Bojler elektryczny z wężownicą

Bojler pionowy

Bojlery tego rodzaju w większości są stojące. Owszem, na rynku istnieją także wiszące zasobniki, jednak pojemność tych urządzeń jest dość ograniczona. Ze względu na budowę zasobnika można podzielić go na:

  • pionowy dwupłaszczowy (z jedną wężownicą spiralną bądź ewentualnie z podwójną wężownicą),
  • kombinowany – w nim woda nagrzewa się wolno, ponieważ jeden zbiornik zanurzony jest w drugim,
  • bez wężownicy.

Nas interesować jednak będzie bojler z wężownicą. Zazwyczaj wykonany jest on ze stali emaliowanej, żywicowanej bądź w całości (lub częściowo) ze stali nierdzewnej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bojlerach.

Zalety i zastosowanie bojlerów pionowych

Bojlery te wykorzystują płaszcz obiegu centralnego ogrzewania, aby ogrzać wodę użytkową znajdującą się w środku zbiornika. Urządzenia z wężownicą spiralną dodatkowo wyróżniają się tym, że można do nich podłączyć dwa różne źródła ciepła – jak chociażby układ solarny.

Dzięki dość szerokiemu wachlarzowi możliwości, bojler pionowy można dobrać do indywidualnych potrzeb. Pojemność urządzeń zazwyczaj wynosi od 100 do 500 l. W większości z nich może zostać zainstalowana grzałka do bojlera. Oczywiście świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z układu solarnego – dzięki niemu zaoszczędzić można latem sporo… pieniędzy!

Polecane podgrzewacze do wody - sprawdź to

Bojler z wężownicą pionowy – popularne produkty

Biawar Mega 100 l

Lemet 140 l

Drażice OKC NTR 160 BP

Joule Cyclone 125 l ER B

Kospel SW Inox

Pojemność bojlera

100 l

140 l

148 l

125 l

125 l

Moc wężownicy

14 kW

20,2 kW

32 kW

15,2 kW

41 kW

Max. ciśnienie wężownicy

16 bar

6 bar

110 bar

6 bar

6 bar

Rodzaj wykonania

Tworzywo sztuczne

Skay

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna

Cena

ok. 1200 zł

ok. 1240 zł

ok. 2350 zł

ok. 2450 zł

ok. 2670 zł

Bojlery poziome – zastosowanie i opinie

Charakterystyka bojlerów poziomych

W przypadku tego rodzaju bojlerów również istnieje dużo możliwości, jeżeli chodzi o wymienniki. Wyróżnia się:

- wymienniki na podkowę (z podwójną wężownicą lub pojedynczą),
- wymienniki dwupłaszczowe.

Jeżeli chodzi o wymienniki na podkowę, to one wypełnione są wodą kotłową – oczywiście takiej wody pod żadnym pozorem nie można spożywać! Jest to konstrukcja dość przestarzała, dlatego już rzadko można ją spotkać w polskich domach. Warto pamiętać, aby wężownica do bojlera była pojedyncza – tym sposobem odseparować bowiem można wodę kotłową od użytkowej. Minusem ich jest jednak dość niewielka… powierzchnia wymiany ciepła. Bojler elektryczny z wężownicą podwójną ma tę powierzchnię zdecydowanie większą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerach elektrycznych?

Gdy jednak okazuje się ona nadal zbyt mała, należy użyć zasobników dwupłaszczowych – w nich występuje zewnętrzny płaszcz wypełniony wodą kotłową. Bojler z wężownicą całą swoją powierzchnią ogrzewa w nich wewnętrzny płaszcz, gdzie znajduje się woda użytkowa.

Co jeszcze warto wiedzieć o bojlerach poziomych?

Bojlery poziome występują w kilku wersjach. Zazwyczaj wykonane są ze stali, cynku, pokryte żywicą, ale też emaliowane i ze stali nierdzewnej. Najbardziej popularnymi z nich są jednak te emaliowane – najczęściej jest to emalia ceramiczna. Podobnie jak w pionowych, grzałka do bojlera również może zostać tu podłączona. W bojlerach poziomych anodę magnezową należy wymieniać regularnie – co rok.

Jeżeli chcesz zniwelować konieczność wymieniania anody magnezowej, możesz zdecydować się na bojler z wężownicą pokryty żywicą. Są nieco droższe od pozostałych, ale ta inwestycja na pewno szybko się zwróci. Najdroższe i tak pozostają bojlery wykonane ze stali nierdzewnej – one posiadają jednak wysoką jakość wykonania i… długi okres gwarancji. Chociażby dlatego warto jest rozważyć kupno takiego zasobnika. Zwłaszcza, że na pewno posłuży przez następne kilka lat! Sprawdź także ten artykuł o bojlerze dwupłaszczowym.

Bojler z wężownicą poziomy – popularne produkty

Taurus OGN 80

Lemet w piance 100 l

Ermet w piance 140

Termica W2P 120

Pojemność bojlera

80 l

100 l

140 l

120 l

Moc wężownicy

14 kW

15 kW

31 kW

22 kW

Max. ciśnienie wężownicy

32 bar

6 bar

6 bar

6 bar

Rodzaj wykonania

Emalia ceramiczna

Emalia ceramiczna

Żywicowany

Stal nierdzewna

Cena

ok. 900 zł

ok. 630 zł

ok. 770 zł

ok. 2000 zł

Czym kierować się przy wyborze bojlera?

Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek bojler z wężownicą koniecznie oblicz, jakie posiadasz zapotrzebowanie na ciepłą wodę. W tym celu weź pod uwagę:

  • liczbę osób,
  • ilość punktów czerpalnych,
  • przyzwyczajenia osób używających wodę.

Dla ogólnego komfortu korzystania z ciepłej wody decydujące znaczenie będzie miała wielkość zakupionego bojlera. Tylko prawidłowo dobrany zbiornik pozwoli na otrzymanie wymaganej ilości ciepłej wody o odpowiadającej temperaturze! Do budynków jednorodzinnych najlepiej jest kupować bojlery o pojemności od 120 l wzwyż – zaś do mniejszych mieszkań (np. kawalerek) wystarczy mniejszy zbiornik. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze bojlera gazowego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny