Bramy wjazdowe na posesję prywatną – co wziąć pod uwagę?
Bramy wjazdowe na teren firmy zazwyczaj mają przede wszystkim zapewniać ochronę przed złodziejami. Poszukując modelu na posesję prywatną, powinniśmy wziąć pod uwagę również inne aspekty, jak np. wygląd bramy wjazdowej czy sposób jej otwierania. Czym kierować się podczas zakupów?
Przesuwne bramy wjazdowe
Sposób otwierania bramy wjazdowej to jeden z kluczowych elementów wpływających na podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu. Dużym zainteresowaniem cieszą się przesuwne bramy wjazdowe, które są wygodne w użytkowaniu i jednocześnie estetyczne. W tym modelu skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, dzięki czemu po otwarciu na podjeździe mamy więcej miejsca na manewrowanie autem. Przesuwne bramy wjazdowe mogą mieć konstrukcję samonośną – wówczas skrzydło znajduje się kilka centymetrów nad ziemią, co pozwala na jego swobodne przemieszczanie.
Planując montaż tego typu bramy trzeba jednak pamiętać, że w przypadku konstrukcji samonośnej skrzydło musi mieć przeciwwagę, co zwiększa jego całkowitą długość. W praktyce oznacza to, że na przesuwną bramę wjazdową o konstrukcji samonośnej trzeba przewidzieć więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia. Inne rozwiązanie to brama przesuwna poruszająca się po prowadnicach umieszczonych w podłożu. Ten model wymaga nieco więcej pracy podczas montażu, a dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym oczyszczaniu prowadnic z błota, liści czy śniegu, aby skrzydło mogło się po nich swobodnie poruszać.
Przesuwne bramy wjazdowe sprawdzą się przede wszystkim na działkach szerokich, gdzie możliwe jest wygospodarowanie odpowiednio dużej wolnej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia. Najwygodniejsze rozwiązanie to model o konstrukcji samonośnej, jeśli jednak nie mamy aż tyle miejsca na posesji, rozwiązaniem może być brama poruszająca się na prowadnicach, która wymaga mniej przestrzeni.
Rozwierane bramy wjazdowe
Bramy wjazdowe rozwierane to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła, co zapewnia wygodne użytkowanie bramy bez względu na szerokość wjazdu na posesję. Ten model świetnie sprawdzi się na każdej działce niezależnie od jej wymiarów, a zwłaszcza na wąskich posesjach gdzie montaż przesuwnej bramy wjazdowej jest niemożliwy z powodu braku miejsca. Problemem mogą być jednak wzniesienia zaczynające się tuż za ogrodzeniem posesji – wówczas zainstalowanie rozwieranej bramy wjazdowej otwierającej się do środka jest niemożliwe.
Na co zwracać uwagę planując zakup bramy wjazdowej?
Dobrze dobrana brama wjazdowa powinna zapewniać wygodę użytkowania, skutecznie chronić przed wizytami nieproszonych gości, a jednocześnie pasować do ogrodzenia i stylu architektonicznego, w jakim utrzymany jest sam dom. Podczas zakupów warto więc zwracać uwagę na wzornictwo bram wjazdowych, a także na ich jakość. Wykonane z solidnych materiałów modele posłużą dłużej. Dobrej jakości bramy pokrywane są ponadto specjalną farbą zapobiegającą korozji, co również ma istotne znaczenie dla ich trwałości, a dodatkowo wpływa także na estetyczny wygląd.
Czy warto zainwestować w napęd?
Napęd do bram wjazdowych to rozwiązanie wybierane przez wiele osób. Pozwala ono wygodnie otwierać i zamykać skrzydło bez wysiadania z auta, co gwarantuje jeszcze większy komfort użytkowania. Nowoczesne napędy do bram wjazdowych wyposażane są m. in. w funkcję łagodnego startu i zatrzymania, dzięki czemu skrzydło porusza się płynnie i cicho. Oprócz tego brama może automatycznie domykać się po określonym czasie, bądź zatrzymać po napotkaniu na jakąkolwiek przeszkodę.
Rozwiązania tego typu zwiększają bezpieczeństwo użytkowników, a jednocześnie minimalizują ryzyko włamania. Bramy wjazdowe wyposażone w napęd obsługiwane są za pomocą nadajnika, ale można również nimi sterować, korzystając ze specjalnej aplikacji na smartfonie. Ponadto istnieje możliwość podłączenia ich do zewnętrznych systemów Smart Home. Nowoczesne bramy wjazdowe są więc nie tylko solidne i wykonane z najwyższą dbałością o każdy szczegół, ale również bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.
artykuł sponsorowany