Storczyk biały – krótka charakterystyka

Uprawa storczyka jest coraz bardzie popularna z uwagi na jego zalety estetyczne. Charakterystyczne kwiaty i pędy ozdabiają niejeden dom. Najczęściej wybierany jest storczyk biały. Dostępny jest on praktycznie nie tylko w sklepach ogrodowych, ale także w każdym markecie. Storczyk biały idealnie komponuje się z każdym stylem urządzenia wnętrz, dzięki czemu kwiatem w pełni uniwersalnym.

Jeszcze jakiś czas temu storczyki nie były uznawane za kwiaty domowe. Ich wygląd i ograniczona dostępność bardziej świadczył o egzotycznym pochodzeniu niż domowych klimatach. Z czasem jednak ich popularność wzrosła, a co za tym idzie również wiedza na temat uprawy czy przesadzania storczyka. O tym, jak dbać o storczyki, można przeczytać w wielu miejscach jak Internet, prasa czy poradniki. Wciąż jednak skuteczna uprawa storczyka zależy od wielu czynników.

Jak dbać o storczyki? Podstawy pielęgnacji

Dobre miejsce pod uprawę storczyka białego to klucz do sukcesu. Choć kwiaty te potrzebują dużo naturalnego światła, to jednak nie powinny być poddawane jego bezpośredniemu działaniu. Promienie słońca powinny docierać w formie rozproszonej. Nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do poparzenia rośliny. Dlatego też storczyk nie powinien być wystawiony na stronę południową. Lepszym rozwiązaniem będzie strona wschodnia lub zachodnia.

Storczyki białe do prawidłowego wzrostu potrzebują również odpowiedniej ilości wody. Niestety jednak są bardzo wrażliwe na nadmiar wody, dlatego należy przestrzegać kilku wskazówek. Podlewanie rośliny należy wykonać dopiero, kiedy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha. Ciężko jest ocenić, co ile dni należy podlewać storczyka białego.  Najlepiej jest kontrolować stopień jego namoczenia.

Biały storczyk z różowym środkiem krok po kroku, a także opis, odmiany, zastosowanie, sadzenie oraz najlepsze ceny
Biały storczyk krok po kroku, czyli odmiany i opis, ceny w sklepach i kwiaciarniach, najpiękniejsze gatunki i pielęgnacja

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Dobrą praktyką będzie również odpowiednie nawożenie rośliny. Na rynku dostępne są specjalne preparaty dla storczyków. Nawożenie dostarczy roślinie niezbędnych składników do wzrostu i rozwoju. Ważne jest jednak to, aby nie przedawkować preparatu. W takim wypadku pielęgnacja będzie miała odwrotny skutek do zamierzonego. Na opakowaniu preparatu do nawożenia zazwyczaj jest umieszczona przez producenta dokładna instrukcja podawania. Jeśli konieczne jest przesadzanie rośliny to nawożenie powinno być odłożone w czasie. Dopiero po około miesiącu można skorzystać z preparatów odżywczych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat odmian i uprawy storczyków.

Storczyk biały – przegląd oferty i porady praktyczne

Jak już wcześniej zostało wspomniane, storczyk biały dostępny jest zarówno w wielu sklepach ogrodniczych, jak i nawet w supermarketach. Jego popularność sprawia, iż z łatwością można go dostać w całym kraju. Ogólnodostępność storczyka białego wpływa także na jego cenę. Za storczyka białego w zależności od rozmiaru trzeba zapłacić około 20-40 zł.

Podczas zakupu rośliny warto jednak zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale także inne szczegóły. Wśród okazów zdrowych można również niestety trafić na okazy chore. Czym się one charakteryzują? Z pewnością jednym z bardziej charakterystycznych objawów będą plamy na liściach czy zwiędłe pąki kwiatowe. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór storczyka białego

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny