Biokominek w domu – co musisz o nim wiedzieć?

Biokominki są odpowiedzią na potrzebę, która jest matką wynalazców. Jeśli nie mamy instalacji kominowej, lub posiadamy niewystarczający metraż do założenia kominka - biokominek jest odpowiedzią na nasze oczekiwania. Jest to rozwiązanie także dla tych, którzy chcą mieć w mieszkaniu żywy ogień bez wszystkich tego przykrych konsekwencji, takich jak dym czy popiół. Biokominki posiadają różnorodny kształt i aranżacja wnętrz może tylko zyskać na ich wykorzystaniu. Opowiemy jakie są rodzaje kominków na biopaliwo, przedstawimy ich zalety i wady, a także zorientujemy się w cenach tych urządzeń.

Charakterystyka i rodzaje biokominków

Biokominek to specyficzny rodzaj kominka. Nie spala się w nim węgla, brykietu czy drewna, w związku z tym nie powstaje zapach, dym ani popiół. Do biokominka używa się specjalnego paliwa, które nie wydziela zapachu. Istnieje też biopaliwo zapachowe które wypełni pomieszczenie przyjemnym aromatem. Paliwo do biokominka to substancja żelowa lub płynna produkowana najczęściej na bazie alkoholu etylowego. Biokominek jest urządzeniem mobilnym, można go instalować i przenosić w różne miejsca w zależności od potrzeby. Biokominek w odróżnieniu od kominków tradycyjnych nie potrzebuje instalacji kominowej.

Biokominki można podzielić na rodzaje w zależności od różnych kryteriów. Jednym z nich jest rodzaj paliwa nazywany bioetanolem (jest to substancja ekologiczna). Paliwo do biokominka istnieje w dwóch głównych typach: w wersji żelowej oraz płynnej. Paliwo płynne wlewa się do zbiornika i podpala - podobnie jest z paliwem żelowym, jednak jest ono sprzedawane w puszkach, które należy ustawić w biokominku. Paliwo do biokominka powinno bezwzględnie posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Warto też wspomnieć, że biopaliwo zapachowe jest najczęściej trochę droższe niż zwykłe, jednak w pomieszczeniu za jego sprawą może się unosić zapach kawy, lasu lub wanilii.

Drugim kryterium podziału tego rodzaju kominków jest forma w jakiej występują na rynku. Rozróżniamy biokominki wiszące, nazywane naściennymi, wolnostojące oraz specyficzne. Do specyficznych rodzajów możemy zaliczyć biokominek narożny, misy do wykorzystania jako palenisko na zewnątrz budynku oraz stoły. Na rynku osiągalne są różnorodne formy - od geometrycznych do klasycznych.

Projekty i realizacje wzornicze biokominków potrafią zaskoczyć niejednego estetę. Obecnie biokominek nie jest tylko urządzeniem które ma służyć jako podkreślenie atmosfery ogniska domowego, ale może również stanowić ozdobę samą w sobie.

To jednak nie wszystko. Można śmiało wyprowadzić twierdzenie, że istnieje cały przemysł około-biokominkowy. W sklepach dekoratorskich i z wyposażeniem wnętrz jest ogromny wybór różnorodnych akcesoriów do biokominków. Akcesoria do biokominków to nie tylko elementy ozdobne takie jak kamyki czy drewienka ceramiczne, ale przede wszystkim rozmaite pojemniki, przeszklenia, lejki, wkładki, kratki oraz płotki do biokominka.

Zalety i wady biokominków

Jak każde sprzęty i urządzenia, kominki na biopaliwo posiadają zarówno zalety jak i wady. O niektórych zaletach wspomnieliśmy na wstępie. Biokominek nie dymi, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i w procesie spalania paliwa nie powstaje popiół. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Podstawową zaletą biokominka jest jego uniwersalność. To rozwiązanie dla każdego mieszkania, można go zamontować czy ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Biokominek to urządzenie które pozwoli nadać wyjątkowego charakteru wnętrzu. Ze względu na szeroki wybór modeli zarówno klasycznych jak i awangardowych, biokominki stanowią doskonałą dekorację. Biokominek może pełnić funkcję wystroju również na balkonie, przy wejściu do domu, czy w ogrodzie.

Kolejnym atutem jest uzyskanie za jego sprawą dodatkowego źródła ciepła. Biokominki są ponadto lekkie i można je przestawiać, jeśli zapragniemy zmienić aranżację. Niezależnie czy wybierzemy biokominek z szybą, biokominek narożny czy wolnostojący możemy być pewni, że będzie miał stabilną konstrukcję. Obudowa tego typu kominków jest odporna na ciepło. Są to kominki bezpieczne, również ze względu na stosowane ekologiczne paliwo do biokominka.

