Biokominek

Biokominek to doskonała alternatywa wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zainstalowanie tradycyjnego kominka, opalanego drewnem lub węglem. Paliwo w tym wypadku to płynny żel, dzięki któremu możliwe jest stworzenie wyjątkowego klimatu w domu bez dymu, sadzy i konieczności uporczywego sprzątania. Świetnie nadaje się przede wszystkim do mieszkań, ale coraz częściej jest instalowany także w domach jednorodzinnych. Ponadto stanowi bardzo ekologiczne rozwiązanie, będące dobrym źródłem ciepła.
Cennik kominków różnego rodzaju oraz ich montażu 2018
Cennik kominków różnego rodzaju oraz ich montażu 2018
Co wybrać: kominek otwarty czy z wkładem?
Co wybrać: kominek otwarty czy z wkładem?
Jak działa biokominek? Czy sprawdzi się w salonie?
Jak działa biokominek? Czy sprawdzi się w salonie?
Biokominek w Twoim domu - co musisz wiedzieć?
Biokominek w Twoim domu - co musisz wiedzieć?

Biokominek w domu – co musisz o nim wiedzieć?

Biokominek to świetne rozwiązanie nie tylko dla miłośników podejścia eko. Montuje się go w miejscach, w których nie można pozwolić sobie na standardowe kominki ze względu na małą przestrzeń lub w salonie, w którym nie ma komina dymnego. Nadaje się do ustawienia wszędzie, a na dodatek pasuje do każdego stylu i aranżacji.

Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Kominek na biopaliwo ma prawdziwy, żywy płomień, możesz ogrzać się w jego cieple i spędzić bardzo mile czas. Jednocześnie jednak jego zamontowanie nie wiąże się z dymem ani popiołem. Nie spala się w nim drewna, brykietu czy węgla, które pozostawiają brudzące sadze, lecz żelowe lub płynne paliwo eko. To także sprawia, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, które nie przyczynia się do zwiększania smogu miejskiego. Kominek tego rodzaju łatwiej można utrzymać w czystości. Nie musisz wynosić popiołu i oczyszczać szyby czy kratki z sadzy.

Warto pamiętać także, że biokominki są dodatkowym źródłem ciepła. Opinie na ten temat są podzielone, ponieważ kominki mają małą moc grzewczą. Raczej nie powinno się ich traktować jak podstawowego ogrzewania, jednak zawsze nieco zmniejszają zużycie paliwa stałego w kotłach grzewczych.

Biokominki mają także wiele wad, a jedną z nich są ceny. Są nieco wyższe niż w przypadku tych standardowych. W zależności od wielkości, poziomu wykonania, rodzaju i użytych materiałów, możesz zapłacić za niego od 5 do 20 tysięcy złotych. Ceny są wyższe, jeśli zdecydujesz się na urządzenie do zabudowy Koszt eksploatacji także jest wyższy, ponieważ koszt paliwa jest znacznie większy. Kominek działa na biopaliwo w formie płynnej lub żelowej i niestety zużywa go dość dużo. Cena biopaliwa wynosi około 30 zł za kanister o objętości 5 litrów. Wyższej ceny możesz spodziewać się w przypadku biopaliwa zapachowego. Ten rodzaj surowca już się upowszechnił i możesz kupić go w każdym markecie budowlanym (na przykład Castorama).

Narożny czy wolnostojący biokominek?

Jest bardzo wiele rodzajów kominków na biopaliwo. Wyróżniamy na przykład wiszące, które umieszcza się na ścianie. Prezentują się bardzo atrakcyjnie i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Świetnie sprawdzają się każdym salonie, zwłaszcza tym o bardziej nowoczesnym charakterze. Kominek zawieszany na ścianę może być świetnym uzupełnieniem nowoczesnych loftów albo minimalistycznych wnętrz.

Bardzo dużą popularnością cieszy się kominek narożny. Jego największą zaletą jest to, że można wstawić go niemal do każdego pomieszczenia. Jest kompaktowy, a jednocześnie wprowadza do każdego pomieszczenia wyjątkowy nastrój. Ciekawie prezentuje się także wolnostojący biokominek. Jest on najczęściej niezabudowany, świetnie sprawdza się w postindustrialnych i surowych wnętrzach. Pozostałe rodzaje nadają się do zabudowy. Obudowa kominka sprawia, że idealnie dopasujesz go do aranżacji domu, nadasz mu ciekawy kształt i niepowtarzalny charakter.

Liczba wzorów, rodzajów i sposobów wykończenia kominków wydaje się być nieskończona. W sklepach typu Castorama możesz zaopatrzyć się w nieszablonowe kamienie do zabudowy, wyjątkową cegłę lub płyty. Możesz także kupić najróżniejsze kratki, szyby, akcesoria, pojemniki czy ogrodzenia do biokominka. One nadadzą mu wyjątkowego charakteru i sprawią, że będzie jeszcze bardziej ozdobny. Chociaż opinie na temat biokominków są podzielone, większość z nich jest zdecydowanie pozytywna, a użytkownicy twierdzą, że wieczorne chwile przy wesoło tańczącym ogniu stają się ulubioną formą relaksu.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij