Blacha na rąbek stojący - ceny, rodzaje i wszystko inne co musisz wiedzieć
Blacha na rąbek stojący jest jednym z najstarszych stosowanych w budownictwie rozwiązań. Co prawda, nie jest obecnie zbyt często widywana na dachach domów jednorodzinnych, jednak nadaje się na obróbki blacharskie i pokrycia dachów nowoczesnych budynków użyteczności publicznej. Poniżej podpowiemy, co warto wiedzieć o tego typu rozwiązaniu.
Jeśli planujesz budowę lub remont dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym charakteryzuje się blacha na rąbek stojący?
Szybkość montażu i możliwości zastosowania blach na rąbek stojący
Blachy łączone na rąbek stojący charakteryzują się szybkością oraz łatwością montażu. Bez większego problemu można zamontować je na więźbie, bez konieczności tworzenia masywnego deskowania. Dzięki temu montaż blachy na rąbek stojący nie generuje wysokich kosztów inwestycyjnych.
Blacha na rąbek stojący znajduje wszechstronne możliwości zastosowania. Nadaje się zarówno na dachy o prostych, jak i bardziej skomplikowanych kształtach. Szybkość montażu sprawia, że jest chętnie wybierana do pokrycia dachów obiektów sakralnych, budynków objętych ochroną konserwatorską, czy nowoczesnych budowli użyteczności publicznej.
Wybierając blachy łączone na rąbek stojący możemy też wykonać obróbki blacharskie (np. obróbka komina). Dobrej jakości blachy aluminiowe można także z powodzeniem stosować na powierzchniach pionowych. W ten sposób blacha na rąbek stojący staje się elementem wykończenia ścian zewnętrznych. Sprawdź także, jak przebiega budowa dachu krok po kroku.
Grubość blachy na rąbek stojący
Do wykonania blach na rąbek stojący zazwyczaj wykorzystuje się blachy aluminiowe. Ich najmniejsza grubość wynosi 0,5 mm. Tego rodzaju blacha na rąbek stojący jest najbardziej podatna na zmianę kształtu. Możemy to wykorzystać do stworzenia pokryć na dachach o bardziej nieregularnym zarysie.
Dużą popularnością cieszy się również blacha na rąbek stojący o grubości 0,6 oraz 0,7 mm. Zwiększona grubość blachy (np. 0,8 mm) znajduje zastosowanie na dachach o większych wymaganiach wytrzymałościowych.
Wybierając grubość blachy na rąbek stojący, warto pamiętać, że im grubszy arkusz, tym większa żywotność pokrycia dachowego (a jednocześnie wyższe koszty zakupu). Cena blachy na rąbek stojący może być również podyktowana jej kształtem. Dobrej jakości blacha panelowa (np. blachy Ruukki) będzie posiadać niskie przetłoczenia. Ich zadaniem jest wzmocnienie arkusza i zapobieganie efektowni falowania blachy.
Tańsza blacha panelowa może posiadać całkowicie płaską powierzchnię, Jednak wiąże się to z możliwością falowania arkuszy i mniejszą wytrzymałością na odkształcenia. Tutaj znajdziesz aktualny cennik usług dekarskich 2018.
Sztywne poszycie czy membrana dachowa?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, blachy na rąbek stojący zazwyczaj nie wymagają tworzenia sztywnego poszycia dachowego. Jednak podczas wyboru specyfiki poszycia dachowego warto sugerować się wskazówkami producenta blachy. Dzięki temu upewnimy się, że wszystkie elementy dachu będą stanowiły żywotne połączenie.
Blacha na rąbek stojący zazwyczaj zostaje osadzona na poszyciu z membrany dachowej. Jest to lżejsze, tańsze i łatwiejsze w montażu rozwiązanie. Do wykonania poszycia stosuje się membrany wysokoparoprzepuszczalne. Ich montaż przebiega tak samo jak w przypadku wykonania innych pokryć dachowych.
Niektórzy producenci rekomendują montaż blachy na sztywnym deskowaniu. Decydując się na tego typu rozwiązanie pamiętajmy o konieczności montażu elementów separacyjnych pomiędzy blachą, a deskowaniem. Może to być folia bądź membrana.
Blacha panelowa kontra tradycyjna blacha na rąbek stojący
Tradycyjne blachy na rąbek stojący
Niegdyś wykorzystywano blachy ocynkowane, samodzielnie wykonując rąbek stojący. Prace polegały na odpowiednim zaginaniu i łączeniu poszczególnych krawędzi arkuszy. Rąbek stojący jest w tym wypadku tworzony na krawędziach biegnących od okapu, aż do kalenicy. Pozostałe krawędzie poprzeczne, biegnące po połaci dachu łączyło się na rąbek leżący.
Tak przeprowadzony montaż blachy na rąbek stojący sprawiał, że pokrycie dachowe zyskiwało dużą trwałość i szczelność. Niestety prace były dość czasochłonne, co wpływało na wyższe koszty usługi dekarskiej. Wycena dachu wzrastała wraz z nierównościami w kształcie połaci dachowej.
Dziś większą popularnością cieszy się krycie dachów arkuszami blachy z taśmy. Blacha na rąbek stojący dociera na miejsce w postaci gotowej do użycia rolki. Wymaga wykonania sztywnego deskowania, jednak wykończone za jej pomocą pokrycia dachowe sprawiają wrażenie lekkości. Warto także dodać, ze blachy z taśmy zmniejszają ilość poprzecznych połączeń rąbkowych.
Nowoczesna blacha panelowa
Panel dachowy na rąbek stojący jest nowszym, coraz popularniejszym rozwiązaniem. Za jego zastosowaniem przemawia atrakcyjna wycena dachu, a także stosunkowo łatwy montaż (który pozwala ograniczyć koszty usługi dekarskiej).
Blacha panelowa przeważnie powstaje z arkuszy blach ocynkowanych o standardowej grubości od 0,5 do 0,7 mm. Dostępne w ofertach sprzedaży modele (np. blacha Ruukki) posiadają różnorodne barwy i stylistykę wykończenia. Z powodzeniem znajdą zastosowanie zarówno na dachach budynków sakralnych, jak i nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej.
Panel dachowy może być wykończony dekoracyjną powłoką poliestrową. Niektóre modele pokrywa się także powłoką puralu, która daje ciekawy efekt wizualny. Wybór blach w technologii panelowej jest bardzo szeroki.
Wybierając panel dachowy na rąbek stojący, warto zwrócić szczególną uwagę na jego szerokość całkowitą oraz szerokość roboczą. Maksymalna szerokość robocza to innymi słowy realna szerokość, którą uzyskamy po ułożeniu arkuszy. Dla przykładu, panel dachowy o szerokości całkowitej 34,5 cm, może uzyskać szerokość roboczą do 30 cm. Oczywiście w ofertach sprzedaży znajdziemy także blachy na rąbek stojący, których maksymalna szerokość robocza dochodzi do 59 cm.
Blacha na rąbek stojący powinna też posiadać określoną długość. Współczesnym standardem są arkusze (np. blacha Ruukki) o długości 7 m. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy także panel dachowy o długości do 10 m.
Rodzaj pokrycia wpłynie na takie parametry jak wycena dachu, konieczne obróbki blacharskie, obróbka komina i ostateczny efekt wizualny połaci. Dlatego warto wybierać blachy adekwatnie do swoich oczekiwań oraz warunków stawianych budynkowi. Panele dachowe to wybór wart rozważenia, podobnie jak blacha z rąbkiem.
Cena blachy na rąbek stojący i koszty blach trapezowych
Ile zapłacimy za blachy na rąbek stojący?
Cena blachy na rąbek stojący nie musi być zbyt wysoka. Najtańszy panel dachowy kupimy już od kwoty 20 zł/m2. Koszty materiału o lepszej jakości (np. blacha Ruukki) będą nieco wyższe. Cena blachy na rąbek stojący ze średniej półki cenowej rozpoczyna się od kwoty 30 zł/m2. Sprawdź także, jak przedstawiają się ceny pokryć dachowych.
Warto także wspomnieć, że poszczególne modele posiadają różnorodną stylistykę wykończenia. Dzięki temu można dopasować ich walory wizualne do stylistyki budynku. Cena blachy na rąbek stojący w stylu retro zazwyczaj przekracza kwotę 35 zł/m2.
Cena blachy na rąbek stojący może niekiedy przekraczać kwotę 50 zł/m2. Mowa tutaj o najlepszej jakości panelach dachowych. Dobrym przykładem będzie tu Blacha Ruukki Retro Pural Mat, którą nabędziemy za ok. 50 zł/m2. Tego typu model blach nie wymaga tworzenia pełnego deskowania. Dlatego cena blachy na rąbek stojący może być w pewnym stopniu zrekompensowana przez możliwość stworzenia tańszego poszycia dachowego.
Sprawdź także aktualny cennik obróbek blacharskich dla całej Polski.
A może blachy trapezowe?
Blachy trapezowe zyskały dużą popularność i są chętnie wybierane na dachy domów jednorodzinnych. Bez wątpienia jest to lekkie pokrycie dachowe o różnorodnych możliwościach zastosowania.
Dobrze dobrane blachy trapezowe mogą efektownie zdobić budynek i zabezpieczać go przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Co więcej, blachy trapezowe nadają się na obróbki blacharskie i nie generują zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych.
Lekkie pokrycie z blachy trapezowej okazuje się jednym z najtańszych rozwiązań. Ceny tańszych blach trapezowych mogą być nawet niższe niż cena blachy na rąbek stojący. Minimalna kwota za blachy trapezowe wynosi 20 zł/m2. Lepszej jakości produkty (np. blacha Ruukki) wygenerują koszty powyżej 30 zł/m2.
Atrakcyjna wycena dachu w technologii blach trapezowych jest atutem, który warto rozważyć podczas wyboru pokrycia.