Niestety kominki bio, podobnie zresztą jak te elektryczne mają wady. Zresztą kominki elektryczne i biokominki są bardzo często porównywane jako wzajemne substytuty. Opinie klientów w tym względnie są podzielone. Kominki elektryczne charakteryzują się wyższą ceną. Ponadto są to urządzenia, których eksploatacja ze względu na pobór prądu nie należy do najtańszych.

Jednak kominki elektryczne są tylko z pozoru mniej ekonomiczne. Jako koszt eksploatacji biokominków wliczamy przecież zakup biopaliwa. Niestety biokominek jest bardzo paliwożerny. Wszystko zależy od tego przez ile godzin w ciągu dnia będziemy go używać.

Z drugiej strony warto wspomnieć, że kominki elektryczne są osiągalne również w wersji ledowej, co pozwala na oszczędności energii (ciekawie to brzmi – kominki energooszczędne ;)). Jeśli chodzi o kominki bio, mimo że mają różny wygląd, technologia we wszystkich jest podobna.

Zarówno kominki elektryczne, jak i biokominki mają z reguły małą moc grzewczą, nie mogą więc stanowić jedynego ani głównego źródła ogrzewania. Nawet w małych pomieszczeniach są tylko uzupełnieniem. Mimo, iż opinie na temat biokominków są podzielone, dominują opinie o wydźwięku pozytywnym. Cena biokominka zależy od modelu jaki wybierzemy. Akcesoria do biokominków są natomiast dość drogie.

Cena biokominków

Wachlarz cenowy biokominków jest bardzo szerokie – od tanich, podstawowych modeli do drogich i ekskluzywnych. Wszystko zależy od walorów dekoracyjnych, wykorzystanych materiałów, jak i  wielkości danego biokominka. Nie bez znaczenia jest również renoma producenta.

Jednym z producentów biokominków jest Spartherm, który sprzedaje swoje wyroby na terenie całej Europy już od trzydziestu lat. W ofercie oprócz biokominków również inne rodzaje, między innymi kominki elektryczne. Pula produktowa jest bardzo różnorodna. Cena poszczególnych modeli jest raczej wysoka, ale wyjątkowe kształty i eleganckie wzornictwo musi przekładać się na wzrost ceny.

Każdy model to wysoka jakość, estetyka i indywidualne ciekawe formy. Jednak niestety za wysoki czarny połysk lub inne eleganckie rozwiązania będziemy musieli odpowiednio zapłacić. Przykładowo cena biokominka ściennego Ebios-Fire Quadra Wall to ponad cztery tysiące złotych. Jest to kominek bardzo elegancki - biokominek z szybą który został wykonany ze stali szlachetnej w kolorze czarnym. Inną propozycją tego producenta jest Ebios-Fire Elipse chromowany w kolorze białym, jest to biokominek wolnostojący. Cena tego modelu to 5600 zł.

Cena kominków Spartherm jest wysoka, jednak piękne ergonomiczne kształty oraz elegancja rekompensują po części tak znaczny wydatek. Szczególnie że są to sprzęty najwyższej jakości.  Wyjątkowo pięknie i okazale prezentuje się biokominek z szybą Ebios-Fire Architecture SL. Biokominek Ebios to kompozycja ze stali wykonanej na czarny połysk oraz betonu architektonicznego, który jest coraz częściej wykorzystywany we współczesnym wzornictwie użytkowo - wnętrzarskim, oraz w architekturze. Ten model posiada moc grzewczą równą 3,3 kW. Producent daje gwarancję na pięć lat. Cena 5600 zł.

Wśród wyjątkowo zaprojektowanych biokominków tego producenta odnajdziemy również perełki takie jak Ebios-Tower Fenix Bora który został wykonany na wzór jachtu pełnomorskiego na stojaku. Połączenie mahoniu, stali lakierowanej i eleganckiego wykończenia detali sprawia, że jest to produkt ekskluzywny. Może służyć jako biokominek narożny, jednak najlepiej sprawdzi się ustawiony na blacie dużego biurka w domowej bibliotece. Cena około 24 tys. złotych.

Biokominek narożny, wolnostojący czy wiszący firmy Spartherm to wybór dla osób bardzo wymagających. Istnieją jednak tanie biokominki, które również prezentują się bardzo dobrze a  opinie o nich są nadzwyczaj pozytywne. Tańsze modele tego typu kominków znajdziemy w wielu sklepach internetowych, jak również w sklepach stacjonarnych.

Odpowiedzią na potrzeby oszczędnych jest biokominek z szybą Galina. Jego cena to tylko 180 zł. Można nabyć do niego standardowe paliwo do biokominka. Ciekawa geometryczna forma i niewielki rozmiar sprawiają, że doskonale nada się do postawienia na tarasie lub balkonie, jak również w niewielkim wnętrzu. Jego waga to tylko cztery kilogramy. Zbudowany jest ze stali nierdzewnej, stali malowanej proszkowo w kolorze czarnym oraz szkła.

Doskonałą kontrofertę stanowi biokominek Golf. Biokominki wiszące, w tym model Golf wiesza się na ścianie dzięki czemu przypominają niektóre kominki elektryczne. Golf został wytworzony ze stali posiadającej delikatny czarny połysk. Jego cena to tylko 180 zł. Biopaliwo pali się równomiernie, a specjalny wkład pozwala na oszczędność biopaliwa.

Dużo mniejszym urządzeniem jest biokominek wolnostojący Echo. Efektowne łuki wykonane ze stali malowanej proszkowo stanowią wyrazisty akcent zdobiący i podkreślający dekoracyjny charakter tego biokominka. Cena 260 zł. Jest to biokominek który można postawić w dowolnym miejscu ponieważ ma niewielkie rozmiary. Ze względu na oryginalny kształt oraz mobilność, Echo zbiera dobre opinie wśród użytkowników.

Powyższe propozycje to oczywiście tylko niektóre sugestie dotyczące wyboru kominka ekologicznego. Na rynku istnieje bardzo duży rozrzut cenowy. Oprócz wymienionych uprzednio powodów takiego stanu rzeczy, można dodać również opcje dodatkowe urządzenia. Niektóre biokominki mają system automatycznego palenia i funkcje zdalnego sterowania - co oczywiście winduje cenę w górę. Moc grzewcza odgrywa przy tym również pewną rolę.

Kupując biokominek przez internet wybierajmy sprawdzone sklepy internetowe i producentów. Bardzo duży wybór produktów mają między innymi sklepy Kami czy Netkominki. Zarówno sklep Netkominki jak i Kami oferują również akcesoria oraz paliwo do biokominków. Opinie na temat tych e-sklepów są w przeważającej mierze bardzo pozytywne.

Urządzanie wnętrz - gdzie postawić biokominek?

Za pomocą biokominka można szybko i w prosty sposób wzbogacić wnętrze mieszkania czy domu jednorodzinnego. Ustawienie czy powieszenie biokominka w pomieszczeniu pozwoli podkreślić styl i atmosferę wnętrza w zależności od wybranego modelu.

Jednak przy odrobinie fantazji za pomocą biokominków można ozdobić i udekorować ogród, taras czy balkon. Biokominki przybierają rozmaite formy. Możemy zakupić biokominki do ogrodu czy na taras w kształcie kolumn czy totemów - które będą stanowić doskonałą oprawę podczas organizacji wieczornych przyjęć w ogrodzie.

Inna koncepcja to wykorzystanie biokominków w formie pochodni stojących czy palenisk. Również niewielki biokominek z szybą o oryginalnym design może stanowić dekorację stołu na patio czy podkreślać nastój wieczoru w altanie ogrodowej.

We wnętrzach zdecydujmy się na biokominek narożny lub wolnostojący. Biokominki wiszące są doskonałą ozdobą salonu, podobnie jak kominki elektryczne. Przy aranżacji wnętrza pamiętajmy, że kominek powinien być dostosowany wzorniczo do pomieszczenia, a nie na odwrót. W sklepach jest ogromna możliwość wyboru - więc na pewno uda się dobrać biokominek który swoim stylem będzie podkreślał aranżację w pomieszczeniu.

Postawienie biokominka jest możliwe również w łazience lub salonie kąpielowym. W zależności od wielkości przestrzeni możemy wybrać biokominek do zabudowy, na przykład przy pomocy betonu architektonicznego lub hartowanego szkła. Alternatywnie na rynku dostępne są biokominki do wbudowania w ścianę. Przy pomocy betonu architektonicznego lub szkła możemy stworzyć nietuzinkową kompozycję w rodzaju "palącej się fontanny".

Jak wspomniano wcześniej, opinie na temat biokominków są przeważnie pozytywne. Kominki elektryczne nie mają z reguły tak "dobrej prasy". Jednak opinie to tylko jedno z kryteriów wyboru kominków. Do każdego wnętrza należy je dobierać w sposób indywidualny i spersonalizowany.

