Brodziki prysznicowe - czym się kierować przy wyborze

Nieustanny brak czasu i związane z tym ciągłe życie w biegu można dzisiaj śmiało zaliczyć wręcz do chorób cywilizacyjnych. Robimy wszystko, by jak najbardziej ograniczyć czas na codzienne czynności, bardzo często rezygnując nawet z wieczornej kąpieli w wannie na poczet szybkiego prysznica. Tego typu rozwiązania sprawiają, że z roku na rok rośnie popyt na kabiny prysznicowe z brodzikiem.

Wanny kontra brodziki prysznicowe

20 minut tylko dla siebie – czy to tak wiele?

Nie ma nic bardziej odprężającego niż wieczorna kąpiel w wielkiej wannie, wypełnionej niemalże po brzegi ciepłą wodą z dodatkiem ulubionego płynu do kąpieli czy olejków zapachowych. Taka kąpiel nie tylko relaksuje nasze ciało, ale także i umysł. Niektórzy uwielbiają wówczas dodatkowo zagłębić się w ciekawej lekturze, a inni sączyć kieliszek czerwonego wina, słuchając relaksacyjnej muzyki.

Niestety coraz rzadziej mamy czas na taki scenariusz. Dla większości z nas ciężko jest wygospodarować choćby 20 minut na odrobinę relaksu w wannie. Kiedy przychodzi wieczór jedyne, o czym marzymy, to szybki prysznic i odpoczynek w miękkiej pościeli.

Nie dziwmy się zatem, że w niemalże wszystkich programach czy czasopismach poświęconych aranżacji wnętrz, w łazienkach coraz rzadziej już widzimy piękne, stylowe, duże wanny. Ich miejsce najczęściej zastępują, posiadające niewielkie wymiary, brodziki prysznicowe.

Brodziki prysznicowe szturmują polski rynek

W dzisiejszych czasach szybki prysznic stał się dla każdego codziennością. Pozwala niemalże do minimum ograniczyć czas niezbędny na wieczorną czy poranną toaletę. Przeciętny Polak spędza pod prysznicem średnio od 3 do 5 minut.  W porównaniu do kąpieli w wannie jest to spora oszczędność czasu.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem zamiast wanny, to nie tylko ekonomiczne gospodarowanie czasem, ale także i wodą. Średnio w czasie kąpieli w wannie zużywamy blisko 200 -250 litrów wody na osobę – choć tutaj kluczowe są wymiary wanny. Przy czteroosobowej rodzinie jest to już blisko 1000 litrów każdego dnia! Biorąc prysznic, potrzebujemy około 50 litrów na osobę. Daje nam to niemalże pięciokrotnie mniejszą ilość wody, a tym samym sporą oszczędność na rachunkach.

Jednak kabiny prysznicowe z brodzikiem, to nie tylko doskonała oszczędność czasu czy pieniędzy, ale także spore udogodnienie dla aranżacji łazienki – szczególnie tych mających niewielkie wymiary.

Dzisiaj dostępne są na rynku przeróżne brodziki prysznicowe – zarówno brodziki kwadratowe (np. brodzik 80x80), jak i brodziki prostokątne, a nawet bardzo popularne w ostatnich latach brodziki półokrągłe. Pozwalają one niemalże idealnie wkomponować się w każdą, nawet najbardziej kłopotliwą aranżację łazienki.

Ponadto brodziki prysznicowe optymalnie powiększają nie tylko prysznic, ale i całą łazienkę, szczególnie jeśli postawimy na płaski brodzik prysznicowy. Niektóre z nich można tak precyzyjnie wkomponować w cały wystrój łazienki, że są wręcz niezauważalne na pierwszy rzut oka. Pozwala to optycznie powiększyć łazienkę, co w przypadku np. mieszkań w bloku ma ogromne znaczenie.

Rodzaje brodzików prysznicowych, czyli wybieramy kabiny prysznicowe z brodzikiem

Brodziki prostokątne

Na rynku dostępnych jest wiele kabin prysznicowych, do których brodziki prostokątne posiadają różne wymiary (70/80/90x100/120) i głębokość. Szeroki wybór pozwala dobrać brodzik i zaprojektować prysznic względem własnych potrzeb oraz możliwości architektonicznych łazienki.

Duże brodziki prostokątne często swoim wymiarem czy kształtem przypominają tradycyjną wannę. Jednak skomponowane z elegancką, nowoczesną kabiną wygląda po stokroć lepiej niż parawany nawannowe. Brodzik prostokątny to propozycja warta rozważenia.

Głęboki brodzik prysznicowy może zatem być doskonałą alternatywą dla wanny. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Rodzice na pewno docenią zalety szybkiego prysznica, a dzieci możliwość swobodnej kąpieli w brodziku. Taki wybór okazuje się również bardzo dobry, jeśli nie mamy w łazience wystarczająco miejsca na dużą wannę i parawany nawannowe. Wówczas decydujemy się na brodziki prostokątne o niewielkich wymiarach. Wybierając głębokie brodziki prostokątne, powinniśmy zwrócić uwagę na wymiary. Minimalny rozmiar, jaki brodzik powinien osiągać to 80x120 cm. Jest on na tyle niewielki, że zmieści się w każdej łazience, a na tyle duży, że swobodnie wykąpiemy w nim dziecko. Niektórzy producenci oferują kabiny prysznicowe z brodzikiem w wymiarach 90x150 cm (np. z hydromasażem). Takie brodziki prostokątne swoją wielkością przypominają już bardziej wanny prostokątne i wymagają więcej miejsca do ich zamontowania.

Doskonałym rozwiązaniem do małych łazienek jest płaski brodzik prysznicowy. Wygląda nowocześnie i pozwala optycznie powiększyć łazienkę, szczególnie gdy dobierzemy przeszklone kabiny i stelaże podtynkowe. Co więcej, są one również bardzo wygodne w użytkowaniu, jak i łatwe w utrzymaniu czystości. Różne rodzaje brodzików prysznicowych oraz możliwość samodzielnego skomponowania całego prysznica (osobno dobrane kabiny, brodziki czy stelaże podtynkowe) sprawiają, że każdy może mieć u siebie wyjątkową i nietuzinkową aranżację. Prostokątne brodziki wpisują się tutaj idealnie.

W sklepach znajdziemy także różne rodzaje brodzików prysznicowych, które mają zróżnicowaną głębokość. Dostępne wymiary dla brodzików płytkich zaczynają się już od 5 centymetrów wysokości. Warto jednak tutaj zwrócić uwagę, że nie można mylić wysokości z głębokością, gdyż zwykle płaski brodzik prysznicowy montuje się w posadzce. Niektóre modele pozwalają nawet zrównać poziom podłogi z brodzikiem niemalże do zera. Wyjątkiem są tutaj jedynie brodziki prysznicowe ze zintegrowaną zabudową, które „stawia” się na podłodze. A może zainteresuje cię także prysznic bez brodzika?

Brodziki kwadratowe

Brodziki kwadratowe są dzisiaj chyba najchętniej kupowane. Te najpopularniejsze, to brodzik 90x90 cm lub brodzik 80x80 cm, choć producenci oferują również i większe wymiary – np. 100x100 cm. Dobór wielkości brodzika ma ogromny wpływ na późniejszy komfort użytkowania, dlatego warto jest dobrze przemyśleć decyzję o zakupie. Jeśli jego gabaryty nie są wymuszane przez układ czy wymiary łazienki, lepiej postawić na brodzik 90x90. Będzie on wygodniejszy szczególnie w przypadku użytkowników o większej posturze. Coraz częściej jednak projekty domów przewidują przestronne łazienki, gdzie śmiało zmieści się duża wanna i osobny prysznic. Wówczas najczęściej są to brodziki kwadratowe – głównie brodziki 80x80.

Brodziki kwadratowe pozwalają na usytuowanie prysznica w dowolnym miejscu. Jeśli zależy nam na przestrzeni, zwykle decydujemy się na postawienie kabiny w samym rogu. Montując płaski brodzik prysznicowy i szklaną kabinę, zyskujemy prysznic, który powiększy małą łazienkę i nada jej nowoczesnego stylu.

Głęboki brodzik w kwadratowym kształcie raczej nie będzie dobrym wyborem. Szczególnie, jeśli wybierzemy brodzik 80x80. Prysznic swoim wyglądem będzie przypominał szafę, a korzystanie z niego nie będzie zbyt komfortowe. Jeśli zależy nam na głębokim, lepiej wybierać brodziki prostokątne, lub też brodziki półokrągłe. Brodziki kwadratowe najlepiej aranżują się w wersji płytkiej, np. brodzik kwadratowy o wysokości 5 cm.

