Blacha perforowana - kilka słów o ciekawej blasze z otworami

Blacha perforowana znana jest również przez wiele osób jako blacha otworowana, siatka perforowana, czy blacha ażurowa. Ten produkt może być używany w naprawdę wielu nawet i zaskakujących zastosowaniach, lecz tym zajmiemy się później. W pierwszej kolejności zajmijmy się jednak tym, jaka jest charakterystyka tych blach ażurowych.

Otóż blacha perforowana jest arkuszem blachy z otworami, które tworzą regularny wzór perforacji. Wzory perforacji zależą od bardzo wielu elementów, które wpływają nie tylko na ich wygląd, ale także na to, jakie właściwości wykazują. Zapamiętajmy jednak fakt, że wzory perforacji o wyższym procencie prześwitu są wtedy, gdy średnica oczek jest duża, a dodatkowo odległość między poszczególnymi otworami jest mała.

Decydując się na typ siatki perforowanej, możemy mieć pewność, że będzie ona bardzo odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także bardzo wytrzymała. To właśnie dlatego opinie na temat blach dziurkowanych są tak dobre. Ogromną zaletą jest również to, że w dowolny sposób możemy łączyć sobie różne blachy, a także swobodnie je docinać i obrabiać do takich form, jakie najbardziej potrzebujemy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze blachy na dach?

Blacha otworowana i jej zastosowanie

Blacha stalowa perforowana, blacha aluminiowa z otworami, czy też blacha perforowana ocynkowana i nierdzewna, są ozdobnymi blachami, które na swój temat zyskują pozytywne opinie, głównie ze względu na swoją wytrzymałość, ale także przez to, że możliwości ich zastosowania są bardzo różnorodne.

Zastosowanie siatki perforowanej jest szerokie i może być ona użyta w naszym domu, w warsztacie, ale również i w ogrodzie. Aluminiowe, ocynkowane lub wykonane ze stali nierdzewnej blachy są przeznaczone do robót konstrukcyjnych. Doskonale sprawdzą się one jako ozdobne wykończenie wnętrz i elewacji oraz bardzo dekoracyjny element wnętrz, szczególnie w stylu industrialnym.

Ocynkowana blacha stalowa perforowana będzie także odpowiednim dźwiękoszczelnym materiałem do obudowania hal różnego typu. Z blachy wykonanej przede wszystkim z otworów uzyskamy niebanalne i ozdobne pokrycie podłóg, sufitów i ścian. Dodatkowo przy wystroju wnętrz możemy użyć takie blachy aluminiowe z otworami lub blachy stalowe perforowane jako podwieszane sufity, z czego bardzo często korzysta przemysł wnętrzarski. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem pokryć dachowych.

Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie siatki zgrzewanej ze stali nierdzewnej lub tej, która jest aluminiowa w ogrodzie lub po prostu na zewnątrz budynku, można ją użyć do wyznaczenia ścieżki. Wielokrotnie wykorzystywana bywa ona również do schodów jako materiał budowlany. Co więcej, siatki zgrzewane wykorzystywane są do tworzenia osłon i balustrad na naszych tarasach i balkonach, a także jako ogrodzenie w naszym ogrodzie lub nawet oprawa oświetleniowa.

Blacha perforowana lub blacha otworowana na tle nieba oraz cena blachy perforowanej z otworami i jej zastosowanie
Blacha perforowana - rodzaje, zastosowanie, cena, opinie, porady zakupowe

Blacha aluminiowa z otworami, ale również i ta stalowa, ma zdecydowanie więcej zastosowań. Jednym z nich jest zabezpieczenie różnych części ruchomych w maszynach i urządzeniach osłony grzejników. Oprócz tego te siatki zgrzewane mają zdolność filtracji, dzięki czemu nadają się do oczyszczania, filtracji i suszenia nasion, ziaren, kamieni i innych surowców. Zdolność filtracji wykorzystywana jest przez przemysły farmaceutyczne, rolno-spożywcze oraz chemiczne. Pamiętajmy jednak, że na zdolność filtracji duży wpływ ma wzór perforacji, a zwłaszcza procent prześwitu i wielkość otworów.

Farby i akcesoria dachowe - sprawdź promocje

Jaka jest cena za blachy dziurkowane oraz jakie rodzaje są dostępne w sprzedaży

Wiele sklepów budowlanych zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, oferuje nam zakup różnego typu blach perforowanych. Ceny tych blach różnią się między sobą, dlatego musimy dokładnie określić, który rodzaj blach otworowanych nas najbardziej interesuje. Przy wyborze pomoże nam również obeznanie się w rodzajach blach perforowanych lub ewentualna konsultacja z osobą doświadczoną w tej dziedzinie. Sprawdź także ten artykuł z cenami blachy trapezowej.

Przy wyborze powinniśmy określić, do czego będzie stosowana nasza blacha perforowana. Według tego powinniśmy odpowiednio dobierać rodzaj. Pamiętajmy jednak, że rodzaj jest w dużej mierze zależny od ceny, która różni się także pod względem tego, jaki rozmiar blachy wybieramy, a także gdzie mamy zamiar kupić ten produkt i od jakiego producenta. Przykładowo popularna blacha o standardowych wymiarach 100 × 100 cm to koszt około 100-110 zł.

Blacha perforowana dostępna jest do zakupu w różnych typach. W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, że na rynku dostępne są zarówno blachy stalowe perforowane, jak i blachy aluminiowe z otworami. Wiele z nich jest dodatkowo ocynkowanych, dzięki czemu zyskujemy dodatkową odporność na czynniki zewnętrzne. Wybór materiału, z którego wykonana ma być blacha otworowana zależy tylko i wyłącznie od nas, naszych upodobań, wymagań oraz tego, do jakich celów ma być ona wykorzystana.

Warto też wspomnieć o tym, że układy otworów są określonym sposobem ułożenia otworów względem siebie, czyli inaczej mówiąc wzorem perforacji. Blachy perforowane posiadają kilka najpopularniejszych wzorów perforacji, a są nimi między innymi: mijany układ otworów okrągłych (RV) 60o, prosty układ otworów okrągłych (RG) 90o, mijany układ otworów kwadratowych (QD) 45o, a także prosty układ otworów kwadratowych (QG) 90o. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blachach trapezowych.

Blachy perforowane są bardzo przydatnym produktem nie tylko w naszym gospodarstwie domowym, ale także w przestrzeni publicznej. Właśnie tam są one używane do wykładania stopni schodów, ponieważ mają one działanie przeciwpoślizgowe. Po wykorzystaniu tych blach otworowanych na schody, nawet w momencie, gdy będą one mokre, ryzyko na poślizgnięcie się jest minimalne. To właśnie z tych powodów warto przemyśleć zakup blachy perforowanej do swojego domu i użycie jej w sposób dla nas najlepszy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny