkiem, który trzeba spełnić aby uzyskać certyfikat jest dokładne zaplanowanie inwestycji. Należy także:
- Przeprowadzić audyt, aby zweryfikować efektywność energetyczną,
- Raport z audytu dołączyć do wniosku, który składa się w Urzędzie Regulacji Energetyki.
Jeżeli wszystkie kroki przejdzie się w sposób staranny i dokładny, szanse na uzyskanie białego certyfikatu są bardzo duże. Warto także skorzystać z pomocy firmy, która oferuje dokładną pomoc w zakresie realizowania inwestycji, na każdym etapie działania.
Źródła:
- https://www.ure.gov.pl/pl/tagi/36,certyfikaty.html
- https://energiadlawarszawy.pl/
artykuł sponsorowany