Brodziki półokrągłe

Brodzik w kształcie ćwiartki koła, to najlepsze rozwiązanie dla pryszniców narożnych. W tym kształcie dostępne są na rynku brodziki prysznicowe głębokie oraz płytkie. Każdy z nich gwarantuje nowoczesne i zarazem funkcjonalne wyposażenie zarówno małej, jak i dużej łazienki. Głęboki brodzik, np. z kabiną z hydromasażem wygląda bardzo nowocześnie i elegancko. Płytki zaś doskonale wkomponuje się w minimalistyczny styl.

Najpłytsze brodziki prysznicowe w tym kształcie dostępne są już od 5 cm, zaś głębokie od 15 do nawet 30 centymetrów głębokości. Te głębsze są więc często wybierane z uwagi na komfort mycia dzieci – szczególnie niemowląt. Dla dorosłych również są wygodne i w przeciwieństwie do kwadratowych, półokrągły brodzik 90x90 cm oferuje znacznie większą przestrzeń użytkową z uwagi na owalny kształt jednego z rogów. W takim prysznicu spokojnie można brać kąpiel we dwoje. Brodzik 80x80 cm w wersji półokrągłej również oferuje więcej przestrzeni, niżeli brodziki kwadratowe.

Najpopularniejsze na rynku brodziki półokrągłe, to te wykonane z akrylu. Brodziki akrylowe mają to do siebie, że są lżejsze od ceramicznych, a zarazem niemalże równie trwałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Należy jednak pamiętać, aby do czyszczenia nie stosować silnie żrących płynów, gdyż może to uszkodzić zewnętrzną powłokę brodzika.

Spośród półokrągłych brodzików wyróżniamy jeszcze asymetryczne brodziki, mające niestandardowe wymiary np. 100x80 cm czy 120x85 cm. Tego typu rozwiązania, zwykle w formie brodzika głębokiego, są idealne dla przestronnej łazienki. Pozwalają one korzystać nie tylko z szybkiego prysznica, ale bardzo często dostępne wraz z kabiną prysznicową z hydromasażem, dają ukojenie po stresującym dniu. Takie asymetryczne brodziki świetnie wypełniają dużą przestrzeń łazienki, nadając jej oryginalności i stylu.

Ile kosztują brodziki prysznicowe - jak rodzaje brodzików prysznicowych wpływają na ich cenę

Ile brodzików, tyle cen. Choć przy jego wyborze nie powinniśmy kierować się tylko jego kosztem, to jednak wielu z nas to robi. Ceny są zależne od wielu aspektów, poczynając od kształtu, głębokości, wymiaru czy materiału, z którego został wykonany, skończywszy na producencie. Najtańsze brodziki dostępne są już od 250 zł (np. półokrągły brodzik 90x90), niemniej jednak w tej cenie nie powinniśmy oczekiwać produktu z wysokiej półki. Jeśli zależy nam na wyjątkowym designie, funkcjonalności oraz wysokiej jakości materiałach, to za tego typu płaski brodzik prysznicowy musimy zapłacić minimum 600-700 zł. A może interesują cię sumaryczne koszty prysznica?

Oczywiście dla wymagających, którym nie podobają się zwykłe, białe brodziki akrylowe, producenci oferują prawdziwe perełki – ultracienkie, szare, a nawet czarne brodziki kwadratowe, półokrągłe oraz prostokątne. Ile kosztuje takie cudo? Sporo ponad 1000 zł. Jednak w tej cenie spokojnie znajdziemy ładne kabiny prysznicowe z brodzikiem, które mimo tradycyjnej, białej barwy mogą świetnie wkomponować się w niejedną aranżację stylowej łazienki.

Na cenę brodzika mają wpływ również jego wymiary. Im większy brodzik, tym wyższa cena. Dobrej jakości, kwadratowy brodzik 80x80 to koszt około 450 zł. W granicach 400-600 złotych znajdziemy funkcjonalny głęboki brodzik ze zintegrowaną zabudową, jak i wygodny, płaski brodzik prysznicowy.

Szeroki wybór, jaki dzisiaj dają nam producenci brodzików prysznicowych, może przyprawić o zawrót głowy. Podczas zakupu warto kierować się głównie jakością. Nie zapominajmy również o podstawowych parametrach, takich jak średnica odpływu, która ma ogromne znaczenie. Nierzadko zapominamy, że średnica odpływu ma wpływ na komfort użytkowania, szczególnie jeśli decydujemy się na płaski brodzik prysznicowy. To od niej zależy bowiem, jak szybko nadmiar wody będzie odprowadzany do kanalizacji i czy nie dojdzie do przelania.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem to świetne rozwiązanie do każdej łazienki, nie tylko do takiej o niewielkiej powierzchni. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, są wygodne, a zastąpienie długotrwałej kąpieli prysznicem to ogromna oszczędność czasu, wody i pieniędzy. Brodziki łazienkowe mają różne kształty, wymiary i stopnie głębokości. Wybór zależy przede wszystkim od przeznaczenia.

Dla osób starczych najlepiej sprawdzają się kabiny z płytkim brodzikiem. Mają one tylko 6 cm wysokości, zatem wejście pod prysznic nie stanowi żadnego problemu. Można zaopatrzyć się w takie ze żłobionym, antypoślizgowym podłożem. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest także natryskowy brodzik. Jest on bardzo niski i nie zajmuje dużo miejsca. Kabiny z płytkim brodzikiem są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu niż te z głębokim brodzikiem. Jednak to też jest opcja warta zastanowienia, zwłaszcza w przypadku młodych rodziców. Kabiny z głębokim brodzikiem bardzo często są wyposażone w siedzisko, dzięki któremu umycie urwisów będzie o wiele łatwiejsze.

Ciekawym rozwiązaniem jest także prysznic bez brodzika lub z brodzikiem podpłytkowym. Takie rozwiązanie jest idealne do nowoczesnej łazienki. Prysznic bez brodzika bardzo dobrze się prezentuje, jest idealny do małej łazienki – nawet niski brodzik zajmuje trochę miejsca. W tym przypadku trochę utrudnione może być utrzymanie go w czystości. Warto także zwrócić uwagę na to, że założone na dnie prysznica i na ścianach płytki powinny być świetnej jakości. Podobnie zresztą jak fuga i klej do płytek. W przeciwnym razie płytki mogą się odklejać lub rozwinie się na nich grzyb.

Brodziki prysznicowe – wymiary i kształty

Brodziki prysznicowe można zamówić w odpowiednim dla siebie kształcie i wymiarze, jednak cena takiego rozwiązania jest o wiele większa. Warto więc wybierać między brodzikami o typowych rozmiarach. Standardowe wymiary brodzików łazienkowych to 90 x 90 cm, 80 x 80 cm lub prostokątny 100 x 80 cm. Rozmiar najczęściej jest oczywiście uzależniony od możliwości architektonicznych łazienki, warto jednak zastanowić się także nad przeznaczeniem prysznica.

Duże, prostokątne brodziki łazienkowe mogą przypominać nieco wannę i w zasadzie można ich używać w ten sposób. Jest to zwłaszcza przydatne w przypadku kąpieli dzieci. Do takiego brodzika można także wstawić wanienkę, by wygodnie wykąpać niemowlę. Mniejszy, niski prysznic jest idealny w niewielkich łazienkach w loftach i mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem mogą mieć różny kształt. Najbardziej popularne kwadratowe czy prostokątne są także najbardziej praktyczne.  Natryskowy brodzik o kwadratowym kształcie świetnie sprawdza się w łazienkach w których jest także wanna. Nie zajmuje dużo miejsca, nie musi być także na tyle duży, by móc w nim wykąpać dziecko. Bardzo popularne są także brodziki prysznicowe o półkolistym kształcie. To idealne prysznice narożne. Są o wiele bardziej komfortowe od kwadratowych – sprawiają wrażenie bardziej przestrzennych, a jednocześnie zajmują mniej miejsca.

Od kształtu i rozmiaru uzależniona jest oczywiście cena. Brodziki półokrągłe są najczęściej nieco droższe niż kwadratowe czy prostokątne. Na koszt wpływa także jakość użytych w produkcji materiałów, funkcjonalność i dodatkowe opcje, jak hydromasaż czy radio. Najtańszy, kwadratowy brodzik można kupić już za 250 zł. Cieniutkie, nowoczesne i wykonane z akrylu prysznice mogą kosztować już ponad 1000 zł.