Bojlery - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe

Bojler na wodę to niezwykle ważne urządzenie występujące w niemal każdym domu. Jego zadaniem jest przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Dzięki niemu możemy, więc wykąpać się lub pozmywać naczynia. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać jak ważne w codziennym życiu są to czynności. W tym artykule rozwijamy temat wskazując, w jakich wersjach występuje bojler na wodę. Sprawdzamy, jaka jest ich cena i popularni producenci.

Podgrzewacza wody przystosowany do c.o. – pojemnościowy i przepływowy podgrzewacz wody

Bojler na wodę to nic innego jak urządzenie do podgrzewania wody użytkowej. W skrócie określa się go, jako c.w.u. Podgrzewacz jest istotnym elementem domowej instalacji wodnej. Najczęściej montuje się go w łazienkach lub bezpośrednio przy kotłach do c.o. Bojler na wodę występuje w trzech podstawowych odmianach różniących się sposobem działania. Do pierwszej grupy zaliczymy przepływowy podgrzewacz wody. Do drugiej pojemnościowy pogrzewacz wody. Trzecia odmiana to tak zwany zasobnik c.w.u.

Przepływowy podgrzewacz wody nie jest bojlerem w pełnym znaczeniu tego słowa. Nie posiada, bowiem zbiornika na wodę. Jednakże jest bardzo popularnym urządzeniem występującym w wersji gazowej i elektrycznej. Dzieli się też na urządzenia jednopunktowe i wielopunktowe. Pierwsze z wymienionych podgrzewają wodę w tylko jednym punkcie poboru. Tym samym definicji wielopunktowych nie trzeba już podawać. Przepływowy podgrzewacz wody dla jednego kranu kupimy za około 100-150 zł. Cena wersji wielopunktowych to około 400-700 zł, choć oczywiście znajdziemy jeszcze droższe egzemplarze. Popularni producenci to Junkers, Termet czy Bosch.

Przepływowy podgrzewacz wody już za nami, czas na wersję pojemnościową. Jest to już właściwy bojler na wodę. Jego podstawowym elementem jest pojemny zbiornik. Wyposaża się go w wyjścia do instalacji rurowych odprowadzających ciepłą wodę. Podgrzewacze tego typu są też połączone z systemem podgrzewania i zaworem bezpieczeństwa. Warto też dodać, że cieszą się ogromną popularnością. Między innymi, dlatego, że występują w kilku odmianach. Poniżej opisujemy najciekawsze i sprawdzone urządzenia do podgrzewania wody. Takie jak bojler dwupłaszczowy czy z wężownicą.

Dwupłaszczowy podgrzewacz wody i bojler z wężownicą – bojlery Galmet i nie tylko

Bojler dwupłaszczowy służy do podgrzewania wody, ale też do jej magazynowania. W związku z tym ma większe rozmiary od urządzenia przepływowego. Z uwagi na budowę, jego ważnym elementem jest przyłącze do c.o. Wymiennik c.w.u. zbudowany jest z karbowanego zbiornika wspomaganego przez specjalny płaszcz. To w nim krąży woda pochodząca z centralnego ogrzewania. I właśnie ta ciecz ogrzewa wodę znajdującą się w zbiorniku. Bojler dwupłaszczowy składa się też z takich elementów jak instalacja odbioru ciepłej wody, zasilanie zimnej wody. Ważne jest też odpowietrzenie do c.o.

Bojler dwupłaszczowy występuję w dwóch wersjach, poziomej i pionowej. Pierwsza z nich to wiszące urządzenie do podgrzewania wody. W wielu wypadkach jest wyposażone w elektryczną grzałkę. Odmiany pionowe zazwyczaj są stojące, choć pojawiają się wersje wiszące, mające stosunkowo niewielką pojemność. Warto wiedzieć, że pionowy bojler, dwupłaszczowy może mieć dwa zewnętrzne płaszcze. Jeden jest zasilany przez kocioł c.o. a drugi będzie wykorzystywał energię solarną. Jaka jest cena tych urządzeń? Poziome bojlery Galmet kosztują od około 630 do 840 zł w zależności od pojemności. Waha się ona od 80 do 140 litrów. Bojler stojący firmy Ermet będzie kosztował około 830 zł.

Teraz czas na kolejne urządzenie do podgrzewania wody a jest nim bojler z wężownicą. Zazwyczaj powstaje ze stali nierdzewnej, emaliowanej lub też żywicowanej. Urządzenia tego typu również dzielą się na pionowe i poziome. Działają na podobnej zasadzie jak dwupłaszczowy podgrzewacz wody. Wężownica umożliwia podłączenie do urządzenia dodatkowego źródła ciepła. Do c.o. możemy dodać zasilanie solarne. Pionowy bojler z wężownicą może mieć pojemność od 100 do 500 litrów. Wersje poziome zazwyczaj są mniejsze. Ich standardowa pojemność wynosi 100-140 litrów.

Bojler z wężownicą jest wydajnym rozwiązaniem, przez co tak lubianym przez klientów. Nie bez znaczenia jest też atrakcyjna cena. Dla przykładu, poziome bojlery Galmet z podwójną wężownicą i pojemnością 140 litrów kosztują około 550-600 zł. Również poziomy bojler z wężownicą Lemet w piance o pojemności 100 litrów kosztuje około 630 zł. Jeśli chodzi o wersje pionowe to za nie zapłacimy więcej. Ceny rozpoczynają się powyżej 1100-1200 zł. Tu również możemy liczyć na bojlery Galmet. Za podgrzewacz wody o pojemności 200 litrów zapłacimy około 1600 zł. Inne popularne firmy produkujące pionowe podgrzewacze z wężownicą to Lemet, Biawar, Joule.

Bojler elektryczny i bojler gazowy

Bojler elektryczny występuję też pod nazwą elektrycznego podgrzewacza wody lub term elektrycznych. Wszystkie te określenia odnoszą się do urządzenia, w którym elementem grzewczym jest jedna lub kilka grzałek elektrycznych. Zastosowanie takiego rozwiązania daje użytkownikowi możliwość regulowania mocy. Duży bojler elektryczny z kilkoma grzałkami musi być podłączony do instalacji trójfazowej. Mniejsze podgrzewacze z grzałkami o mocy 6 kW działają z instalacjami jednofazowymi. Warto wiedzieć, że podgrzewacze dwupłaszczowe również występują w wersjach elektrycznych. Podobnie jak urządzenia z wężownicą.

Bojler elektryczny może być poziomy i pionowy a także stojący i wiszący. Istnieją też oczywiście inne kryteria podziału. Podgrzewacze różnią się budową, materiałami, z jakich powstały a także rodzajem izolacji termicznej. Bojler elektryczny dobrej jakości o pojemności 80 litrów kupimy za około 350-400 zł. Równie ciekawym sprzętem jest bojler gazowy. Wykorzystuje się go w blokach, domach i kamienicach ze stałym podłączeniem do sieci gazowej. Ze względu na sposób ogrzewania wody, bojler gazowy występuje w wersji przepływowej i pojemnościowej.

Bojler gazowy podgrzewa wodę dzięki spalaniu płynnej postaci gazu. Płomień zapalający może pojawiać się w momencie odkręcania ciepłej wody. W ten sposób bojler zużywa mniej paliwa. Innym wariantem jest to, że płomień pali się cały czas. W tym wypadu zużywa się więcej paliwa, lecz szybciej uzyskujemy ciepłą wodę. Jeśli chodzi o producentów to z pewnością wiele osób ma w mieszkaniu bojler gazowy firmy Junkers. Inne popularne marki to Termet i Villant. Cena w dużej mierze zależy od mocy piecyka. Za dobre podgrzewacze wymienionych marek zapłacimy około 1200 zł.

Bojler dwufunkcyjny to ciekawe rozwiązanie

Bojler dwufunkcyjny łączy w sobie cechy podgrzewacza wody i pieca centralnego ogrzewania. Jest wyposażony w przepływowy wymiennik c.w.u. W ten sposób podczas pracy, bojler dwufunkcyjny wytwarza ciepło w instalacji gazowej i podgrzewa wodę użytkową. To urządzenie najlepiej się spisuje w niewielkich budynkach jednorodzinnych. To, dlatego, że spełnianie dwóch funkcji mocno odbija się na wydajności. Bojler dwufunkcyjny występuje w wersjach z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Na koniec pozostały ceny. Za najtańsze urządzenia odznaczające się dobrą jakością zapłacimy 2000-2800 zł. Natomiast bojler dwufunkcyjny renomowanej firmy Villant kosztuje około 5500 zł.