Zmiany dotyczące prawa budowlanego

Inwestorzy od wielu lat narzekają na obowiązujące w Polsce Prawo budowlane. Owe prawo zawiera wiele luk i niedociągnięć, a większość przepisów utrudnia i znacznie wydłuża podejmowanie decyzji dotyczących rozpoczęcia prac. Rząd w końcu postanowił poddać niedociągnięcia gruntownej lustracji i położyć nacisk na związane z nimi problemy.

Wprowadzone nowe przepisy w pewnym stopniu polepszają sytuację dotyczącą Prawa budowlanego. Skrócono okres oczekiwania na akceptację i ustalenie wszystkich procedur związanych z rozpoczęciem budowy. Wynikiem tego okazało się drastyczny spadek liczby pozwoleń na budowę (o ok. 50 tys.), wydawanych przez miejskich urzędników. W większych miejscowościach, okres oczekiwania obcięto o 74 dni, a w mniejszych o 45. Wychodzi więc na to, że okres oczekiwania wynosi teraz 180 dni. Jest to nadal bardzo długo, ale to pozytywna zmiana.

Zmiany w Prawie budowlanym odczują przede wszystkim osoby planujące budowę domu jednorodzinnego. Nie będą one już musiały czekać na niezbędne pozwolenie. Przedstawienie projektu budowlanego i zgłoszenie rozpoczęcia budowy w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej, będą stanowić jedyne warunki, jakie przyjdzie im spełnić.

Co więcej zaowocuje to mniejszą ilością pracy dla urzędników, których działania ograniczą się jedynie do wystawiania zaświadczeń dotyczących sprzeciwu na budowę, na przykład tych od ”życzliwych” sąsiadów. Kolejnym plusem będzie brak oczekiwania na pozwolenie użytkowania obiektu. Przeciętnie czas oczekiwania wynosi tutaj 3 tygodnie, jednak po nowelizacji, pozwolenie zostanie zastąpione krótkim zaświadczeniem o zakończeniu prac budowlanych.

Wszystkie dotychczasowe załączniki niezbędne do otrzymania pozwolenia pod zabudowę będą niepotrzebne. Elementem zastępczym będzie tutaj zawartość projektu budowlanego. A w przypadku jakichkolwiek niedociągnięć, urząd będzie miał 14 dni na powiadomienie o tym osoby zainteresowane.

Nowe rozwiązania, czy stare przyzwyczajenia?

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Wraz z poprawkami wprowadzonymi w strukturę Prawa budowlanego nie zrezygnowano z niektórych tradycyjnych rozwiązań. Ponadto, pojawiło się też kilka minusów, które wciąż będą utrudniać przebieg procedury.

Po zakończonej budowie jeżeli wystąpi opcja, która uniemożliwi przyłączenie elementów infrastruktury do nowopowstałego budynku, taki obiekt nie będzie mieć prawa być oddanym do użytku.

Dokumenty niezbędne w celu potwierdzenia budowy domu jednorodzinnego będzie można uzyskać w ciągu 30 dni. Jednakże, jeśli inwestor zdecyduje się na jakiekolwiek zmiany lub udogodnienia po przekazaniu projektu budowlanego, zostanie obarczony całkowitą odpowiedzialnością i ryzykiem.

Inwestor będzie miał również możliwość zadecydowania o tym, czy prace budowlane będą odbywać się na podstawie nowych rozwiązań, czy starych. Jeżeli nowa procedura będzie dla niego zbyt ryzykowna, zawsze może powrócić do starego systemu. Wówczas, wszystko musi zostać odpowiednio przygotowane i dokładnie sprawdzone. A o zmianie decyzji  należy poinformować obydwie strony postępowania.

Ponadto zgłoszenie będzie kierować się tymi samymi normami, co pozwolenie na budowę. Owe procedury nie podlegają żadnym zmianom, a sam inwestor będzie musiał zrobić wszystko, aby się z nich wywiązać.

Czy nowe rozwiązanie prawne jest korzystne dla obywatela?

Od dawna wiadomo, że Prawo budowlane spowalnia rozwój gospodarczy naszego kraju. Aby temu zaradzić, konieczne są diametralne zmiany w przepisach i ustawach,  a zniesienie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego jest jednym z pierwszych kroków, które mają temu zapobiec. Budowanie bez pozwolenia jest więc możliwe, trzeba tylko pamiętać, że całość należy zgłosić w administracji architektoniczno-budowlanej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny