Biokominek z szybą

Biokominek z szybą jest bardzo popularną propozycją oferowaną przez wiodących producentów. Jednak nie wszyscy są przekonani, czy rzeczywiście biokominek do zabudowy lub wolnostojący powinien być koniecznie wyposażony w szybę. Istnieją zalety oraz wady tego rozwiązania. Zapoznają się z nimi, na pewno będzie nam łatwiej podjąć decyzję jaki wybrać eko kominek.

Do wyboru mamy zarówno wolnostojący biokominek z szybą, jak i również biokominek do zabudowy również wyposażony w szybę. Zazwyczaj szyba zajmuje tylko pewną wysokość wnęki w konstrukcji metalowej. Chociaż dostępne są również wersje, w których w całości jest zabudowany szybą. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o biokominkach.

Wśród zalet biokominków z szybą wyróżnimy:

  • Ciekawy design – biokominek wiszący z szybą lub przeznaczony pod zabudowę, często prezentuje się niezwykle nowocześnie. Szczególnie jeżeli jest oprawiony w stylową konstrukcję o niebalnalnym kształcie.
  • Ochronę przed poparzeniem – dzieci oraz zwierzęta są lepiej chronione przed poparzeniem. Płomienie w biokominkach często wydają się być całkowicie bezpieczne. Niestety wysoka temperatura ognia może stać się przyczyną poważnych poparzeń.
  • Większą wydajność biopaliwa – wybierając biokominek wiszący z szybą, możemy liczyć na mniejsze zużycie biopaliwa, ponieważ szyba oddziela nieco płomień od reszty pomieszczenia. A może zainteresuje cię także artykuł o kosztach ogrzewania domu kominkiem?

Zastanawiając się nad tym, czy warto zamówić kominek z szybą czy bez, warto sprawdzić słabsze strony biokominków z szybami:

  • Mniejsza efektywność cieplna – szyba chociaż powoduje mniejsze zużycie biopaliwa, to jednak stanowi również spory ogranicznik, jeżeli chodzi o przekazywanie energii cieplnej do pomieszczenia. Dlatego osobom, którym zależy nie tylko na efekcie wizualnym, ale również na ogrzewaniu, rekomendowany będzie biokominek bez szyby.
  • Większe zabrudzenia kominka – biokominek wiszący z szybą będzie bardziej narażony na zabrudzenia. Jednak nie należy mieć tutaj na uwadze typowych zabrudzeń powstających od sadzy jak w przypadku tradycyjnych kominków. Raczej należy liczyć się z odciskami palców pozostającymi na szybie. Sprawdź także artykuł z cennikiem różnych kominków.
Biokominek z szybą lub bez szyby? Każde rozwiązanie ma wiele zalet, ale ma także wady, warto zastanowić się nad tym wcześniej.
Biokominek z szybą czy bez? Porównujemy opinie, zalety i wady obu rozwiązań

Biokominek bez szyby

Patrząc na powyższe cechy, jakie mogą mieć biokominki narożne lub wolnostojące z szybą, łatwiej nam będzie podjąć decyzję jaki wybrać dla siebie model. Biokominek bez szyby wyróżnia się następującymi zaletami:

Polecane biokominki w atrakcyjnych cenach

  • Mniejsza liczba elementów do czyszczenia – biokominek bez szyby jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Jednak, dla wielu osób brak szyby oznacza mniej obowiązków, jeżeli chodzi o czyszczenie eko kominka.
  • Szybsze nagrzewanie pomieszczenia – biokominki narożne lub przeznaczone do zabudowy, które są pozbawione szyby, wyróżniają się większą efektywnością nagrzewania. Pomieszczenie jest w stanie nagrzać się nawet 2-3 razy szybciej w porównaniu do eko kominków z szybą. A może zainteresuje cię także artykuł o kominku wolnostojącym?

Decydując się na biokominki narożne lub innego typu z szybą, należy nastawić się na następujące wady:

Polecane biokominki w atrakcyjnych cenach

  • Większe spalanie biopaliwo – brak szyby oznacza jednocześnie brak odpowiedniej ochrony przed wydzielaniem energii cieplnej. W związku z tym w biokominkach pozbawionych szyby,możemy zauważyć znacznie większe zużycie biopaliwa.
  • Większe ryzyko poparzenia - palenisko w tego typu eko kominkach jest usytuowane nieco niżej niż w biokominkach wyposażonych w szybę. Jednak nadal płomienie wystają poza linię konstrukcji, przez co wciąż istnieje ryzyko poparzenia.

Mając na uwadze wszystkie cechy dwóch typów kominków, na pewno będzie nam łatwiej podjąć decyzję, czy wybierzemy eko kominek z szybą czy bez. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań, a następnie dopasować je do swoich oczekiwań. W ten sposób można liczyć na bardzo udany zakup.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny