Charakterystyka bram uchylnych

Jakie są bramy garażowe uchylne?

Brama uchylna zwana jest też bramą płytową. Montuje się ją w ościeżnicy z profili stalowych mocowanych do ścian garażu, dodatkowo usztywniając ramę poziomymi płaskownikami i wypełniając blachą stalową lub drewnem (np. świerk kanadyjski, sekwoja, sosna kanadyjska). Bramy garażowe uchylne są obecnie jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań. Również dlatego, że producenci oferują różne kolory i wzory bram uchylnych (np. kasetony, jodełka). Co więcej, jeżeli użytkownik nie jest zainteresowany standardowym produktem, na przykład przez niestandardowe wymiary, zawsze może zamówić drzwi garażowe uchylne na wymiar, również samodzielnie projektując rodzaj poszycia. Dzięki temu bramy można dopasować do każdego typu elewacji.

Bramy uchylne są połączeniem wysokiej jakości i niezawodności z niską ceną oraz prostym montażem. Ten ostatni czynnik nie jest bez znaczenia, zwłaszcza w przypadku montażu bram garażowych w już istniejących obiektach, gdzie monter jest ograniczony gabarytami garażu i rozmiarami wjazdu. Co więcej, bramy garażowe uchylne można montować w garażach z niskim nadprożem. Wystarczy bowiem, aby miało ono wysokość 10 cm.

Należy natomiast pamiętać, że drzwi garażowe uchylne w tej formie wymagają odpowiedniej ilości miejsca na podjeździe. Do pełnego otwarcia skrzydła samochód musi stać w pewnej odległości od światła drzwi garażowych.

Jak otwiera się brama garażowa uchylna z drzwiami?

Brama uchylna zawsze otwiera się do góry. Mimo iż jest ona masywna i ma swój ciężar, jest łatwa i bezpieczna w obsłudze. Pomagają w tym sprężyny równoważące ciężar bramy. Z kolei jej proste prowadzenie zapewniają szyny i kilkupunktowe zawieszenie skrzydła. Po otwarciu skrzydła bramy uchylnej utrzymuje się ono w bezpiecznej, nieruchomej pozycji. Dzięki sprężynom odciążającym umocowanym w pakietach naciągów, o ile nie zostaną one uszkodzone, brama garażowa uchylna gwałtownie nie opadnie. W zależności od producenta spotykamy się z dwoma rodzajami mechanizmów podnoszących bramy uchylne do góry:

Czy wiesz, że...

Porównując oferty na bramy i ogrodzenia w różnych firmach można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

 • mechanizm nożycowym bez prowadnic — mechanizm nożycowy jest odpowiedzialny za unoszenie i podpieranie skrzydła bramy. Po otwarciu bramy z tym mechanizmem jej skrzydło ustawia się poziomo w stosunku do sufitu i mieści się w świetle otworu, nie wychodząc poza obręb ościeżnicy.
 • prowadnice z górnym i dźwigowym mechanizmem podnoszącym — podczas otwierania górna część bramy przemieszcza się po prowadnicach, a dolna zatacza łuk. Po pełnym otwarciu skrzydło bramy jest w pozycji równoległej do sufitu.

Jednocześnie mogą to być bramy z napędem. Automatyka do bram to zawsze ciekawy dodatek, dzięki któremu brama uchylna zyskuje na komforcie obsługi. Warto pamiętać, że zautomatyzowane bramy uchylne z napędem mogą być masywniejsze niż skrzydła otwierane ręcznie. Obecnie niemal wszystkie bramy są wyposażone w zamontowany pod sufitem siłownik, który pozwala na otwieranie skrzydła z użyciem pilota poprzez napęd. Automatyka do bramy to duży atut, zwłaszcza przy złych warunkach atmosferycznych.

Oczywiście każdą bramę z automatem można otworzyć ręcznie. Może to jednak wymagać użycia dużej siły. Szczególnie wówczas, kiedy umieszczono w nich dodatkowy materiał izolacyjny i jest to brama ocieplana, choć jednolita płyta i tak nie posiada tzw. mostków termicznych, przez które ucieka znaczna ilość ciepła. Ciężar podnosi też automatyka do bram, zestaw ryglujący czy dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające uszkodzeniom skrzydła bramy lub rzeczy znajdujących się w jej zasięgu. Im cięższa brama, tym większą moc musi mieć też automatyka, co podnosi koszty eksploatacji. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bramach garażowych.

Czy warto zainwestować w bramę uchylną?

Wady i zalety bram uchylnych

Każda brama garażowa uchylna — bez drzwi lub z nimi, ocieplana lub nie, z napędem lub bez niego — może być ciekawym wyborem. Jednak jak każda brama również brama uchylna otwierana ku górze ma swoje plusy i minusy.

Zalety bramy uchylnej:

 • łatwy i szybki montaż,
 • pasuje do garażu z niskim nadprożem,
 • dobry stosunek ceny do jakości,
 • możliwość wyboru bramy ocieplanej,
 • bramy ręczne, z napędem lub do późniejszej modyfikacji.
Dwie bramy garażowe uchylne, czyli polecana brama uchylna i cena za drzwi garażowe uchylne
Jakie bramy garażowe uchylne wybrać, czyli brama uchylna, jej cena i porady

Wady bramy uchylnej:

 • wymaga odpowiedniej przestrzeni przed wjazdem (100-150 cm),
 • gorsza szczelność w porównaniu z innymi typami bram,
 • ręczne otwieranie bramy podczas awarii prądu,
 • duży ciężar,
 • wymaga miejsca pod sufitem (z wyjątkiem modeli z mechanizmem nożycowym).

Bramy wjazdowe i napędy - sprawdź!

Jak wybrać bramę garażową uchylną?

Przy wyborze bramy garażowej uchylnej, podobnie jak każdej innej uwagę należy zwrócić na wymiary i osobiste gusta, choćby pod kątem koloru czy rodzaju poszycia. Poza tym wybierając bramę uchylną, warto wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • ocieplenie — bramy uchylne są oferowane w wersji nieocieplonej i ocieplonej, kiedy za materiał ocieplający stosuje się piankę poliuretanową lub polistyren ekstrudowany. Oczywiście brama ocieplona ma wyższe ceny, ale można w ten sposób zrekompensować koszty ogrzewania, zwłaszcza kiedy garaż jest nieocieplony.
 • doświetlenie — poza montażem świetlików, zwłaszcza w wysokich garażach sprawdzą się bramy z przeszkleniami. Z jednej strony nadają one bramie oryginalnego wyglądu, z drugiej natomiast pełnią funkcję praktyczną i służą do doświetlenia garażu. Przeszklenia są wykonane z odpornego na uderzenia akrylu lub poliwęglanu.
 • automatyka — automatyka do bram to o wiele wygodniejsze rozwiązanie od skrzydeł otwieranych i zamykanych ręcznie. Najczęściej to bramy z napędem elektrycznym sterowane łańcuchem lub listwą zębatą poruszającą się po szynie, zasilane napięciem 24 V, z funkcją delikatnego startu i domykania bramy. Optymalnie, kiedy napęd jest sterowany pilotem na fale radiowe, dzięki czemu można sterować bramą bez potrzeby wysiadania z samochodu.


Jaką cenę mają bramy garażowe uchylne?

Cennik bram garażowych uchylnych jest bardzo różny. Cena bramy garażowej uchylnej jest zależna od wielu czynników: producenta, wymiaru, ocieplenia lub nie, napędu lub jego braku, materiału wykonania, dodatkowych drzwi wejściowych w skrzydle itp. Za najtańsze bramy uchylne zapłacić trzeba ok. 800 zł. Wówczas nie jest to brama ocieplana, ale najprostsza brama uchylna bez automatu. Co ważne z punktu widzenia użytkowników kierujących się ceną, jest to produkt tańszy niż brama segmentowa.

Oczywiście warto postawić na bramy od czołowych producentów na rynku, którzy dostarczają kompletny produkt wysokiej jakości, a ich dealerzy często oferują też fachowy montaż. Dodatkowo to również rozbudowana sieć autoryzowanych serwisantów, którzy zajmą się bramą w razie wystąpienia niespodziewanych problemów. Do najlepszych na pewno możemy zaliczyć bramy Wiśniowski czy Hörmann. Obaj producenci oferują trwałe bramy uchylne w szerokiej kolorystyce, również ocieplone, z napędem elektrycznym i ze specjalną fotokomórką, która zatrzymuje bramę, kiedy ktoś znajdzie się w strefie zagrożenia.

Nie ulega więc wątpliwości, że kiedy bramy rozwierne są rozwiązaniem przestarzałym technologicznie i mało wygodnym, brama segmentowa i właśnie brama garażowa uchylna jest dla nich ciekawą alternatywą. To dobry stosunek jakości i funkcjonalności do ceny, choć trzeba pamiętać, że uchylne bramy płytowe wymagają odpowiedniej ilości miejsca na podjeździe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny