Bonie na elewacji – zastosowanie

Boniowanie elewacji było stosowane już od bardzo dawna. W zależności jednak od czasów inaczej wyglądała cała procedura. Wykonanie bonii polegało na wycinaniu krawędzi kamiennych okładzin czy stosowaniu listew drewnianych, które były oddzielone zaprawą. Większość sposobów nie jest już stosowana, ponieważ nowoczesna elewacja budynku bazują na ścianach dwuwarstwowych z ociepleniem.

Dzięki boniowaniu elewacji uzyskuje się ciekawą dekorację na tynkach zewnętrznych. Aby się o tym przekonać, warto przeglądnąć galerię elewacji domów, które zostały poddane boniowaniu. Obecność tynków boniowanych jako ozdobne wykończenie elewacji podnosi walory estetyczne budynku. Z drugiej jednak strony bonie na elewacji, to nie jest duży wydatek, więc każdy może sobie pozwolić na odrobinę luksusu. Galeria zdjęć elewacji bonowanych dostępna w sieci potwierdza to.

Elewacje domów z boniami mogą zostać ujęte już na etapie projektowania domu. Kreatywni architekci potrafią tak je umieścić na budynkach, aby ulepszyć optycznie proporcje i oddzielić kondygnacje. Bonie w styropianie czy gotowe bonie elewacyjne z powodzeniem mogą zastąpić drogi beton architektoniczny czy nowoczesne płyty elewacyjne.

Boniowanie elewacji budynku – wykonanie

Cała czynność wykonania bonii w styropianie nie jest bardzo skomplikowana. W przypadku najpopularniejszych obecnie ścian dwuwarstwowych wycinanie bonii odbywa się w warstwie izolacji. Pod wpływem wysokiej temperatury styropian można z łatwością naciąć nagrzaną końcówką wybranego narzędzia. Dzięki temu uzyskuje się bonie w styropianie, które będą miały ostre, a zarazem gładkie krawędzie. Innym sposobem jest naklejenie dodatkowych warstw izolacji o niewielkiej grubości.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Bonie w styropianie nie mogą być bardzo głębokie, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na izolację budynku. Zbyt agresywne wycinanie rowków sprawi, że staną się one mostkami cieplnymi i zwiększy się współczynnik przenikania ciepła przez tynki boniowane. Elewacje domów z boniami powinny być wykonane estetycznie i równo. Przygotowaną izolację gruntuje się, a następnie nakłada ostateczny tynk cienkowarstwowy. Aby zachować idealnie równe rowki, należy w trakcie tynkowania zabezpieczyć je taśmą malarską. 

Specjalnie przygotowane profile z wypełnieniami to alternatywa tradycyjnej metody boniowania. Wystarczy zamontować profile, a następnie nałożyć tynk na całą ścianę. Następnie można usunąć wypełnienia i uzyskaną powierzchnię pomalować. Podcinane profile na narożnikach powinny być precyzyjnie wykonane, aby przykładowo oświetlenie elewacji domu nie uwidaczniało niedopracowanych miejsc. Jeśli planujesz zlecić prace elewacyjne, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Bonie na elewacji – ceny oraz pomysły

Boniowanie elewacji to dodatkowa i niestandardowa usługa, dlatego może kosztować więcej niż wykonanie tradycyjnej gładkiej elewacji. Cena robocizny oraz materiałów zależy od rejonu, konkretnej firmy czy oczekiwań inwestora. Najważniejszym elementem do określenia kosztorysu będzie powierzchnia planowanej elewacji z boniami.

Tynki boniowane czy gotowe bonie elewacyjne wymagają zakupu dodatkowych materiałów budowlanych czy potrzebnego sprzętu. Ich koszt należy również wliczyć do szacowania budżetu. Aby zminimalizować koszt wykończenia elewacji można całą czynność wykonać samodzielnie. Nie każdy jednak ma umiejętności budowlane i zdolności manualne, dlatego dla niego rozwiązaniem mogą być bonie elewacyjne.

Galeria wykonanych boni na elewacjach domów jednorodzinnych czy budynków usługowych przedstawia ciekawe rozwiązania oraz jest bazą pomysłów dla przyszłych inwestorów. Boniowanie elewacji może być tylko na jednej ścianie, czy też jedynie na jej części. Dobrze wyglądają również bonie na narożnych częściach budynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny