Biokominki - podstawowe informacje

Biokomniki, których inne nazwy to kominki ekologiczne, eko kominki lub kominki bio są specyficznym rodzajem kominków. Biokominek opalany jest biopaliwem, który produkowany jest na bazie etanolu, czyli alkoholu etylowego. Biopaliwo do kominków ekologicznych występuje w postaci płynnej lub w postaci żelowej. Eko kominki na biopaliwo żelowe mogą być ogrzewane przy użyciu gotowych wkładów, mogą także posiadać specjalne palenisko. Wkłady żelowe najczęściej sprzedawane są w puszce. Palenisko uzupełniane jest specjalnym zżelowanym płynem. Kominki na biopaliwo płynne zaopatrzone są w palenisko, które zamontowane jest na stałe i należy je uzupełniać płynnym biopaliwem. W procesie spalania biokominki nie wydzielają dymu oraz zapachu, nie pozostawiają popiołu, bioetanol spala się w 100%. Warto także zwrócić uwagą na to, że biokominki nie posiadają przewodów kominowych. W trakcie procesu spalania biopaliwa w śladowych ilościach wytwarza się dwutlenek węgla i para wodna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o biokominkach.

Biokominki zakupić można są w wielu ciekawych rodzajach. Do najpopularniejszych należą biokominki wolnostojące. Są one zaprojektowane tak, aby można było ustawiać je w dowolnym miejscu. Biokominki wolnostojące można także swobodnie przestawiać. Innym popularnym rozwiązaniem są biokominki wiszące, które można zawiesić na ścianie. Inny rodzaj biokominów to meble z ogniem. Bardzo często spotyka się je jako stoliki jadalniane lub stoliki kawowe. W domach jednorodzinnych spotkać można biokominek portalowy. Często do złudzenia przypomina on tradycyjny kominek na drewno. Biokominek portalowy jest wbudowywany w ścianę.

Biokominki wykonywane są z takich materiałów jak stal, beton, kamień, szkło, a także płyty MDF. Materiał w celach zabezpieczających oraz estetycznych pokrywa się lakierem lub farbą, które są odporne na działanie wysokich temperatur. Dużą popularnością ze względów estetycznych cieszą się biokominki z szybą, przez którą zobaczyć możemy płomień. Biokominek może być obsługiwany ręcznie lub zdalnie przy użyciu pilota służącego do regulacji wielkości płomienia oraz temperatury pomieszczenia. W tym miejscu warto także wspomnieć, że w sprzedaże dostępne są także kominki elektryczne. Wizualnie przypominają one bardzo biokominki, jednak zasilane są prądem, a nie biopaliwami. Sprawdź także ten artykuł z opisem działania biokominka.

Biokominek wolnostojący - zalety, wady, opinie, rodzaje, zastosowanie

Zalety i wady biokominków stojących

Wśród zalet biokominków wolnostojących wymienić należy przede wszystkim ich mobilność oraz możliwość ustawienia w dowolnym budynku i dowolnym pomieszczeniu. Biokominki wolnostojące mogą mieć różne rozmiary od bardzo małych po całkiem spore. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania takiego biokominka do każdego miejsca. W przeciwieństwie do biokominków wiszących, które zaprojektowane są z myślą o wieszaniu na ścianach; biokominków portalowych, które wmontowywane są w ścianę oraz tradycyjnych kominków na drewno możemy do woli eksperymentować z ustawieniem.

Inną zaletą biokominków wolnostojących, podobnie jak innych biokominków, jest to, że nie posiadają one przewodów kominowych, co wiąże się również z ich mobilnością. Zarówno biokominki wolnostojące, jak i inne biokominki to rozwiązanie ekologiczne, nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu oraz gryzącego dymu. Mamy jednak możliwość zastosowania do biokominka wolnostojącego dodatkowych, przyjemnych zapachów. Bardzo dużą zaletą biokominków wolnostojących jest także duża estetyka i bogactwo wyboru wielkości, kształtu, formy, kolororystyki innych aspektów wizualnych. Możemy na przykład spotkać nowoczesne bikominki wolnostojące, w stylu retro, okrągły biokominek, narożny biokominek, czy też biokominek z szybą. Sprawdź także ten artykuł o pomysłach na aranżacje z biokominkiem.

Biokominki wolnostojące, podobnie jak inne biokominki mają także swoje wady. Warto w tym przypadku zwrócić uwagą na to, że wprawdzie nagrzewają one pomieszczenie, w którym się znajdują, nie jest to jednak wystarczająca ilość ciepła, aby w sezonie grzewczym zaspokoić całkowicie zapotrzebowanie na ciepło. Konieczne jest więc uzupełnienie ogrzewania o tradycyjne metody. Innym faktem, który warto tu przytoczyć jest to, że w czasie spalania biopaliwa wytwarzają się śladowe ilości dwutlenku węgla i pary wodnej. Trzeba więc co jakiś czas wietrzyć pomieszczenie, a to z kolei powoduje jego wychładzanie z sezonie zimowym.

Biokominek wolnostojący - ciekawe modele i możliwości aranżacji

Na rynku istnieje bardzo duże bogactwo wyboru biokominków wolnostojących, które dopasować można zarówno do tradycyjnych aranżacji wnętrz, jak i do pomieszczeń w stylu nowoczesnym. W salonie tradycyjnym można z dużym powodzeniem zastosować wolnostojący rogowy biokominek retro. W nowoczesnym salonie bardzo dobrze wyglądać będzie okrągły biokominek w centralnej części tego pomieszczenia.

W sypialni natomiast świetnie wyglądać będą nowoczesne biokominki. Taki wolnostojący biokominek z szybą sprawi, że w sypialni panować będzie bardzo przytulna atmosfera. Tutaj sprawdzić się może także nowoczesny wolnostojący biokominek rogowy.

Ceny i producenci biokominków wolnostojących

Polecane biokominki w atrakcyjnych cenach

Wśród producentów biokominków wolnostojących powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na firmy Globmetal i Kratki. Poza firmami Globmetal i Kratki inni uznani producenci biokominków to między innymi takie firmy jak Komineo, czy Toscana. Cena biokominka wolnostojącego zależy od kilku czynników. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim wielkość biokominka, jego kształt i formę oraz materiał, z jakiego został wykonany. Sprawdź także ten artykuł z odpowiedzią, czy biokominek daje ciepło.

Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że biokominki wolnostojące są raczej tańsze od innych rodzajów biokominków. Mały model biokominka wolnostojącego kosztować może już od ok. 130 zł. Większy biokominek tego rodzaju to cena ok. 260 zł. Natomiast wolnostojący biokominek w dużych rozmiarach wiąże się z wydatkiem nawet 1000 zł.

Biokominki są w ostatnich latach bardzo często wybieraną alternatywą dla tradycyjnych kominków. Wśród nich popularne są zwłaszcza biokominki wolnostojące, które można postawić w dowolnym miejscu i w każdym pomieszczeniu. Mają one zarówno zalety, jak i wady. Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, musimy pamiętać, że biokominki nie dają możliwości całkowitego ogrzania pomieszczeń w sezonie zimowym. Wolnostojące biokominki to nierzadko lepsze rozwiązanie niż biokominki wiszące.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny