Blachy dachówkowe - wady i zalety

Jak każdy materiał przeznaczony na pokrycie dachu, również w przypadku blachy dachówkowej możemy wyróżnić zarówno mocne, jak i też słabsze strony. Wśród najważniejszych zalet wymienimy między innymi:

  • Atrakcyjne ceny - w porównaniu do tradycyjnych dachówek, blacha dostępna jest w dużo niższej cenie. Dotyczy to nie tylko samych arkuszy blachodachówki, ale również dopasowanych do nich akcesoriów dekarskich. Ponadto niższe ceny zauważymy ze strony dekarzy oferujących położenie pokrycia dachowego z blachy.
  • Mały ciężar - maksymalna waga blachodachówki wynosi do 5-6 kilogramów/m2. Podczas gdy dachówka waży średnio od 30 do nawet 60 kilogramów. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o zbudowanie więźby dachowej.
  • Szeroka gama kolorystyczna - wybierając blachy dachowe mamy do czynienia z różnymi kolorami i przetłoczeniami, a także powłokami matowymi, połyskowymi, jak i również z różnymi posypkami.
  • Łatwy montaż - blachy dachówkowe są produkowane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu zazwyczaj długość arkuszy odpowiada długościom połaci dachowych. Sam montaż wymaga zastosowania wkrętów farmerskich, których zużycie wynosi od 8 do 10 sztuk na każdy metr kwadratowy.

Blacha podobna do dachówki niestety posiada również dwie główne wady. Do nich zalicza się mocne nagrzewanie się od promieni słonecznych. W związku z tym na poddaszu w sezonie letnim zazwyczaj jest duszno i gorąco. Ponadto tego typu materiały wykończeniowe nie posiadają izolacji akustycznej. W związku z tym opady deszczu lub gradu są bardzo mocno odczuwalne w postaci hałasu. Dlatego zaleca się, aby blachodachówka znajdowała zastosowanie jednak przy poddaszach nieużytkowych. W innym przypadku dobrze jest zadbać o odpowiednią izolację akustyczną oraz termiczną poddasza.

Blachodachówka i inne materiały na dach

Blachy dachówkowe nie stanowią tylko jednego rodzaju materiału wykonanego z blachy. Oprócz niej należy wymienić również blachę trapezową. Tego typu materiały znajdują zastosowanie przede wszystkim w wykończeniu pokryć dachowych budynków gospodarczych, garaży, czy też hal przemysłowych. Blacha trapezowa stanowi również tańszą alternatywę dla blachodachówki. Należy mieć na uwadze, że jest to materiał z przetłoczeniami w formie trapezu. Stąd wzięła się nazwa tego pokrycia dachowego.

Blacha trapezowa produkowana jest w przetłoczeniach o różnej wysokości, które wahają się już od 6 mm i sięgają do nawet 20 cm. Dobierana blacha trapezowa pod względem wysokości przetłoczenia, musi być dostosowana do kąta nachylenia oraz długości połaci dachowej. Im większy kąt nachylenia, a także dłuższy dach, tym przetłoczenie blachy trapezowej powinno być wyższe. W innym przypadku będziemy mieli do czynienia z przelewaniem się zbierającej się wody. Natomiast odpowiednia wysokość trapezu pozwoli na efektywne odprowadzanie deszczówki do systemu rynnowego.

Farby i akcesoria dachowe - sprawdź promocje

Dekarz układający blachę dachówkową na dachu domu jednorodzinnego, a także rodzaje, ceny, opinie, producenci, zastosowanie
Blacha dachówkowa krok po kroku, czyli montaż, rodzaje, ceny, opinie użytkowników, producenci oraz modele zasługujące na uwagę

Oprócz blachodachówki oraz blachy trapezowej mamy jeszcze do wyboru takie materiały na pokrycie dachu z blachy jak:

  • Blacha płaska - jest to rodzaj blachodachówki panelowej, której przetłoczenia występują w formie kwadratów. Są to blachy dachowe, które znajdują zastosowanie przy nowoczesnych projektach. Wysokość przetłoczenia nie przekracza kilku milimetrów.
  • Blacha na rąbek stojący - tradycyjne blachy dachowe, które początkowo były wykonywane z blachy płaskiej. Obecnie producenci oferują gotowe pokrycie dachu z przetłoczeniem na rąbek stojący.
  • Blacha karpiówka - nowością w ostatnim czasie są blachy dachowe imitujące tradycyjną dachówkę karpiówkę. W porównaniu do dachówki tego typu blachodachówka jest nie tylko kilkukrotnie tańsza, ale jednocześnie o wiele lżejsza.

Pokrycie dachu blachodachówką - ceny i opinie

Blachy dachowe to wyjątkowo trwały oraz korzystny cenowo materiał. Dobrze jest jednak wcześniej zorientować się, ile dokładnie zapłacimy za konkretny model blachodachówki lub blachy trapezowej. Należy pamiętać o tym, aby jednak nie oszczędzać na pokryciu dachowym, tylko zwrócić uwagę na jej jak najwyższą jakość. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem blachodachówki.

Przykładowe ceny i opinie blach dachówkowych popularnych producentów

Nazwa produktu

Ceny

Blachodachówka Alfa New Plus, różne kolory

Ceny od 23,99 zł/m2 - bardzo dobre opinie

Pokrycie dachu Iryd modułowy Purmax Pruszyński, różne kolory

19,54 zł - bardzo dobre opinie

Pokrycie dachu płaska blachodachówka Tysenia

18,10 zł

Blacha trapezowa T-35, różne kolory

22,02 zł

Kominek wentylacyjny 125 do blachy trapezowej T-18

87,00 zł

Blachdom blachodachówka Amalfi 350 Poliester Standard gr. 0,50 mm, różne kolory

26,19 zł

Blachdom Blachodachówka Perła Greencoat Purex SSAB

32,14 zł

Blachdom Blachodachówka Korona Granite Quartz

30,20 zł

Blachodachówka modułowa Venecja D-Matt grafit

33,45 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny