Bidety - ceny, opinie, producenci, podłączenie, porady zakupowe

Bidet, podobnie jak pisuar to jeden z elementów wyposażenia łazienki. Służy do podmywania okolic intymnych w wygodnej, siedzącej pozycji. W ten sposób znacznie ułatwia codzienna higienę osobistą. To urządzenia zdobywa coraz większą rzeszę sympatyków. Dlatego też w sprzedaży znajdziemy różne odmiany bidetów. Opiszemy je w tym artykule, wymienimy też ceny i popularnych producentów.

Rodzaje domowych bidetów

Bidet przeważnie powstaje z porcelany, ponieważ jest to materiał trwały i odporny na uszkodzenia. Wybierając bidet ważne jest to by był dopasowany wyglądem do sedesu. Wtedy cała aranżacja łazienki będzie spójna. Jeśli zaś chodzi o rodzaje opisywanych urządzeń to do dyspozycji mamy dwie wersje. Pierwsza to bidet stający, montowany na podłodze. Zazwyczaj osiąga spore rozmiary i nie zmieści się w każdej łazience. Druga opcja to urządzenie wiszące lub podwieszane. Montuje się je bezpośrednio na ścianie lub na podtynkowym stelażu, podobnie jak pisuar. Jego zaletą jest możliwość dobrania wysokości, na której go powiesimy. Jeśli nie mamy miejsca i na bidet i na sedes, jest jeszcze jedno wyjście. Opcja dwa w jednym, czyli muszla z funkcją bidetu.

Bidety występują w wielu wzorach, zatem dopasowanie do sedesu nie stanowi dużego problemu. Również pod względem kolorystyki. Owszem, najpopularniejsze są wersje białe, ale do wyboru jest więcej kolorów. Tu trzeba jednak uważać, bowiem kolorowa armatura nie zawsze ma dość dobre szkliwo. W takim wypadku bidet może z czasem blaknąć. Teraz czas na popularne modele i producentów. Do najczęściej wybieranych bidetów należą:

  • Roca Gap A35747500 – bidet podwieszany na stelażu, 35x31,5x54cm, cena około 580 zł,
  • Ceresit Carina – bidet stojący, wymiary 52,5x35,5cm, cena około 430 zł,
  • Koło Style L25100 – bidet wiszący, wymiary 35,6x51x33,5cm, cena około 540 zł,
  • Villeroy&Bosch 2.0 – bidet podwieszany, wymiary 37x 56,5cm, cena około 800 zł.

Montaż bidetu

Korzystanie z bidetu jest łatwe i niesie ze sobą wiele zalet. Warto, więc wiedzieć jak należy go zamontować by móc cieszyć się wszystkimi walorami. Bidet należy instalować blisko muszli, minimalna odległość to 20 cm. Kolejny krok to przygotowanie przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego. Z uwzględnieniem rodzaju bidetu. Po tym instaluje się syfon i baterię w urządzeniu. Na koniec pozostaje tylko zamontowanie bidetu na ścianie lub podłodze i podłączenie wszystkich wężyków i zaworów. Nie jest to skomplikowany proces a jednocześnie wart poświęcenia czasu. Korzystanie z bidetu zdecydowanie to potwierdzi.