Kiedy wybierzemy już nasz wymarzony biokominek, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Biokominki to nie kominki elektryczne. W biokominkach pali się realny, prawdziwy ogień. W bliskim sąsiedztwie nie powinny znajdować się jakiekolwiek przedmioty (zaleca się odległość przynajmniej kilkudziesięciu centymetrów).

Paliwo do biokominka nie powinno być dolewane podczas pracy urządzenia, kiedy jeszcze nie wygasł płomień. Po dopaleniu biopaliwa należy odczekać i dopiero wtedy dodać następną dawkę płynu lub żelu. Kwestie bezpieczeństwa powinny stać zawsze na pierwszym miejscu, wtedy będziemy mogli cieszyć się naszym biokominkiem w sposób kompletny.

Biokominek to świetne rozwiązanie nie tylko dla miłośników podejścia eko. Montuje się go w miejscach, w których nie można pozwolić sobie na standardowe kominki ze względu na małą przestrzeń lub w salonie, w którym nie ma komina dymnego. Nadaje się do ustawienia wszędzie, a na dodatek pasuje do każdego stylu i aranżacji.

Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Kominek na biopaliwo ma prawdziwy, żywy płomień, możesz ogrzać się w jego cieple i spędzić bardzo mile czas. Jednocześnie jednak jego zamontowanie nie wiąże się z dymem ani popiołem. Nie spala się w nim drewna, brykietu czy węgla, które pozostawiają brudzące sadze, lecz żelowe lub płynne paliwo eko. To także sprawia, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, które nie przyczynia się do zwiększania smogu miejskiego. Kominek tego rodzaju łatwiej można utrzymać w czystości. Nie musisz wynosić popiołu i oczyszczać szyby czy kratki z sadzy.

Warto pamiętać także, że biokominki są dodatkowym źródłem ciepła. Opinie na ten temat są podzielone, ponieważ kominki mają małą moc grzewczą. Raczej nie powinno się ich traktować jak podstawowego ogrzewania, jednak zawsze nieco zmniejszają zużycie paliwa stałego w kotłach grzewczych.

Biokominki mają także wiele wad, a jedną z nich są ceny. Są nieco wyższe niż w przypadku tych standardowych. W zależności od wielkości, poziomu wykonania, rodzaju i użytych materiałów, możesz zapłacić za niego od 5 do 20 tysięcy złotych. Ceny są wyższe, jeśli zdecydujesz się na urządzenie do zabudowy Koszt eksploatacji także jest wyższy, ponieważ koszt paliwa jest znacznie większy. Kominek działa na biopaliwo w formie płynnej lub żelowej i niestety zużywa go dość dużo. Cena biopaliwa wynosi około 30 zł za kanister o objętości 5 litrów. Wyższej ceny możesz spodziewać się w przypadku biopaliwa zapachowego. Ten rodzaj surowca już się upowszechnił i możesz kupić go w każdym markecie budowlanym (na przykład Castorama).

Narożny czy wolnostojący biokominek?

Jest bardzo wiele rodzajów kominków na biopaliwo. Wyróżniamy na przykład wiszące, które umieszcza się na ścianie. Prezentują się bardzo atrakcyjnie i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Świetnie sprawdzają się każdym salonie, zwłaszcza tym o bardziej nowoczesnym charakterze. Kominek zawieszany na ścianę może być świetnym uzupełnieniem nowoczesnych loftów albo minimalistycznych wnętrz.

Bardzo dużą popularnością cieszy się kominek narożny. Jego największą zaletą jest to, że można wstawić go niemal do każdego pomieszczenia. Jest kompaktowy, a jednocześnie wprowadza do każdego pomieszczenia wyjątkowy nastrój. Ciekawie prezentuje się także wolnostojący biokominek. Jest on najczęściej niezabudowany, świetnie sprawdza się w postindustrialnych i surowych wnętrzach. Pozostałe rodzaje nadają się do zabudowy. Obudowa kominka sprawia, że idealnie dopasujesz go do aranżacji domu, nadasz mu ciekawy kształt i niepowtarzalny charakter.

Liczba wzorów, rodzajów i sposobów wykończenia kominków wydaje się być nieskończona. W sklepach typu Castorama możesz zaopatrzyć się w nieszablonowe kamienie do zabudowy, wyjątkową cegłę lub płyty. Możesz także kupić najróżniejsze kratki, szyby, akcesoria, pojemniki czy ogrodzenia do biokominka. One nadadzą mu wyjątkowego charakteru i sprawią, że będzie jeszcze bardziej ozdobny. Chociaż opinie na temat biokominków są podzielone, większość z nich jest zdecydowanie pozytywna, a użytkownicy twierdzą, że wieczorne chwile przy wesoło tańczącym ogniu stają się ulubioną formą relaksu.