Budowa domu - porady dla budujących i planujących budowę
Budowa domu krok po kroku
Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w życiu. Z pewnością warto się do niej odpowiednio przygotować, zaznajomić z nowoczesnymi technologiami oraz orientacyjnymi kosztami realizacji.
Przed budową domu zapoznaj się ze specyfiką gruntu oraz poziomem wód gruntowych. Ważnym etapem przygotowań okaże się też wybór projektu budowlanego i wykonanie wstępnego kosztorysu. Na cenę całego przedsięwzięcia z pewnością wpłynie kubatura budynku, jego kształt oraz rodzaj zadaszenia. Nie bez znaczenia okazuje się też obecność lub brak podpiwniczenia. Dlatego przed budową domu warto przeanalizować wszystkie możliwe do wykonania opcje. Wybierzmy najlepsze materiały budowlane pamiętając, iż każdy z nich przynosi indywidualne wady oraz zalety.
Inwestorzy przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego powinni też zwrócić uwagę na istniejące już możliwości technologiczne. Przed budową domu warto zapoznać się z ciekawymi, a czasem wręcz innowacyjnymi metodami budowy. Alternatywne technologie budowy cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wiele z nich wpływa na zmniejszenie kosztów inwestycji. Alternatywne technologie budowy domów wyróżniają się też szybkością realizacji. Dla przykładu, budowa domu w technologii murowanej zajmuje przeważnie dwa lata. Pierwszy rok obejmuje stan surowy otwarty, a następnie stan surowy zamknięty. W drugim roku tworzy się wykończenie pod klucz. Tymczasem alternatywne technologię budowy umożliwiają wykonanie realizacji w zaledwie kilka miesięcy, a czasem nawet w kilka tygodni. Nowoczesne domy szkieletowe czy budynki z prefabrykatów wielkogabarytowych nie wymagają żadnych prac mokrych. Dzięki temu budowa domu może być realizowana nawet w okresie jesienno zimowym. Przed budową domu z pewnością warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom oraz wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Bez względu na wybraną technologię nasza inwestycja przejdzie przez kilka uniwersalnych etapów. Budowa domu zamyka się w czterech najistotniejszych fazach budowlanych, którymi są:
Stan surowy otwarty
Obejmujący wszystkie prace od wykonania fundamentów, przez budowę ścian, stropów i konstrukcji dachowej. Stan surowy otwarty wymaga podjęcia wielu decyzji. Pierwszą okazuje się wybór rodzajów fundamentów. Podczas tworzenia fundamentów wykonuje się też izolacje przeciwwilgociowe, drenaż opaskowy lub odwodnienie liniowe. W późniejszych krokach wybieramy materiały budowlane przeznaczone na ściany. Ważnym wyborem będzie także rodzaj stropu, kształtu dachu oraz materiału pokryciowego.
Stan surowy otwarty jest dość kosztownym etapem budowy. Ponadto wszelkie błędy wykonawcze będą trudne do naprawienia. Dlatego warto się dobrze przygotować, wybrać najlepsze materiały budowlane oraz sprawdzoną ekipę fachowców.
Stan surowy zamknięty
Budowa domu do stanu surowego zamkniętego obejmuje okna, parapety i drzwi zewnętrzne. Budynek jest już w pełni ochroniony przed działaniem czynników zewnętrznych. Stan surowy zamknięty nie obejmuje jeszcze wykończenia wnętrz. Wybór okien, drzwi oraz ewentualnej bramy garażowej nie powinien sprawić większych trudności. Jednak jest to kolejny etap prac, który pociągnie za sobą pewne wydatki.
Stan deweloperski
Nie obowiązuje jednoznaczna definicja, która określałaby, czym jest stan deweloperski. Każdy deweloper może indywidualnie określić stan przygotowania wnętrz. Możemy jednak przyjąć, iż jest to etap wstępnego wykończenia budynku. Nasz dom posiada już tynki, rozprowadzone instalacje elektryczne, instalacje wodno kanalizacyjne oraz centralne ogrzewanie. Ściany i podłogi są już otynkowane i przygotowane do wykończenia. We wnętrzach mogą znajdować się już sufity podwieszane, ogrzewanie podłogowe i kominek.
Stan deweloperski wymaga odpowiedniego rozplanowania. Głównym zadaniem inwestora będzie tutaj wybór odpowiednich materiałów oraz technologii.
Wykończenie pod klucz
Tutaj kończy się właściwa budowa domu. Konstrukcja budynku jest już kompletna i ocieplona. Przystępując do ocieplenia budynku należy wybrać najwłaściwsze materiały budowlane, które zapewnią możliwie jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Do wyboru mamy styropian oraz wełnę mineralną. Do ociepleń skosów poddaszy użytkowych coraz częściej stosuje się także izolacje natryskowe. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej tym metodom termoizolacji budynków. Pozwoli to na wybór najlepszego materiału, określenie jego optymalnej grubości oraz wyeliminowanie błędów montażowych, które mogłyby doprowadzić do powstania mostków termicznych.
W domu znajdują się instalacje, posadzka oraz tynki. Wykończenie pod klucz oznacza, że nasze pomieszczenia nadają się już do użytkowania. Na tym etapie wnętrze budynku nabiera właściwego wyglądu. Ściany zostają pomalowana, w kuchni i łazience układa się płytki, wykańcza podłogi oraz instaluje elementy oświetleniowe. Ważnym etapem jest też biały montaż, czyli umywalka, wc, kabina prysznicowa oraz wanna. W niektórych domach jednorodzinnych montuje się też szafy wnękowe oraz inne nieruchome elementy wyposażenia pomieszczeń.
Wykończenie pod klucz zawsze wiąże się z dość dużymi kosztami. Ostateczna cena tego rodzaju prac zależy oczywiście od standardu wykończeniowego. Do wyboru mamy standard ekonomiczny, pośredni oraz luksusowe. Najdroższe elementy wyposażenia i najdroższe materiały budowlane to najwyższa trwałość oraz unikalny design. Niestety produkty z górnej półki oznaczają także bardzo wysokie koszty wykończenia. Dlatego większość inwestorów wybiera standard pośredni, stanowiący kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną, a jakością.
Powyższe etapy budowy domu są uniwersalne dla wszystkich obiektów. Jednak przed budową domu przejrzyjmy dostępne materiały budowlane. Każdy materiał może przynieść indywidualne wady oraz zalety. Co więcej, nasz wybór przełoży się na ostateczny koszt. Ciekawostką są także alternatywne technologie budowy. W dzisiejszych czasach nie musimy ograniczać się do realizacji w technologiach murowanych. Alternatywne technologie budowy to między innymi nowoczesne domy szkieletowe oraz budynki z prefabrykatów wielkoformatowych. Możliwości jest bardzo wiele, warto je poznać i samodzielnie ocenić.