Biały montaż - na czym polega i co obejmuje?

Definicja pojęcia „biały montaż” jest nieostra. W skrócie można powiedzieć, że jest to podłączenie umywalki, wanny, kabiny prysznicowej i innych urządzeń sanitarnych do instalacji doprowadzającej ciepłą i zimną wodę. Jest to niesłychanie ważny element wykańczania łazienki. Biały montaż ma na celu nie tylko fachowe zamontowanie najpotrzebniejszych sprzętów, lecz zrobienie tego w taki sposób, by połączenie było bezpieczne, funkcjonalne i przede wszystkim – estetyczne.

W tym wypadku istotny jest nie tylko wybór wanny czy brodzika, lecz także dobór baterii łazienkowych i wszelkiego rodzaju uszczelek, fug, silikonów i taśm izolacyjnych. Od nich zależy, jak będą prezentować się zamontowane urządzenia sanitarne. W tym wypadku bardzo istotne jest, by łączenia były prawie niewidoczne. Dzięki temu łazienka prezentuje się naprawdę nowocześnie. Definicja tego pojęcia czasami obejmuje także układanie płytek ceramicznych, zwłaszcza tych zabudowujących ściankę wanny, lecz nie tylko.

Biały montaż – zestaw usług

Firmy hydrauliczne najczęściej w swojej ofercie mają usługi białego montażu. To, co obejmuje to pojęcie jest dość zróżnicowane. Najczęściej w ofercie firm możesz znaleźć montaż wc. Montaż toalety to trudne zadanie i niewiele osób decyduje się to zrobić samodzielnie. To samo dotyczy podłączania umywalki lub zlewozmywaka. W tym przypadku często problemem jest osadzenie ich na blacie tak, by nie było widać miejsca łączenia i użytego silikonu.

Biały montaż obejmuje także zamontowanie kabiny prysznicowej – nie tylko brodzika, lecz także osadzenie szyb i drzwi. Wśród usług można znaleźć także montaż baterii, zarówno łazienkowej, jak i kuchennej.

Biały montaż – koszt usług

Ceny za usługi białego montażu w różnych miejscach kraju wahają się w zakresie od kilkudziesięciu do stu złotych. Najdroższą usługą jest podłączenie wanny z baterią prysznicową, czyli taką, z której można wyciągnąć słuchawkę na długim przewodzie. Montaż takiej wanny to koszt rzędu 280-330 zł. Cena wzrośnie, jeśli wanna jest zabudowana płytkami ceramicznymi. Dość dużo przyjdzie ci zapłacić także za zamontowanie panelu prysznicowego. Tutaj cena może być uzależniona od rodzaju kabiny. Najczęściej waha się w granicach od 150 do 250 zł.

Dość dużym wydatkiem jest montaż toalety. Montaż wc ze stelażem podtynkowym to nawet 150 zł, a cena może wzrosnąć, jeśli okaże się, że konieczne jest zastosowanie uszczelnienia całej instalacji wełną mineralną. Nieco mniej, bo od 100 do 140 zł zapłacisz za osadzenie standardowej toalety. Najtańszym punktem cennika usług hydraulicznych jest zainstalowanie baterii. Za jedną płaci się około 50 zł.

Biały montaż – prace, które można przeprowadzić samodzielnie

Nie wszystkie prace tego rodzaju musisz powierzać specjalistom. I chociaż większość z nich, jak chociażby montaż toalety lub wanny tego wymaga, może okazać się, że część z nich możesz zrobić samodzielnie. Dotyczy to na przykład zakładania płytek do obudowania wanny lub brodziku prysznica. Możesz także pokusić się na samodzielnie zamontowanie baterii łazienkowej lub kuchennej. Ich montaż jest łatwy i intuicyjny, potrzebujesz do tego właściwie tylko tulejkowej nakrętki, która jest najczęściej dołączona do zestawu.